16.6 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Διπλό με άμυνα και… ανατροπή της Φορτιτούντο

Ένα εύκολο απόγευμα πέρασε η Φορτιτούντο Μπολόνια στο μοναδικό ματς της ημέρας στη Lega Basket της Ιταλίας. Παρότι δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι, κατάφερε να επιβληθεί της Βαρέζε εκτός έδρας με 79-67.

Η Βαρέζε ήταν εντυπωσιακή στην πρώτη περίοδο όταν και προηγήθηκε με 26-19, όμως στη συνέχεια ξέμεινε από λύσεις. Είναι χαρακτηριστικό ότι σημείωσε μόλις 20 πόντους συνολικά στη δεύτερη και στην τρίτη περίοδο, διάστημα στο οποίο η ομάδα της Μπολόνια «έχτισε» την κυριαρχία της αφού προηγήθηκε με 61-46 στο 30'. Έτσι διαχειρίστηκε αυτό το προβάδισμα στην τελευταία περίοδο και έφτασε στην επικράτηση.

Κορυφαίοι της Φορτιτούντο ήταν οι Μπανκς με 18 πόντους και 7/9 σουτ, Αραντόρι και Σόντερς με 15 πόντους. Ο Λουίς Σκόλα έμοιαζε και σήμερα μόνο τους για τη Βαρέζε, τελειώνοντας το παιχνίδι με 19 πόντους και οχτώ ριμπάουντ.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το ξεχωριστό επίτευγμα του Πιέτρο Αραντόρι που ξεπέρασε τα 10.000 συμμετοχής στη Serie A.