16.3 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Διηπειρωτικό: Κούπα για την Τενερίφη του Μπόγρη (pics, vids)

Η Ιμπεροστάρ Τενερίφη επιβλήθηκε της Βίρτους Μπολόνια ... και κατέκτησε για δεύτερη φορά στην ιστορία της το Διηπειρωτικό Κύπελλο. Μέσα στο δικό της σπίτι, στο Σαντιάγο Μαρτίν είχε την ευκαιρία να πανηγυρίσει έναν ακόμη τίτλο μετά το 2017 όταν κατέκτησε το BCL και αργότερα το Διηπειρωτικό. Κοινός παρονομαστής στα δύο από αυτά ο Γιώργος Μπόγρης.

Τα πρώτα λεπτά δεν ήταν και ότι καλύτερο με τις δύο ομάδες αρκετές νευρικές και άστοχδς στο παρκέ. Οι οικοδεσπότες ευστόχησαν για πρώτη φορά στο 3’50’’ (7-2) και γενικότερα άργησαν να βρουν ρυθμό. Κάτι που έγινε στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου, όταν με ένα 14-4 έφτασαν στο 11-16 με τον Λούντμπεργκ.

Η Βίρτους Μπολόνια άρχισε να κυνηγά στο σκορ με την Ιμπεροστάρ Τενερίφη να βρίσκει πολλές λύσεις από τον Γκιόργκι Σερμαντίνι και στη συνέχεια από τον Μαρσελίνιο Χουέρτας και τα μακρινά σουτ για να φτάσει στο 21-33 (16’30’’) και στο 42-57 (25’). Ο Σάσα Τζόρτζεβιτς έβαλε μαζί Τεόντοσιτς - Μάρκοβιτς αναζητώντας λύσεις, αλλά η τρίτη περίοδος έκλεισε στο +13 για ην ομάδα του Τσους Βιδορέτα (54-67).

Η Βίρτους κατάφερε να κάνει ένα βήμα μπροστά όταν τα σουτ της βρήκαν το στόχο, καταφέρνοντας να δώσει στη διαφορά μονοψήφια τιμή (59-67, 32'), ανέβασε την πίεση και στην άμυνα. Ο Ρίτσι έγραψε το 64-69 (35') με την απόσταση να μειώνεται πλέον στους πέντε πόντους και ο Μαρμπλ μείωσε στους τρεις ένα λεπτό αργότερα (67-70).  Ο Χουέρτας με σουτ τριών πόντων έδωσε αφορμή για πανηγυρισμούς (67-76, 37'30''), ο Μπόγρης "καθάρισε" συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ για να επιστρέψει ο Βραζιλιάνος για το 70-78 με 2/2 βολές με 40'' για τη λήξη, πριν γραφτεί το τελικό 72-80.

MVP: Είναι αυτός που για μία ακόμη φορά ηγήθηκε και έδειξε το δρόμο στην Ιμπεροστάρ Τενερίφη. Ο Μαρσελίνιο Χουέρτας πήρε τα κρίσιμα σουτ, "μάζεψε" την ομάδα του όταν χρειάστηκε και δικαιούται με τον τίτλο του πολυτιμότερου, παρά την εξίσου καλή παρουσία του Γκιόργκι Σερμαντίνι και τη θετική εικόνα του Άαρον Ουάιτ. Ο Γιώργος Μπόγρης δεν πήρε σουτ και είχε πέντε ριμπάουντ σε 12'55''.

Διαιτητές: Βάθκεθ (Πουέρτο Ρίκο), Γκλίσιτς (Σερβία), Κάλιο (Καναδάς)

Δεκάλεπτα: 11-16, 32-42, 54-67, 72-80