21.6 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Δια πυρός και σιδήρου

Η ΑΕΚ εμφάνισε το κακό της πρόσωπο στην Αμαλιάδα και χρειάστηκε ένα μεγάλο τρίποντο του Γκριν 15'' πριν από το τέλος και λίγη τύχη στο τέλος για να αποδράσει με τη νίκη (77-75). Ο Κόροιβος την κοίταξε στα μάτια, πάλεψε μέχρις εσχάτων να πάρει μια νίκη, που ουσιαστικά θα τον κρατούσε στην κατηγορία, αλλά ατύχησε στις λεπτομέρειες.

Ο Κόροιβος με τους γρήγορους και αθλητικούς Αμερικανούς του θέλησε να εκμεταλλευτεί το ότι η ΑΕΚ είχε το μυαλό της στη Νίμπουρκ και ήταν κουρασμένη, σωματικά και ψυχολογικά από τη βαριά ήττα στο ΟΑΚΑ, και σε μεγάλο βαθμό τα κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο. Χτύπησε, όπως όλες οι ομάδες εντός και εκτός ελληνικών συνόρων, στα αργά πόδια των σέντερ της (Μαυροειδής και στη συνέχεια Καββαδάς), με αποτέλεσμα να βρει καλάθια μέσα στη ρακέτα με τους Λάνγκφορντ και Χάινς, ενώ όποτε μπορούσε έτρεχε και έβρισκε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Έτσι, στο τελευταίο τρίλεπτο της πρώτης περιόδου πήρε και μια διαφορά 6 πόντων (18-12) απέναντι σε μια ΑΕΚ, που εμφάνισε και πάλι το κακό της πρόσωπο.

Κακή άμυνα και επίθεση... ό,τι να 'ναι, με πολλές ατομικές ενέργειες και πολλά λάθη συνέθεσαν μια πολύ άσχημη εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, που σε συνδυασμό με τα κακά ποσοστά ευστοχία κράτησαν την επιθετική παραγωγή της μόλις στους 31 πόντους. Στις αρχές της δεύτερης περιόδου κατάφερε να ισοφαρίσει (19-19), αλλά ο Κόροιβος πήρε άμεσα το προβάδισμα πίσω (25-19 στο 13') με τους Χάινς και Ντεκόζι να κάνουν καλή δουλειά στο σκοράρισμα και τον Κάρσον να οργανώνει σωστά. Ο Ξανθόπουλος έπαιξε καλή άμυνα πάνω του προϊόντος του χρόνου και αυτό φρέναρε τον Κόροιβο, που συν τοις άλλοις ήταν άστοχος από την περιφέρεια, και έδωσε τη δυνατότητα στην Ένωση να μείνει σε επαφή με το σκορ, παρόλο που έκανε 10 λάθη στο πρώτο μέρος. Ο Σάκοτα, έστω κι αν πολλές φορές σκόραρε με τραβηγμένες από τα μαλλιά ενέργειες ήταν ο μόνος παίκτης της σταθερά συνδεδεμένος με το αντίπαλο καλάθι, όμως άλλος ουδείς δεν υπήρξε.

Οι Χάρις, Πάντερ, Γκριν ήταν σε άλλο γήπεδο, ο Τζέιμς επίσης κακός, δεν βοήθησε ούτε ως σέντερ, γενικά η ΑΕΚ ήταν πολύ κακή και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα υπολειπόμενη μόνο κατά τρεις πόντους (34-31), διότι από τη στιγμή που ο Κάρσον σταμάτησε να "τρυπάει" την άμυνα, δεν ήταν εύστοχος στο περιφερειακό σουτ και δεν μπόρεσε να διευρύνει την διαφορά υπέρ του.

Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ ξεκίνησε σαν υπνωτισμένη και ο Κόροιβος άλλο που δεν ήθελε. Με τον Κάρσον να κάνει... πλάκα στον Γκριν και τον ΝτεΚόζι να βοηθά, προηγήθηκε με 10 πόντους δυόμισι λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (45-35) αναγκάζοντας τον Σάκοτα να πάρει τάιμ άουτ. Αν και δεν άλλαξε πεντάδα, η Ένωση συνήλθε μετά το τάιμ άουτ, ο Χάρις ξύπνησε από τον λήθαργο και μαζί με τον Γκριν πήραν την ομάδα στις πλάτες τους. Στην άμυνα το δίδυμο Μαυροειδή-Βασιλόπουλο αποδείχθηκε αξιόπιστο κι έτσι η ΑΕΚ γύρισε... τούμπα το παιχνίδι. Με ένα σερί 19-4 πέρασε μπροστά με 54-49 στο 27', ωστόσο δεν μπόρεσε να ξεφύγει περισσότερο, καθώς η αστοχία της από την περιφέρεια και κάποιες καλές ενέργειες από τους παίκτες του Κοροίβου κράτησαν τη διαφορά στο καλάθι (60-58 υπέρ της ΑΕΚ) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περίοδου σημειώθηκαν δύο τρίποντα, ένα από τον Χάινς κι ένα από τον Τζέιμς, καθώς οι δύο ομάδες συναγωνίζονταν η μία την άλλη σε αστοχία και κακές επιλογές. Η ΑΕΚ διατηρούσε μετά βίας το ισχνό προβάδισμά της, ωστόσο στο 37' το έχασε, καθώς ήταν τραγικά άστοχη στην επίθεση και ο Κόροιβος την τιμώρησε. Ο Κάρσον επανήλθε από τον πάγκο και ανέβασε το ρυθμό του και ο Χάινς, που ήταν σε καλή μέρα, με ένα μακρινό σουτ έκανε το 67-65.

Όμως ο Σάκοτα με πέντε συνεχόμενους πόντους έβαλε και πάλι την ΑΕΚ μπροστά (70-67) πριν ο Κάρσον και ο Χάινς με μία βολή ισοφαρίσουν ξανά για τον Κόροιβο (70-70) 1'40'' πριν από τη λήξη, ενώ λίγο αργότερα ο Πόσλεϊ έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα της Αμαλιάδας με ένα εύκολο λέι απ (72-70).

Το συγκλονιστικό ντέρμπι συνεχίστηκε με δύο επιθετικά ριμπάουντ του Γκριν, που έδωσε την δυνατότητα στον Πάντερ να δώσει και πάλι προβάδισμα στην ΑΕΚ (73-72) με ένα τρίποντο 49'' πριν από τη λήξη. O Λάνγκφορντ με μία βολή ισοφάρισε ξανά για τον Κόροιβο (73-73), αλλά στη συνέχεια ο Μάικ Γκριν πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο. Με 15'' να απομένουν έκανε το 76-73 για την ΑΕΚ και ουσιαστικά τής χάρισε τη νίκη, παρά το ότι στη συνέχεια εμφάνισε τάσεις "αυτοκτονίας".

Μετά την επαναφορά του Κοροίβου ο Βασιλόπουλος έκλεψε την μπάλα, αλλά ο Σάκοτα αδράνησε παιδαριωδώς, ο Πόσλεϊ του έκλεψε τη μπάλα κι έκανε το 76-75, αλλά τα 5'' που απέμεναν ήταν πολύ λίγα για τον Κόροιβο.

ΟΙ ΣΤΥΛΟΒΑΤΕΣ: Μπορεί ο Μάικ Γκριν να πέτυχε το πιο μεγάλο σουτ του αγώνα, όμως η προσπάθεια των Ντούσαν Σάκοτα και Μάνι Χάρις στην επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αυτή που κράτησε όρθια την ΑΕΚ και την οδήγησε στη νίκη στην Αμαλιάδα.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: O Kόροιβος είχε 18/28 βολές και η ΑΕΚ 20/25. Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο καλάθι, αυτή η διαφορά έπαιξε κρίσιμο ρόλο