22.3 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Δεν φόρτσαρε αλλά νίκησε ο Παναθηναϊκός στη Ρουμανία

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ νίκησε 79-72 την Κλουζ στη Ρουμανία, στο τελευταίο του φιλικό πριν το τουρνουά στη μνήμη του Παύλου Γιαννακόπουλου.

Οι «πράσινοι» δεν εντυπωσίασαν με την απόδοσή τους, αλλά νίκησαν σαφώς πιο εύκολα απ' ό,τι δείχνει το σκορ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν 19-11, αλλά με σερί 6-0 οι γηπεδούχοι μείωσαν στους δύο (19-17).

Η δεύτερη περίοδος ανήκε στο «τριφύλλι» που έπαιξε καλύτερα στην επίθεση και ξέφυγε με διαφορά οκτώ πόντων στο ημίχρονο (41-33). Στο ίδιο μοτίβο και το πρώτο κομμάτι του δευτέρου ημιχρόνου, στο 30' ο φωτεινός πίνακας του κατάμεστου γηπέδου της Κλουζ έγραφε 63-49 για την ελληνική ομάδα.

Η Κλουζ πάντως δεν τα παράτησε και πάλεψε για να μειώσει τη διαφορά στο τέλος, κάτι που κατάφερε

Ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού ήταν ο Νικ Καλάθης με δώδεκα πόντους, ενώ άλλους τόσους πρόσθεσε και ο Κιθ Λάνγκφορντ. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Στεφάν Λάσμε με έντεκα πόντους.

Για τους γηπεδούχους ο Ντικς ξεχώρισε με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 33-41, 49-63, 72-79

Banca Transilvania Cluj: Ντικς 19 (1), Μολντοβεάνου 2, Μουρεσάν, Καλνιτσένκο 5 (1), Ίσλεϊ 13, Τορόκ, Ράσιτς 16 (3), Μαρίνοφ 7, Κούτι, Σταμένκοβιτς 4, Τέιρ, Βασμπούμ 6.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: Τόμας 8, Λάνγκφορντ 12(1),Παπαγιάννης 3, Λάσμε 11(1), Σακελλαρίου, Παπαπέτρου 6, Γκιστ 6, Βουγιούκας 1, Λεκαβίτσιους 4, Λοτζέσκι 8(2), Καλάθης 12(1), Αντετοκούνμπο 3, Μήτογλου 5