21.8 C
Παρασκευή, 24 Μαΐου, 2024

Δεν την πρόλαβε!

Η Νταρουσάφακα όταν βρήκε το χώρο και τον τρόπο να τρέξει δημιούργησε προβλήματα στον Παναθηναϊκό και με μια τελευταία μικρή ανατροοπή στο τελευταίο τρίλεπτο, πήρε τη νίκη με το τελικό 77-72 στο δικό της σπίτι. Τα ριμπάουντ και κυρίως τα επιθετικά δημιούργησαν πρόβλημα στον Παναθηναϊκό στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, φτάνοντας σχετικά γρήγορα στο -7 (11-4, 5’10’’). Στα... σκουπίδα οι Τούρκοι είχαν τον πρώτο λόγο με 8-3 και τον Άντε Ζίζιτς να έχει μαζέψει τα 5 σε 5’. Ο Τσάβι Πασκουάλ πήγε σχετικά γρήγορα στις πρώτες αλλαγές του, στην περιφέρεια, αναζητώντας έλεγχο ρυθμού και καλύτερη άμυνα. Η ισορροπία στις δύο πλευρές του γηπέδου και η κοινή παρουσία Μπουρούση – Παππά έδωσαν τις λύσεις που αναζητούσαν οι «πράσινοι» φτάνοντας στο 11-11 (7’10’’) και το 17-17 (10’). Τη σκυτάλη πήραν τα τρίποντα. Μπουρούσης και Μάικ Τζέιμς οδήγησαν από το 22-17 (11’) στο 26-33 (17’), αλλά η παράδοση που θέλει και τις δύο ομάδες να κάνουν θρίλερ τους αγώνες τους, θα συνεχιζόταν ως το φινάλε. Στα μισά της τρίτης περιόδου η Νταρουσάφακα ήταν στο +12 (48-36), δείχνοντας και στη συνέχεια πως όσο ανοίγει ο ρυθμός έχει πλεονέκτημα και πως είναι έτοιμη να αρπάξει ότι έχει να της προσφέρει ο αντίπαλός της. Ο Παναθηναϊκός έβαλε πάλι μυαλό, συνεργασίες και καλή κυκλοφορία στην ημερήσια διάταξη, για να φτάσει για μία ακόμη φορά να προηγηθεί (48-49, 28’45’’). Το προβάδισμα άλλαζε για λίγο χέρια για να δει ο Τσάβι Πασκουάλ στο 32’ να δει τους παίκτες του να φτάνουν στο +6 (55-61). Λάθη, τρέξιμο και καλή άμυνα ψηλά έφεραν το 8-0 των Τούρκων (63-61), Τζέιμς και Παππάς (65-69, 35’30’’) και Ρίβερς (68-71,  έδωσαν ανάσες (68-71, 36’20’’), αλλά κάπου εκεί ήταν σαν να πάτησε γκάζι η Νταρουσάφακα. Τάπες, τρέξιμο, επιθετικά ριμπάουντ, τρίποντο... Τα έκανε όλα σωστά στα τελευταία λεπτά και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 77-72. Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Μπραντ Ουοναμέικερ δικαιούται τον τίτλο και μόνο για τα εύστοχα σουτ του στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, για να μην πούμε δευτερόλεπτα. Άφησε τον αγώνα με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 25’. ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο μονοψήφιος λαθών της Νταρουσάφακα, μιας ομάδας που τρέχει και παίρνει ρίσκα στην επίθεση, ίσως να ήταν και το κλειδί για την τελική της επικράτηση. Οι Τούρκοι διέπραξαν μόλις 8 σε όλο τον αγώνα. Η στατιστική του αγώνα ΕΔΩ