18.6 C
Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Δεν πειράζει μάγκες, το μέλλον είστε εσείς!

Η Εθνική Εφήβων πάλεψε παλικαρίσια για 30 λεπτά, αλλά η Ισπανία ήταν σαφώς ανώτερη ποιοτικά και επέβαλε αυτή τη μεταξύ μας διαφορά, επικρατώντας με 70-54 και παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό του Ευρωμπάσκετ U18.

Ο γνωστός... κακός δαίμονας της Ισπανίας εμφανίστηκε και στο Βόλο. Η «Φούρια Ρόχα» ήταν πολύ καλύτερη μετά τα μέσα της τρίτης περιόδου, με την Εθνική Εφήβων μέχρι εκείνη τη στιγμή να είναι εκπληκτική και να έχει φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της, αλλά τελικά να δείχνει πως... δεν έφτανε πιο πέρα. Σε κάθε περίπτωση, η παράταξή της στο ματς και η μαχητικότητά της ήταν ένα ακόμη πολύ θετικό μήνυμα για το μέλλον. Το δίδυμο των Σαντιάγκο Αλντάμα (19 π., 11 ρ.) και Ουσμάν Γκαρούμπα (18 π., 19 ρ.) ήταν που μας «πλήγωσε», με τον Νίκο Ρογκαβόπουλο να σημειώνει 13 πόντους για τη «γαλανόλευκη», που θα παλέψει για το χάλκινο μετάλλιο και η Σλοβενία.

Η ελληνική ομάδα ήξερε και το είχε δηλώσει πως δεν έπρεπε να αφήσει τους Ισπανούς να δημιουργήσουν μια διαφορά στα πρώτα λεπτά. Ήταν διαβασμένη, εύστοχη και κατάφερε αυτή να πάρει πρώτη ένα προβάδισμα οχτώ πόντων (18-10 στο 6’, 20-12 στο 10’). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι δεύτερες (και τρίτες κάποιες φορές) ευκαιρίες που έβρισκε στην επίθεση οδήγησαν στο 25-28 (17’).

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, το πρώτο μισό έκλεισε 34-32 με την Ελλάδα στη θέση του οδηγού, αλλά η Ισπανία μπήκε με... κεκτημένη ταχύτητα στο δεύτερο μισό. Έχτισε μια διαφορά εννέα πόντων (46-55, 29’) και λίγο αργότερα η ελληνική ομάδα είδε και τον Παναγιώτη Τσάμη να πηγαίνει στον πάγκο με τέταρτο φάουλ. Μέσα σε κάτι περισσότερο από ένα λεπτό οι Ισπανοί έκαναν ένα 8-0 για να μπουν στην τέταρτη περίοδο με το +15 (46-61).

Η απόσταση συνέχισε να μεγαλώνει (47-66, 35’) με την Ελλάδα να έχει πρόβλημα και στην άμυνα, αλλά και στην επίθεση. Η κατάσταση δεν άλλαξε ως το τέλος της αναμέτρησης με τους Ισπανούς να φτάνουν στη νίκη και στον τελικό με το 70-54.

Διαιτητές: Αουνκρότζερς (Λετονία), Λαντζαρίνι (Ιταλία), Κοζλόφσκις (Λετονία)

Δεκάλεπτα: 20-12, 36-34, 46-59, 54-70

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Σωτηρίου 6, Κουρτίδης 9, Καράμπελας 8, Νικολαϊδης 6, Κλωνάρας, Γεωργαλάς 2, Ρογκαβόπουλος 13, Ματσάγγος, Κάδρας 4, Σταυρακούκας, Τσάμης 6