19 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Δεν καταλαβαίνουν από εκτός έδρας Μπάρτσα και Μπασκόνια (vids)

Νίκολα Μίροτιτς και Άλεξ Αμπρίνες οδήγησαν την Μπαρτσελόνα στη νίκη με 79-70 επί της Ουνικάχα στη Μάλαγα, ενώ εύκολο έργο είχε η Μπασκόνια επίσης εκτός έδρας, απέναντι στην Φουενλαμπράδα ως το τελικό 73-89. Όλα αυτά για τη 2η αγωνιστική της Liga Endesa που ολοκληρώνεται αύριο.

(ACB Photo / G. Pozo)

Ουνικάχα Μάλαγα - Μπαρτσελόνα 70-79

Η Μπαρτσελόνα βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο και στο -13 στον αγώνα με την Ουνικάχα Μάλαγα εκτός έδρας. Αυτό που χρειάστηκε το πήρε το τρίτο δεκάλεπτο. Βελτίωσε την άμυνα, αλλά κυρίως συνεργάστηκε καλύτερα στην επίθεση για να κάνει το επιμέρους 22-11 και να πάρει τα ηνία του αγώνα.

Στο 37'40'' με τον Μίροτις έγραψε το 63-71 για να κάνουν οι Ανδαλουσιάνοι μια τελευταία απόπειρα να πλησιάσουν. Έκαναν ένα βήμα μπροστά με τον Μπριθουέλα και τον Μπουτέιγ σε πρώτο πλάνο, αλλά ένα τρίποντο του Νικ Καλάθη έδωσε και πάλι "αέρα" στους μπλαουγκράνα που έφτασαν στη νίκη με το τελικό 70-79.

Ο Νίκολα Μίροτιτς είχε 24 πόντους και επτά ριμπάουντ, ο Αμπρίνες ακολούθησε με 21 πόντους. Το τρίποντο του Καλάθη που σφράγισε ουσιαστικά τη νίκη για την Μπαρτσελόνα ήταν το μοναδικό του εύστοχο σουτ στο παιχνίδι, έχοντας ακόμη τέσσερα ριμπάουντ και τρεις ασίστ.

Φουενλαμπράδα - Μπασκόνια 73-89

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε 13-23 και η Μπασκόνια δεν ξανακοίταξε πίσω. Η Φουενλαμπράδα απλά δεν μπορούσε να αντιδράσει στο παιχνίδι των Βάσκων, οι οποίοι έπαιξαν γρήγορα, έξυπνα και με πίεση στην μπάλα. Επιπλέον, μέτρησαν έξι διψήφιους παίκτες: Γκεντράιτις 17, Βιλντόζα 14, Τζεκίρι 13 και 10 ριμπάουντ και από 11 είχαν οι Πολονάρα, Χένρι και Πίτερς.