19.7 C
Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024

Δέχθηκε 100 και ηττήθηκε ο ΠΑΟΚ (pics)

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε από την πρώτη περίοδο να κυνηγά στο σκορ, επέστρεψε, μείωσε και στον έναν πόντο, αλλά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή. Η Τέλεκομ Μπον ήταν αυτή που έφυγε νικήτρια από την Πυλαία με το τελικό 95-100 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Basketball Champions League. Η ελληνική ομάδα θα αντιμετωπίζει την επόμενη εβδομάδα (23/10, 19.45) την Χάποελ Χολόν εκτός έδρας.

Μια σχετική ισορροπία των πρώτων λεπτών κι ένα μικρό προβάδισμα του ΠΑΟΚ μετατράπηκαν σε έναν μονόλογο των Γερμανών στο δεύτερο πεντάλεπτο της πρώτης περιόδου. Το 10-6 (3’40’’) και το 16-11 (5’27’’) με εννέα πόντους από τον Σχίζα, έδωσε τη σκυτάλη του σε ένα επιμέρους 7-22 με την πρώτη ανάπαυλα να σφραγίζεται από το 23-33 και τους Τζέιμς – Μάγιο πρωταγωνιστές.

Την πρώτη «σπίθα» στον ΠΑΟΚ έδωσαν οι Παπαντωνίου και Αθηναίου, για να έρθει ο Γκος να αναλάβει δράση για το 41-44 (15’24’’) και το 44-47 (16’) με την βοήθεια και των Χρυσικόπουλου-Μορέιρα. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είδε τους παίκτες του να μειώνουν λίγο περισσότερο (46-48) με τους διαιτητές να χρεώνουν τον Λίνο Χρυσικόπουλο με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία (τρίτο φάουλ) μετά από φάουλ που του έδωσαν σε μαρκάρισμα σε σουτ τριών πόντων! Οι Γερμανοί έφτασαν στο 48-53 (18’10’’), αλλά ο Πόουπ διαμόρφωσε το 51-53 (18’40’’) και ο Γκος διαμόρφωσε το 56-57 (20’34’’).

Η Τέλεκομ Μπον με τον Μπαρτόλο εκτελεστή έκανε ένα 10-2 (58-67, 23’) και ένα ακόμη αντιαθλητικό, αυτή τη φορά στον Αντώνη Κόνιαρη, οδήγησε στο +13 (58-71, 23’30’’). Με τη σκορ στο 61-73 ο Τζέιμς Ουέμπ (25’20’’) αποβλήθηκε για αντιαθλητική συμπεριφορά. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα (66-79, 27’) με τον ΠΑΟΚ να «κόβει» την απόσταση στη μέση (74-80, 29’12’’) με τρίποντο του Ζάρα και έφτασε και στο 78-82 (30'20'') με τον Αθηναίου.

Για μία ακόμη φορά όμως δεν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με την διαφορά να φτάνει στο +13 (80-93, 36'30''). O Παπαθεοδώρου επέλεξε ένα κοντό σχήμα για τα τελευταία λεπτά (87-93, 38'). Ο Κόνιαρης με "γκολ φάουλ" έγραψε το 90-95 (39'), συνέχισε να παλεύει, αλλά τελικά ηττήθηκε με το τελικό 95-100.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Η Τέλεκομ Μπον σημείωσε 33 πόντους με 5/8 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να φτάσει νωρίς σε μια διψήφια διαφορά στο διάστημα αυτό (23-33).

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Φιλ Γκος επέστρεψε για τον ΠΑΟΚ μετά από τρεις εβδομάδες απουσίες, δίνοντας μια σημαντική λύση στον Ηλία Παπαθεοδώρου. Ο ΠΑΟΚ συμπλήρωσε... ενδεκάδα στον αγώνα με τους Τζόουνς και Γκάρετ να παραμένουν ακόμη στη λίστα των απόντων.

Διαιτητές: Λαντζαρίνι (Ιταλία), Βοϊνόβιτς (Μαυροβούνιο), Αουνκρότζερς (Λετονία)

Δεκάλεπτα: 23-33, 53-57, 76-82, 95-100