19 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Γ Εθνική (3ος-3η αγων.): «Απόρθητο» το Μοσχάτο συνεχίσουν με το απόλυτο ΚΑΠ και ΑΟΚΧ

Στο παιχνίδι που άνοιξε την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 3ου ομίλου η Ελευθερία Μοσχάτου πήρε τη νίκη της ΑΕ Δικαίου με 83-74 γράφοντας έτσι την δεύτερη εντός έδρας νίκη και αφήνοντας την ομάδα από την Κω χωρίς θετικό αποτέλεσμα μακριά από το νησί της. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους φιλοξενουμένους να βγαίνουν μπροστά με 11-6 όμως με έναν σερί 5-0 το σύνολο του Σίμου έφερε το ματς στα ίσια (11-11). Παρόλα αυτά το σύνολο από την Κω προσπάθησε εκ νέου να πάρειτα ηνία και το κατάφερε στο τελος του δεκαλέπτου (21-18) Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που επέβαλαν το ρυθμό τους με αποτέλεσμα να ανοίξουν την απόσταση ακόμα και στους 11 πόντους (46-35) λίγο πριν το ημίχρονο. Ο Χατζησταμάτης όμως είχε απάντηση και 2΄΄πριν το 20ο λεπτό μείωσε σε μονοψήφιο και έγραψε το 46-38. Όπως και στο ξεκίνημα του παιχνιδιού έτσι και στο δεύτερο μισό, η ΑΕ Δικαίου μπήκε δυνατά στο παρκέ και έφτασε στο -5 (50-45). Ο Γκουντγουιν έβαλε «στοπ» με 4/4 βολές για το 54-45 σε δυο διαδοχικές φάσεις. Οι φιλοξενούμενοι για ακόμα μια φορά δεν πτοήθηκαν και με τρίποντο του Λάμπρου και καλάθι του Χατζησταμάτη μείωσε και έφερε την απόσταση στον πόντο (54-53 στο 25΄). Στο 26ο λεπτό το σύνολο από την Κω κατάφερε να περάσει μπροστά με 54-55. Η Ελευθερία όμως είχε άμεσα  απάντηση έξω από τα 6,75 και με ένα μικρό σερί που ακολούθησε έκλεισε το δεκάλεπτο στο 64-57. Η Ελευθερία Μοσχάτου έδειχνε να κρατά την νίκη  με βολές των Τσιπίδης (77-72) και Βασιλόπουλου (79-72) ένα λεπτό πριν από το τέλος. Η ΑΕ Δικαίου όμως δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Ο Χατζησταματης μείωσε σε 79-74 και ταρακούνησε για ακόμα μια φορά τους γηπεδούχους, ο  Γκόντγουιν ήταν αυτό που πήρε την ομάδα του από το χέρι και με δυο εύστοχα καλάθια έδωσε τη νίκη στην Ελευθερία και συνάμα κράτησε το απόρθητο στο Μοσχάτο (83-74).

Μετα την Μύκονο και οι ΑΟΚΧαλανδρίου αλλά και ΚΑΠ έφτασαν τους έξι βαθμούς συνεχίζοντας με νίκη στο πρωτάθλημα του 3ου ομίλου. Το σύνολο του Στεφανάκη μπορεί να δυσκολεύτηκε στο Λουτράκι, όμως πανηγύρισε τη νίκη απέναντι στον Ποσειδώνα στην παράταση της αναμέτρησης.

Τα... πατήματα της φαίνεται πως έχει βρει η Πεύκη, η οποία μετα την ήττα της πρεμιέρας δείχνει όλο και πιο δυνατή. Έτσι το σύνολο του Κτιστάκη κατέκτησε τη νίκη του Τηρων Αγίων Θεοδώρων με 93-66. Τους 90 πόντους έφτασε και το Πέρα στην Ερμιόνη, που με «όπλο» του το τρίποντο βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα και πήρε την πρώτη του νίκη για την σεζόν 2020-2021. Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ο Βαθρακοκοίλης ο οποίος σημείωσε 31 πόντους σε 6 τρίποντα.

Γ’ Εθνική (3ος όμιλος)
3η Αγωνιστική
Τα αποτελέσματα:
Κυριακή 1 Νοεμβρίου

ΚΑΠ-Νίκη Αμαρουσίου 84-72
Ελευθερία Μοσχάτου-ΑΕ Δικαίου Κω 83-74
Ποσειδών Λουτρακίου-Χαλάνδρι 81-87 (παρ.) 73-73 κ.α.

Διαιτητές: Χατζημάρκος-Ροδίτης
Ελευθερία Μοσχάτου (Σίμος): Γκόντγουιν 12, Κρεμαστούλης 8(2), Παπαγεωργίου 2, Παυλιάς, Δέλλιος 9(2), Τσιπίδης 14 (1), Γιαμπάνης 9(1), Μανιάτης 4, Βασιλόπουλος 11(1), Κιούσης 14(3).
Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Δρόσος Ζ.,  Χατζηνικολάου, Μεταξωτός 4, Τρύπας 21 (5), Τριτσάρης 14 (2), Χατζησταμάτης 13 (1), Χατζηγιακουμής 8 (2), Λάμπρου 14 (1), Τσιλιγκίρης, Κενανόπουλος.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ-ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙ 81-87  (παρ.)  (73-73 κ.α.)
Διαιτητές: Ελ Ανυ-Λιόνας
Τα δεκάλεπτα: 19-10, 13-23, 17-17, 24-23, 8-14 (παρ.)
Ποσειδων Λουτρακιου (Νταλίπης): Φρατζέσκος 3(1),Δόσης 3(1), Πατουχέας 9(1), Δενάκος 21(4), Τσιλομελέτης 24(3), Τουργέλης, Παπανικολάου 4, Τσιμπίκος, Ντίλης, Σακελλάρης 17(2), Δαμβουνίτης, Γρίβας.
ΑΟΚ Χ (Στεφανάκης): Κονδύλης 23(5), Σταθάκης 3, Ανδρουλάκης, Δεμέναγας 9(1), Παπαιωάννου, Δημητριάδης 17, Παππάς, Μορφονιός 13, Αμπελάς 5, Μωραίτης 5(1), Ιωάννου, Λάτσης 12.

ΚΑΠ-ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 84-72
Διαιτητές: Αδαμόπουλος Κ.-Ζαγούρης
ΚΑΠ (Χαζηπανηγύρης): Σγουρος Αρχος 10 (2) Φωτητζόγλου 18 (2 τριπ., 10 ριμπ.), Αγόρης  10 (2), Σβορωνος, Ζερβος 11(2), Τυρλας 9, Παπάς 17 (3), Ολυμπιος 2, Παρασκευοπουλος 7(1) Παπαϊωάννου, Μιχαλοπουλος
Νίκη Αμαρουσίου (Χρυσόγελος): Πρισκοματης 14(3), Βαφιας 7, Γεωργακοπουλος 18(1), Κυπριτζογλου 14(1), Τσεκενης 2, Τσιρος 4, Γιανναλετσος 13(1).

ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ-ΠΕΡΑ 69-90
Τα δεκάλεπτα: 12-17, 19-27, 13-18, 25-28
Διαιτητές: Μπακετέα - Ξυρόκωστας
Α.Ο.Ερμιονίδας (Καλαϊτζάκης- Σκορδής ): Ευστρατίου 6(1),Ζώτος 2,Θωμάς 8(2),Πουλής Α. ,Μπινιάρης 5,Γκολέμης 5(1),Πουλής Α. 2,Μπουκουβάλας 3, Ευστρατίου 8, Χονδρόπουλος 18(3), Δοξάκης 12(1),Πουλής.
ΑΣ Πέρα (Χολέβας): Βαθρακοκοίλης 31(6), Θεολογίτης 14(2), Δρόσος 3(1), Βλάχος 5(1), Κακαργιάς 9(1), Αγγελόπουλος 2,Αρκουμάνης 10(2), Κοκορέλης 5(1), Τσιμπούκης 9(3), Δαλαμπέκης 2, Θεοφανίδης, Δημητρίου.

Α.Ο.ΠΕΥΚΗΣ- ΤΗΡΩΝ ΑΓ ΘΕΟΔΩΡΩΝ 93-66
Διαιτητές: Καραμπατσάκος-Χαινά
Τα δεκάλεπτα: 26-22, 52-38, 73-45, 93-66
Α.Ο.Πεύκης (Κτιστάκης- Στράγκας -Αλεξιάδης): Κυριακόπουλος 2, Μαντζάκος, Αποστολίδης 12(2), Κορκοσούρας 20(6), Φιλιππόπουλος 9(1), Καρούζος 20(6), Δρικόγιας 8(2), Σωτηράκης 5(1), Χριστόδουλος 7, Τσάτας 2, Λέζος 2.
Τήρων Αγ. Θεοδώρων (Τσομπάνος-Κίτσος): Μουστάκας 16(3), Τσαούσης, Ζαχαρόπουλος, Κρασαγάκης 4, Βασιλόπουλος 6, Πράτης 13(3), Μπαρδάκος 6, Τσαντές Λιάδής 8, Δανίκας 13, Βαρσάνης, Τσίτουρα.