21.1 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Γ’ Εθνική (3ος-3η αγων.): «Έτρεχε» με 104 η Μύκονος

Σαρωτικός ήταν ο ΑΟ Μυκόνου στο τρίτο του παιχνίδι στις Εθνικές κατηγορίες. Η ομάδα των Κυκλάδων έφτασε σε ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα επικρατώντας την ΑΕ Καρλοβάσου με 104-79 στο παιχνίδι που «άνοιξε» την 3η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ' Εθνικής.

Το σύνολο του Θανάση Δελαπάσχου ξεκαθάρισε τα πράγματα από το πρώτο δεκάλεπτά (12-0) περιορίζοντας τον Μπάμπη Μουρατίδη και κρατώντας την ομάδα της Σάμου σε μονοψήφιο αριθμό πόντων. Έτσι στο 10' λεπτό ο πίνακας του κλειστού στην Μύκονο έδειχνε 28-7.  Παρόμοια όμως ήταν και η εξέλιξη του δεύτερου δεκάλεπτου, που παρά την απουσία των Τσιάρα, Τσάμη και Μουρατίδη από την άλλη πλευρά, που έμειναν στον πάγκο για ανάσες, ένα πιο ελεύθερο παιχνίδι από τις δυο πλευρές διαμόρφωσε το +29 (50-21) που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Η ΑΕ Καρλοβάσου ξεκίνησε με καλάθι το τρίτο δεκάλεπτο και τρεις πόντους από καλάθι και φάουλ (1/1) από τον Μουρατίδη. Η απάντηση όμως ήρθε αμέσως από τον Τσάμη σε παρόμοια φάση από την άλλη πλευρά. Σε αντίθεση όμως με τα προηγούμενα δεκάλεπτα, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ξανά αντίδραση, κάτι που τους ωφέλησε και κατάφεραν να μειώσουν σε -23 (59-36 24’ και 62-39 25’). Μάλιστα με επιμέρους  22-32 οι «κίτρινοι» κατάφεραν να ρίξουν την απόσταση κάτω από τους είκοσι πόντους και συγκεκριμένα στο -19 (72-53) το οποίο ήταν και το σκορ στο 30ο  λεπτό.

Με δυο γρήγορα καλάθια η ΑΕ Καρλοβάσου μείωσε στο -16, όμως ισάριθμα λάθη έδωσαν και πάλι… αέρα στους γηπεδούχους, οι οποίοι στο 33’ έκανα το 83-60. Από εκεί και έπειτα το «σόλο» του πρώτου σκόρερ των φιλοξενούμενων δεν εμπόδισε τον ΑΟ Μυκόνου να συνεχίσει τον επιθετικό του πλουραλισμό, κάτι που για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι τον οδήγησε στο +100 και συγκεκριμένα το 104-79 που ήταν και το τελικό σκορ.