17.7 C
Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Γ Εθνική (2ος-8η αγων.): Φουλ του «άσσου» και ανακατατάξεις στη βαθμολογία

Στις νίκες επέστρεψε η ΦΕΑ, η οποία «ξέσπασε» στον ΑΟΚΧ πανηγυρίζοντας με 93-66 την τρίτη νίκη της στο πρωτάθλημα του 2ου ομίλου. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βγουν μπροστά με 24-23 στο πρώτο δεκάλεπτο, το σύνολο του Παπανικολάου όμως παρέμεινε κόντρα και κράτησε τα ηνία στο κλείσιμο της 2ης περιόδου με 39-38. Η ΦΕΑ με επιμέρους 27-11 και εξαιρετικό τον Αλεξανδρο Στεργιάκη, που «φόρτωσε» τον ΑΟΚΧ με 14 πόντους πήρε το προβάδισμα (65-60 30’), το οποίο και κράτησε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης με τη διαφορά στο τελικό σκορ να κλείνει στο +27 (93-66).

Ένα μεγάλο θετικό αποτέλεσμα πανηγύρισε ο ΒΑΟΛ, ο οποίος πήρε τη νίκη του Μίλων στο κλειστό της Χίου κάνοντας την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +14 (40-26), όμως ο Βουρειος έκλεισε την άμυνα του ασφυκτικά, δεν άφησε τους παίκτες του Αποσκίτη να φτάσουν μέχρι το καλάθι και έτσι στο 33’ έφερε το ματς για πρώτη φορά στα ίσια 55-55. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, ενώ στα τελευταία κρίσιμα λεπτά με το σκορ να είναι στο 64-62, οι γηπεδούχοι έβγαλαν τις άμυνες που χρειάστηκαν, ο Τρόβας έκλεψε την μπάλα και ο Σουλίκας ευστόχησε σε καλάθι έπειτα από αιφνιδιασμό για το 66-62. Το τελικό 67-62 γράφτηκε από την γραμμή της φιλανθρωπίας.

Σαρωτικός συνεχίζει ο ΕΦΑΟΖ, καθώς παρέσυρε και τον Ερμή Σχηματαρίου στο παιχνίδι του. Οι γηπεδούχοι πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο πανηγύρισαν τη νίκη με 68-51 της ομάδας του οικονόμου, ανεβαίνοντας και άλλο στον βαθμολογικό πίνακα.

Στις νίκες επέστρεψε η ΧΒΑ, η οποία επικράτησε του ΑΠΑΣ με 70-64, στο ματς που «άνοιξε» την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής. Το παιχνίδι  πραγματοποιήθηκε στο ΔΑΚ Χαλκίδας, λόγω αγώνων ρυθμικής γυμναστικής στο κλειστό Κανήθου, παρόλα αυτά η Χαλκίδα δεν έδειξε να επηρεάζεται, μιας και μπήκε συγκεντρωμένη στο παρκέ. Πήρε τα ηνία με 11-6 και 15-8 και «έκλεισε» μπροστά το δεκάλεπτο. Στο δεύτερο, οι γηπεδούχοι «άνοιξαν» τη διαφορά +9 (24-15 & 27-19) για γράψει το ημίχρονο29-23. Παρόμοια ροή παρουσιάστηκε και στην έναρξη της… επανάληψης. Στο 4ο δεκάλεπτο όμως οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν για την ανατροπή, την οποία και «άγγιξα» στο τελευταίο λεπτό με δυο τρίποντα του Μακαρη. Εν τέλει, ο Στεφάνου, που ήταν εξαιρετικός καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, με 2/2 βολές στα 14” διαμόρφωσε το 68-64 για να «ασφαλίσει» το τελικό 70-64 ο Μητσιμπόνας, με απόλυτη ευστοχία και πάλι από τη γραμμή της φιλανθρωπίας. Έτσι η ΧΒΑ έκοψε το σερί του ΑΠΑΣ  και παράλληλα πέρασε από πάνω στην μεταξύ τους ισοβαθμία.

Το δεύτερο σερί ροζ φύλλο και τέταρτο στην «κούρσα» του πρωταθλήματος κατέκτησε το Πέρα, καθώς πανηγύρισε και του Άρη Θήβας με 77-67. Οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκα χωρίς τον τραυματία Γιάννη Γκρινιάρη μέσα στο Βυζαντινό, κάτι που έδειξε να τους στοιχίζει στην συγκέντρωση. Έτσι οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά ακόμα και στο +15, με την ομάδα της Θήβας να προσπαθεί να μειώσει αλλά να φτάνει μέχρι και το -6 (41-45). Στη συνέχεια, το Πέρα προηγήθηκε και πάλι με διψήφιο αριθμό πόντων (57-47 στο 30′) για να πανηγυρίσει τη νίκη με 77-67. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν στο μεγαλύτερο διάστημα αυτής αναμέτρησης χωρίς τον Καβαλαράκη, ο οποίος υπέστη διάστρεμμα στο ξεκίνημα του ματς, ενώ και από την άλλη πλευρά αποχώρησε στα μισά της αναμέτρησης ο Γκιζόγιαννης, λόγω τραυματισμού στους προσαγωγούς.

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε ο Αργοναύτης απέναντι στον Αίαντα. Το σύνολο του Γιαννακόπουλου μετά από ένα νωθρό πρώτο δεκάλεπτο «έτρεξε» ένα σερί 18-5 πριν το ημίχρονο και έτσι πέρασε μπροστά με 29-16. Το δεύτερο μισό της αναμέτρησης ήταν... ιδανικό για τους γηπεδούχους, αφού χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερα προβλήματα κράτησαν ένα ασφαλές προβάδισμα, το οποίο και τους χάρισε τη νίκη με 95-67.

Το χαμόγελο απέστρεψε και το σύνολο του Αγίου Δημητρίου, μιας και ο Κρόνος βγήκε νικητής στην αναμέτρηση κόντρα στο Ίλιον. Οι γηπεδούχοι από το πρώτο κ ολας δεκάλεπτο έδειξαν στις προθέσεις τους, με την Ένωση να μην μπορεί να βρει ρυθμό και να ακολουθήσει. Έτσι το σύνολο των Δεγαϊτα και Κοψιά έκοψε το σερί των φιλοξενούμενων και συνάμα επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα με το 71-53.