25.4 C
Τετάρτη, 2 Οκτωβρίου, 2024

Γ Εθνική (2ος-7η αγων.): «Έκπληξη» στην Ραφήνα, επέστρεψαν στις νίκες Μίλων και Ερμής

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε ο Ερμής, ο οποίος επικράτησε του Κρόνου Αγίου Δημητρίου μέσα στο Σχηματάρι με 82-75. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησε δυναμικά το ματς και προηγήθηκε με 21-14 στην α’ περίοδο με τον Κρόνο να ισορροπεί το σκορ (41-41) αλλά τους γηπεδούχους να γράφουν το 45-41 στην εκπνοή του πρώτου μισό. Η ομάδα του Οικονόμου διατήρησε στο δεύτερο μισό το προβάδισμα με διαφορά ασφαλείας (62-54 στο 30′) για να επικρατήσει εν τέλει με 82-75.

Τη «γκέλα» του Κρόνου δεν εκμεταλλεύτηκε ο Αργοναύτης, ο οποίος γνώρισε την ήττα του ΕΦΑΟΖ, με 70-69. Το σύνολο του ζωγράφου έκανε την… έκπληξη στην Ραφήνα πανηγυρίζοντας στον πόντο παίρνοντας βαθμολογική «ανάσα».

Τη νίκη με 88-65 πανηγύρισε και ο Μίλων της ΦΕΑ κρατώντας το αήττητο στο γήπεδο του. Το σύνολο του Αποσκίτη επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στις επιτυχίες παίζοντας εξαιρετική άμυνα απέναντι στην ομάδα από τη νέα Φιλαδέλφεια. Οι γηπεδούχοι βγήκαν με 5-1 μπροστά, με την ΦΕΑ να καλύπτει άμεσα τη διαφορά για το 5-5 (5’). Μάλιστα παρά τις αρκετές άστοχες προσπάθειες η ΦΕΑ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (23-21) στην ολοκλήρωση του 1ου δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δυο διεκδικητές πήγαιναν χέρι με χέρι με του γηπεδούχους να παίρνουν… αέρα 6 πόντων λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μισού. Η ΦΕΑ όμως μείωσε στα 8’’ για το 46-42. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια ο Μίλων άνοιξε την απόσταση στο +9 (53-44) με τον Ψυλέα, όμως μερικά λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και πάλι με καλάθι του Μπάρδα (55-52), ενώ με 2/2 βολές του Καστανιώτη πλησίασαν στον έναν πόντο (55-54). Εκεί κάπου η ΦΕΑ «κόλλησε», οι παίκτες του Αποσκίτη το εκμεταλλεύτηκαν και έτρεξαν ένα 10-0 για το 65-54 (29’).  Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκινώντας από την άμυνα τους άνοιξαν και άλλο τη διαφορά, που σε συνδυασμό με την αστοχία της ΦΕΑ τους έφερνε όλο και πιο κοντά στο θετικό αποτέλεσμα. Έτσι ο πίνακας έκλεισε στο 88-65, με τον Μίλωνα φτάνει τους 11 βαθμος και τους φιλοξενούμενους να μένουν στο 2-5.

Τα Φανάρια πήραν τη νίκη στο νησιώτικο ντέρμπι παραμένοντας έτσι στα ψηλά της βαθμολογίας. Ο ΒΑΟΛ μπορεί να βρέθηκε μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, όμως οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν στα τελευταία λεπτά. Συγκεκριμένα, ο Ζαφειρούδης στο 33 με τρίποντο έφερε τον ΑΠΑΣ στο καλάθι 55-53. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τον Μαρύλη με 5ο φάουλ κάτι το οποία φάνηκε να τους στοιχίζει στο παιχνίδι τους. Ο Μάκαρης με τρίποντο «εκτέλεσε» τον ΒΑΟΛ γράφοντας το 62-55 στο 38’. Ο Τρόβας είχε απάντηση βάζοντας ξανά στο παιχνίδι τους φιλοξενούμενους (64-62) στα 34 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Κοντσές προσπάθησε να στείλει το ματς στην παράταση στην τελευταία επίθεση, έχασε όμως ένα πολύ εύκολο καλάθι και έτσι έδωσε την ευκαιρία στον Τρόβα να πάρει το «διπλό». Η μπάλα όμως δεν του έκανε το χατίρι και έτσι το σύνολο από τη Νάξο κατέκτησαν την πέμπτο θετικό αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα του 2ου ομίλου νότου.

Ένα μεγάλο «διπλό» πανηγύρισε το Πέρα στα Χανιά έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Τσολάκη (22), Ζακυνθινό 13 και Καβαλαράκη. Οι γηπεδούχοι μπορεί να έκαναν ιδανικό ξεκίνημα, όμως η ομαδική δουλειά των φιλοξενούμενων και η αδράνεια στην άμυνα των παικτών του Παπανικολάου έδωσαν το προβάδισμα (+8) στο Πέρα. Ο Κατράνας όμως στο τέλος του ημιχρόνου κατάφερε να φέρει την ομάδα του στο -3 (32-35). Ο ΑΟΚΧ με σκόρερ τον Αδόντάκη πλησιάσε στο καλάθι (45-47), όμως για ακόμα μια φορά το σύνολο του Γκαναβία βρήκε επιθετικά τις λύσεις και άνοιξε πάλι την... ψαλίδα. Στο τέταρτο δεκάλεπτο κυριάρχησε αστοχία για το Πέρα, κάτι που ευνόησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι έφεραν το ματς στον πόντο (58-59). Οι Ζακυνθινός (πριν αποχωρίσει με πέντε φάουλ) και Καβαλαράκης επανάφεραν την… τάξη για το 65-62 λιγο πριν τη λίξη, με τους φιλοξενούμενους εν τέλει να πανηγυρίσουν στο 68-65.

Συνεχίζει με το αήττητο στο «Γ Κακουρης» η Ένωση, μιας και ούτε η ΧΒΑ κατάφερε να «σπάσει» την έδρα της. Οι παίκτες του Τάκη Πανούλια πήραν από την αρχή τα… ηνία στο σκορ, καθώς εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του αντιπάλου τους αλλά και την αστοχία του. Έτσι στο 20ο λεπτό βρέθηκαν στο 32-28, ενώ η διαφορά έφτασε ακόμα και στους +11 πόντους (45-34 στο 32'). Η Χαλκίδα προσπάθησε να «ροκανίσει» την απόσταση, φτάνοντας στο -5, όμως η συγκέντρωση που έδειξε τα τελευταία λεπτά η Ένωση αλλά και ένα καθοριστικό καλάθι του Γιάννη Μπέλλα, διαμόρφωσε το 57-48 για να κατακτήσει εν τέλει τη νίκη στο 60-51.

Εύκολα πέρασε από την Αυλίδα ο Άρης Θήβας επικρατώντας του Αίαντα με 92-55. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τη διαφορά δυναμικότητας που έχουν απέναντι στο σύνολο του Σάλιαρη και χωρίς να δυσκολευτούν κατέκτησαν το «διπλό» στο +37.