25.1 C
Πέμπτη, 3 Οκτωβρίου, 2024

Γ Εθνική (2ος-15η αγων.): Έπιασε τροχιά ανόδου ο Ερμής, ο «αναγεννημένος» Μίλων… άλωσε τη Νάξο

Σταθερά στην κορυφή παρέμεινε ο ΕΦΑΟΖ, ο οποίος πήρε τη νίκη της ΦΕΑ με 90-85, αλλά τους φιλοξενούμενους να «βράζουν» για την διαιτησία όσον αφορά τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Μεγάλη νίκη πανηγύρισε ο Ερμής Σχηματαρίου του Άρη Θήβας στο τοπικό ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής επιστρέφοντας στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, ενώ και ο ΑΟΚΧ ήταν σαρωτικός μέσα στο Ίλιον πανηγυρίζοντας το «διπλό» με 65-55. Στην β’ παράταση πανηγύρισε ο Αργοναύτης του Πέρα, ενώ και ο Κρόνος κράτησε τη νίκη στον Άγιο Δημήτριο του ΒΑΟΛ. Τέλος, ο Μίλων έγινε η πρώτη ομάδα που πανηγύρισε στην Νάξο επικρατώντας του ΑΠΑΣ με 68-66.

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε ο Ερμής Σχηματαρίου, ο οποίος πήρε τη νίκη του συντοπίτη του Άρη Θήβας με 81-78. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά ακόμα και με το +20 (33-13), όμως η ομάδα της Θήβας κατάφερε μειώσει τη διαφορά και να φτάσει ακόμα και να διεκδικεί το παιχνίδι. Συγκεκριμένα με δυο τρίποντα του Ανέστη αλλά και το σουτ έξω από τα 6,75 του Γκιζογιάννη, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν την απόσταση στον πόντο (74-73). Ο Δημητριάδης όμως έδωσε «ανάσα» στον Ερμή για το 76-73. Ο Γκιζογιάννης με 1/2 βολές μείωσε εν νέου σε 79-76 και ο Γκρινιάρης πρόσθεσε ακόμα μια στο συνολικό ταμείο για το 79-77, 42” πριν από το τέλος. Ο Ερμής αστόχησε σε σουτ που πραγματοποίησε στα 22’’ και ο Γκρινιάρης στην επίθεση που ακολούθησε για τους φιλοξενούμενους κέρδισε φάουλ και με ½ βολές έκανε το 79-78. Ο Άρης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, όμως ο Γεωργίου «έκλεψε» τη μπάλα και με ανέβασμα στο καλάθι έκανε το 81-78. Στα 3΄΄ο  Γκιζογιάννη πήρε ακόμα ένα σουτ, όμως αυτή τη φορά δεν στάθηκε τυχερός με αποτέλεσμα ο Ερμής να πανηγυρίσει την όγδοη νίκη του στο πρωτάθλημα. Αξίζει να σημειωθεί ότι το σύνολο του Οικονόμου αγωνίστηκε χωρίς τους Σακελλαράκη, Γιανναλέτσο, Σιδέρη και Δέδε.

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι ο ΕΦΑΟΖ κατέκτησε το ροζ φύλλο της ΦΕΑ φτάνοντας έτσι τα δέκα στο φετινό πρωτάθλημα και συνεχίζοντας στην κορυφή της βαθμολογίας. Η αναμέτρηση είχε εναλλαγές στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια της, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα με 20-17, όμως μέχρι το ημίχρονο το σύνολο από τη Νέα Φιλαδέλφεια να περνάει μπροστά με το 40-38. Μάλιστα στην… απενανλυψη οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν ακόμα και στο +6 με τον ΕΦΑΟΖ να «ροκανίζει» τη διαφορά και 2 λεπτά πριν από το τέλος με 2/2 βολές από τον Μπένο να περνάει μπροστά με 80-78.  Η ΦΕΑ ισοφάρισε, όμως οι γηπεδούχοι άμεσα βγήκαν ξανά μπροστά με 83-80 και 85-80. Στα 38’’ η ΦΕΑ με 2/2 βολές πλησίασε στο -3 (85-82), όμως ο Ζαρμακούπης «απάντησε» για το 88-82. Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα οι διαιτητές της αναμέτρηση απέβαλαν τον τεχνικό της ΦΕΑ, Καρατζά με τεχνική ποινή και από εκεί και έπειτα το παιχνίδι κύλησε με τις δυο ομάδες να σκοράρουν από τη γραμμή της… φιλανθρωπίας μέχρι και το τελικό 90-85. Έτσι ο ΕΦΑΟΖ πήρε τη νίκη και συνέχισε να βρίσκεται στην κορυφή, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με το 7-7 και παράπονα για τους διαιτητές Ορφανό και Σιδέρη.

Ένα συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στο κλειστό της Ραφήνας, με τον Αργοναύτη εν τέλει να πανηγυρίζει τη νίκη στην β’ παράταση της αναμέτρησης απέναντι στον Πέρα με 77-73. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να μπήκαν στο παρκέ, χωρίς τους Ζακυνθινό και Δρόσο, οι οποίοι είναι τραυματίες, όμως πήραν το προβάδισμα (ακόμα και στο +12) μέχρι το 25ο λεπτό. Από εκεί και έπειτα όμως η ομάδα της Ραφήνας έκανε την αντεπίθεση της, με πρωταγωνιστές τους Λιτσο και Σταμέλο και ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ. Ο Τσολάκης όμως με σουτ λίγο πριν το τέλος ισορρόπησε το παιχνίδι σε 55-55 και παρα την προσπάθεια των γηπεδούχων το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο το Πέρα κατάφερε να βρεθεί στο +4 όμως για ακόμα μια φορά οι παίκτες του Γιαννακόπουλου «μηδένισαν» τη διαφορά, αποτέλεσμα να χρειαστεί και δεύτερη παράταση προκειμένου οι δυο διεκδικητές να λύσουν τους… λογαριασμούς τους. Από το 45 και μετα οι δυνάμεις των φιλοξενούμενων έδειξαν να μειώνονται. Ο Καλογερόπουλος εκμεταλλεύτηκε την κατάσταση και με επτά συνεχόμενους πόντους πήρε την ομάδα του από το χέρι και την οδήγησε σε ακόμα μια νίκη. Έτσι η αναμέτρηση έκλεισε με το 77-73 υπέρ του Αργοναύτη Τριγλίας ο οποίος έφτασε τους 22 βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα.

Έπειτα από ένα «δραματικό» παιχνίδι ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου πήρε τη νίκη του ΒΑΟΛ στο... καλάθι (74-72) και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα του 2ου ομίλου της Γ Εθνικής. Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν να κυνηγάνε στο σκορ (41-34) τον «σκληροτράχηλο» ΒΑΟΛ, ο οποίος δίνει τη δική του μάχη να κρατηθεί στην κατηγορία κατάφεραν με τον Σαρλή να ανατρέψουν το σκορ και με μεγάλο τρίποντο από τον Καραμπελα να γράψουν το 73-72 στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης. Εν τέλει το τελικό 74-72 διαμορφώθηκε από την γραμμή της… φιλανθρωπίας, με τους γηπεδούχους να ευστοχούν σε ½ βολές στα 4,6’’ πριν την ολοκλήρωση και έτσι να πανηγυρίζουν την όγδοη νίκη τους στο πρωτάθλημα. Από την άλλη, η ομάδα της Χίο παρα την κατάθεση… ψυχής έμεινε στο 4-9 και την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Τα αήττητο του ΑΠΑΣ «έσπασε» ο Μίλων στην Νάξο, καθώς επικράτησε με 68-66 συνεχίζονται έτσι το νικηφόρο σερί του με τον Νίκο Καραγιάννη στον πάγκο του. Οι γηπεδούχοι έκαναν το παιχνίδι τους στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, όμως το σύνολο από την Νέα Σμύρνη στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου με δυο καλάθια από τον Ζούκα να πλησιάσει στον πόντο (35-34) και με τον Ψυλέα να περάσει μπροστά με 36-35 στο 23ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι με σκόρερ τον Ζαφυρούδη ισορρόπησαν το ματς (41-41) με την αναμέτρηση από εκεί και στο εξής να εξελίσσεται σε ντέρμπι. Εν τέλει ο Μίλων με θεαματικό «φόλοου» του Σουλινάρη κατέκτησε στην... εκπνοή της περιόδου το προβάδισμα με 50-49. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Μίλων ήταν αυτός που μπήκε δυνατά βγαίνοντας ακόμα και με το +5 (59-54) και διατηρώντας αυτή τη διαφορά μέχρι και το 38ο λεπτό του παιχνιδιού. Ο ΑΠΑΣ παίζοντας καλή άμυνα είχε την ευκαιρία να μειώσει, όμως ο Μάκαρης δεν κατάφερε να ευστοχήσει στις δυο βολές που σούταρε. Αντίστοιχη τύχη όμως είχε και ο Μίλων, ο οποίος «κόλλησε» στους 65 ποντους, καθώς οι παίκτες του δεν κατάφεραν να σκοράρουν μέχρι και το 39ο λεπτό. Ο Χονδρόπουλος 2/2 βολές πλησίασε σε 65-63, όμως ο Παπαδάκης με ένα μεγάλο καλάθι έξω από τα 6,75 έδωσε... αέρα στην ομάδα του Νίκου Καραγιάννη με 68-63. Ο Προδόμου με καλάθι και φάουλ έφερε τον ΑΠΑΣ στο -2 (68-66), ο Χωματας αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, οι παίκτες του Αλμπάνη μάζεψαν το ριμπάουντ και έφυγαν στον αιφνιδιασμό όμως ο Προδρόμου έκανε λάθος, οι διαιτητές έδειξαν να πατάει γραμμή και έτσι η μπάλα πήγε στα χέρια του Μίλωνα με 1,8΄΄να απομένουν. Το σύνολο από την Νέα Σμύρνη διαχειρίστηκε σωστά τα υπολειπόμενα δεύτερα και έτσι πήρε τη νίκη με 68-66 καταφέρνοντας να πανηγυρίσει μέσα στο κλειστό της Νάξου.

Το πρώτο του εκτός έδρας θετικό αποτέλεσμα πανηγύρισε ο ΑΟΚΧ, ο οποίος πήρε τη νίκη της Ένωσης Ιλίου με 65-55. Η ομάδα των Χανιών μπήκε δυνατά στο «Γ. Κακούρης» καταφέρνοντας να κρατήσει σε μονοψήφιο αριθμό πόντων τους γηπεδούχους (14-8) στο πρώτο δεκάλεπτο. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τους Ιωακειμίδη και Σκαμνάκη να πραγματοποιούν εξαιρετικό παιχνίδι απέναντι στην «απροπόνητη» Ένωση (λόγω ίωσης τύπου Β). Η διαφορά μάλιστα ανάμεσα στις δυο ομάδες έφτασε ακόμα και στο +12 (45-33), με το σύνολο του Παπανικολάου εν τέλει να πανηγυρίζει με το 65-55 και να φτάνει τους 21 βαθμούς στο πρωτάθλημα αφήνοντας τον Ίλιον με 20 και το 7-6.