19.6 C
Πέμπτη, 3 Οκτωβρίου, 2024

Γ Εθνική (2ος-13η αγων.): Μόνος πρώτος ο ΕΦΑΟΖ και ανακατατάξεις στη βαθμολογία

Στην κορυφή της βαθμολογίας σκαρφάλωσε ο ΕΦΑΟΖ ο οποίος πανηγύρισε το «διπλό» στην Θήβα με 76-66, ενώ στην τετράδα επέστρεψε η ΧΒΑ έπειτα από το θετικό αποτέλεσμα (87-85) μέσα στην Νέα Φιλαδέλφεια. Ακόμα μια νίκη στην παράταση πανηγύρισε το Πέρα, καθώς επικράτησε του Κρόνου Αγίου Δημητρίου με 85-83. Στην σωτηρία του ελπίζει ξανά ο Μίλωνας, που με τον Καραγιάννη στον πάγκο του δείχνει να ανανεώθηκε φτάνοντας στο τέταρτο θετικό αποτέλεσμα στην τελευταία στροφή του πρωταθλήματος. Όσον αφορά το ματς στην Νάξο, ανάμεσα σε ΑΠΑΣ και Ένωση Ιλίου αναβλήθηκε καθώς οι διαιτητές της αναμέτρησης δεν κατάφεραν ν πετάξουν στο νησί του Αιγαίου.

Πρωταθλητής «Χειμώνα» αναδείχτηκε ο ΕΦΑΟΖ, ο οποίος πήρε τη νίκη στο +10 του Άρη Θήβας, βάζοντας τον παράλληλα σε σοβαρούς μπελάδες. Το σύνολο του Μάνου επέβαλε το ρυθμό του στο κλειστό της Θήβας παίρνοντας έτσι από νωρίς τα ηνία του σκορ (28-24 στο 10ο λεπτό). Με απόλυτη συγκέντρωση ο ΕΦΑΟΖ συνέχισε να οδηγεί το ματς, με τον Άρη Θήβας να κάνει ένα ξέσπασμα στο 30’ μειώνοντας σε 62-56. Ακόμα και εκεί οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν, συνέχισαν το παιχνίδι τους και έτσι έγραψαν το τελικό 76-66, το οποίο και τους έφερε στο πρώτο σκαλί του βάθρου, ρίχνοντας στα «κόκκινα» τον Άρη.

Στο Βυζαντινό, ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου «κόλλησε» στην ζώνη του Πέρα, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα στο έξτρα πεντάλεπτο με 85-83. Συγκεκριμένα ο Ξούρας ήταν αυτός που έστειλε το ματς στην παράταση, σκοράροντας από τα επτά μέτρα στην λήξη της κανονικής διάρκειας (73-73). Στην παράταση οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τρίποντο του Βαρδάλου, ο Τσαλάκης όμως με πέντε πόντους (ένα δίποντο και ένα τρίποντο) έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Η τελευταία επίθεση ανήκε στον Κρόνο, όμως δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν με αποτέλεσμα το Πέρα να πανηγυρίσει το 6-5 στην σειρά και την παραμονή που πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού, παρα ένα λιγότερο παιχνίδι. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι έμειναν στο 7-5 και πια συγκατοικούν με Ερμή και ΧΒΑ.

Με διαφορετική ψυχολογία παρουσιάστηκε ο Μίλων απέναντι στον Ερμή Σχηματαρίου, εκμεταλλεύτηκε τα προβλήματα τραυματισμών του αντιπάλου του και πανηγύρισε μια σημαντική για την «ζωή» του στην κατηγορία νίκη. Ο Ερμής Σχηματαριου που αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Γιανναλέτσο και Σιδέρη, ενώ στην αρχή του ματς έχασε και τον Σακελλαράκη, ο οποίος έσπασε τη μύτη του, έμεινε από το ξεκίνημα πίσω στο σκορ, με αποτέλεσμα να κυνηγά την ομάδα του Καραγιάννη. Οι γηπεδούχοι μάλιστα στο ημίχρονο άνοιξαν ακόμα και στο +10 (44-34). Το σύνολο του Οικονόμου βρήκε εν τέλει τα ψυχικά αποθέματα και μείωσε στο τελευταίο λεπτό σε 65-61. Ο Μίλωνας όμως έμεινε ψύχραιμος συνέχισε να προπορεύεται και με το 66-61 πήρε την τέταρτη του νίκη στον 2ο όμιλο νότου.

Στην Νέα Φιλαδέλφεια η ΧΒΑ πήρε ένα σπουδαίο «διπλό» επικρατώντας της ΦΕΑ με 87-85. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο πρώτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα στην εκπνοή του δεκαλέπτου με 18-17. Παρόμοια ήταν και η εξέλιξη του δευτέρου δεκαλέπτου, το οποίο και ολοκληρώθηκε  44-41. Στην… επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε. Τα δυο τρίποντα των φιλοξενούμενων, από τους Παπάδη και Στεφάνου έβγαλαν την Χαλκίδα μπροστά με 59-51 και 66-55, για να κλειστό το 3ο δεκάλεπτο με το 68-59 υπέρ των φιλοξενούμενων. Πάραυτα η ΦΕΑ δεν παραιτήθηκε, πάλεψε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ, με αποτέλεσμα 22’’ πριν από την Λήξη, με καλάθι του Μπάρδα να μειωσει στους 3 πόντους (85-82). Οι παίκτες της Χαλκίδας όμως παρέμειναν ψύχραιμοι, ευστόχησαν στις βολές που κλήθηκαν να σουτάρουν από εκεί και έπειτα και έτσι πήραν τη νίκη με 87-85

Ο ΑΟΚΧ κατάφερε να πανηγυρίσει ακόμα μια μεγάλη νίκη στο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής επικρατώντας του Αργοναύτη Τριγλίας με 72-66. Οι φιλοξενούμενοι αν και πάλεψαν να «κλέψουν» το ροζ φύλλο μέχρι και το τελευταίο δεκάλεπτο έφτασαν το παιχνίδι στα ίσια στο 36ο λεπτό (61-61), η ομάδα των Χανίων όμως παρέμεινε ψύχραιμη και με τον Παναγιώτη Κιγμέτογλου να παίρνει την ομάδα του στις… πλάτες του πήρε την πέμπτη νίκη της στο πρωτάθλημα του 2ου ομίλου νότου.