21.3 C
Πέμπτη, 3 Οκτωβρίου, 2024

Γ Εθνική (2ος-11η αγων.): Άλωσε το Ίλιον ο Ερμής συνεχίζει την ξέφρενη πορεία του ο ΕΦΑΟΖ

Στην παράταση πανηγύρισε τη νίκη ο Ερμής Σχηματαρίου κόντρα στο Ίλιον επικρατώντας της Ένωσης με 95-89, στο ντερμπι της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του 2ου ομίλου νότου. Οι γηπεδούχοι μπορεί να ξέφυγαν με 28-19 (10΄) και 49-40 στο 20ο λεπτό, το σύνολο του Οικονόμου όμως βρήκε τρόπο να μειώσει τη διαφορά και να φτάσει την απόσταση στον πόντο (65-64) μέχρι το 30’. Από εκεί και έπειτα το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με τους δυο διεκδικητές να εναλλάσσουν διαρκώς τα ηνία. Εν τέλει οι άστοχες βολές των γηπεδούχων έστειλαν το ματς στην παράταση, όπου και ξεκίνησε το «πάρτι» του Ερμή. Συγκεκριμένα, η Ένωση μην μπορώντας να ευστοχήσει από την γραμμή της φιλανθρωπίας, φάνηκε να χάνει την ψυχραιμία της ακολούθησαν δυο καθοριστικά κλεψίματα από πλευράς Ερμή και το «σόλο» του Μιχαήλ ο οποίος με ένα προσωπικό σερί 11-0 έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Έτσι ο Ερμής πανηγύρισε την Άλωση του Ίλιον με 95-89, ενώ παράλληλα δήλωσε «παρών» και την διεκδίκηση των στόχων του.

Τα Φανάρια πήραν τη νίκη του Αργοναύτη με 84-81, με τον Χονδρόπουλο να ευστοχεί σε τέσσερα τρίποντα και να δίνει το θετικό αποτέλεσμα στους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, ενω απο την άλλη πλευρά κάνουν λόγο για «εχθρική διαιτησία» αλλα και «προκλητική συμπεριφορά» απο πλευράς ΑΠΑΣ.

Έχοντας πάνω χέρι στο κλειστό του Μίλωνα, ο ΕΦΑΟΖ κατάφερε να γραψει το δεύτερο σερί και τέταρτο συνολικά θετικό αποτέλεσμα πανηγυρίζοντας συνάμα και την είσοδο του στην τετράδα. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +7 (24-17) στο τέλος της πρώτης περιόδου, όμως ο Μίλων μπόρεσε να ισορροπήσει μέχρι το ημίχρονο. Στο δεύτερο μισό ο ΕΦΑΟΖ προσπαθούσε να ξεφύγει στο σκορ, όμως οι γηπεδούχοι με φανερά καλύτερη άμυνα έβρισκαν λύσεις και έμειναν κοντά στο σκορ (48-53). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους. Ο Μίλωνας με σερί 6-0 έφερε… τούμπα το ματς και πήρε τα… ηνία ύστερα από το αρχικό 2-0 (54-53). Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη καθώς οι λάθος αποφάσεις των παικτών του Αποσκίτη στην επίθεση, έδωσε την ευκαιρία στον ΕΦΑΟΖ να περάσει ξανά μπροστά. Εκείνος φυσικά την… άρπαξε και αφού έχτισε μία μικρή διαφορά, κατάφερε εν τέλει να πανηγυρίσει με 73-64.

Ένα μεγάλο θετικό αποτέλεσμα πανηγύρισε ο ΑΟΚΧανιά απέναντι στον Κρόνο Αγίου Δημητρίου με 66-56. Οι γηπεδούχοι παίζοντας το πιο «μεστό» παιχνίδι τους μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα κατάφεραν να επιβάλουν το δικό τους ρυθμό στο κλειστό των Χανιών να κρατήσουν σε χαμηλά επίπεδα το σκοράρισμα του Κρόνου και έτσι να κάνουν το 4-6 στην σειρά.
Στο 10' ο Κρόνος προηγήθηκε με 16-15, οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν  στο 13' σε 23-21 και στο 15' με 30-27, για να πάει στο +5 στο 18 (33-28). Τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 35-34. Το σύνολο από τον Άγιο Δημήτριο  μπήκε "ζεστά" στη συνέχεια και με σερί 7-0 πήρε τα ηνία σε 41-35 στο 22'. Άμεσα υπήρξε "απάντηση" από τους παίκτες του Χρήστου Παπανικολάου, που με σερί 9-0 προσπέρασαν ξανά για το 44-41 (25'). Ο Κρόνος όμως δεν τα παράτησε πήρε «ανάσα» 45-44, όμως ο ΑΟΚΧ ήταν αυτός που έκοψε το νήμα στην λήξη του δεκαλέπτου με το 51-49. Με τους Κατράνα και Μιντζαρίδη σε μεγάλη μέρα οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να ξεφύγουν με 60-52 στο 35' και να φτάσουν τελικά στο πολυπόθητο αποτέλεσμα με 66-56, κόβοντας έτσι πόντους από τον υψηλόβαθμο αντιπαλο του.

Το στραβοπάτημα του Κρόνο δεν εκμεταλλεύτηκε η ΧΒΑ, η οποία μπήκε νωθρά στο τοπικό ντέρμπι απέναντι στον Άρη Θήβας και πλήρωσε το τίμημα. Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά με 25-9 στο πρώτο δεκάλεπτο, και πάρα το γεγονός ότι το σύνολο της Χαλκίδας κατάφερε να κατακτήσει τα επόμενα επιμέρους, δεν μπόρεσε να καλύψει την απόσταση και έτσι γνώρισε την ήττα με 79-71.