19.6 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Γ’ Εθνική (2ος) : Διπλό ανόδου για τον Έσπερο

Πολύ μεγάλη νίκη πήρε ο Έσπερος Καλλιθέας, ο οποίος πέρασε από το κλειστό της Πετρούπολης κερδίζοντας με 72-71 τον Άρη, σε εξ΄αναβολής παιχνίδι για την 6η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Γ' Εθνικής.

Η ομάδα του Αντώνη Μάντζαρη κατάφερε να πάρει τη νίκη στο φινάλε, και παρότι νεοφώτιστη να φτάσει τις 6 νίκες σε 7 παιχνίδια, και να ισοβαθμεί στην κορυφή με την Πεντέλη.

Το παιχνίδι είχε δυο όψεις, με τον Άρη να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου, με την ομάδα της Καλλιθέας με ένα σερί 10-0 να κλείνει το ημίχρονο στο +4 (38-34). Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για ένα ρόλο, και έτσι με ένα επιμέρους σερί 27-11 η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου προηγήθηκε με 61-49, για να επανέλθει ο Έσπερος, και με διαδοχικά τρίποντα του Κατσούρη, πάνω στην ζώνη των γηπεδούχων, να επιτρέψει στην ομάδα του να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 23-8, και να προηγηθεί με 69-72. Ωστόσο με 4'' να απομένουν, ο Άρης δεν επιχείρησε τρίποντο, με το Μπέλη απλά να μειώνει στο τελικό 71-72, με τους γηπεδούχους να έχουν τα παράπονα τους για την διαιτησία.

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 71-72
Δεκάλεπτα : 15-17, 34-38, 61-49, 71-72
Διαιτητές : Λύρας-Αθανασόπουλος
Άρης Πετρούπολης (Παπαδόπουλος, Κωνσταντινόπουλος) : Μόκκας 12 (1), Βενιτουράκης 14 (1), Χανιάς 6, Κουλούρης, Λιακόπουλος, Μπαζιώτης, Μπούτρης 8. Γιατράκος, Παντελιάδης 8 (1), Μακρυγιάννης 5 (1), Μπέλη 18, Καράμπελας.
Έσπερος Καλλιθέας (Γράψας, Μάντζαρης) : Αγγελόπουλος 4, Καραγιαννίδης 6, Χατηκίδης 11 (1), Καρλάφτης, Ν.Χαρούνι. Κατσούρης 19 (3), Κρητικός 4, Βλασσόπολος 2, Κ.Χαρούνι 19, Καράμπελας, Βάρσος, Πρόγκας 5.