21.6 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Γ Εθνική (1ος-8η αγων.): Ασταμάτητη η Παναχαϊκή στην παράταση ΑΟΠΦ και Ηλυσιακός

Στην παράταση κατέκτησε τη νίκη ο ΑΟΠΦ του ΝΕΟΛ με 67-65 παίρνοντας έτσι παράλληλα και την κορυφή του ομίλου. Σε ένα παιχνίδι με αρκετή αστοχία και δυνατά μαρσαρίσματα οι γηπεδούχοι κρατούσαν για 38 λεπτά τα ηνία, όμως ο Πολίτης με σουτ στο 1:26 έστειλε το ματς στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο μίλησαν οι άμυνες για τις δυο ομάδες και η εμπειρία του Σολωμού, ο οποίος στο 63-63 με ½ βολές έβγαλε ξανά την ομάδα του μπροστά, ενώ 21΄΄πριν την ολοκλήρωση άνοιξε και άλλο τη διαφορά για την ομάδα του 66-63. Ο Πολίτης δεν μπόρεσε να κάνει ότι και στο κλείσιμο της κανονικής διάρκειας και έτσι ο ΑΟΠΦ πανηγύρισε τη νίκη με 67-65.

Όσον αφορά το ντερμπι, το Ληξούρι ξεκίνησε αγχωμένο με αποτέλεσμα ο ΑΟΠΦ να βγει μπροστά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι με τον Ρεκουνιώτη προσπάθησαν να μειώσουν, όμως το σύνολο του Παπαδάτου πήρε το προβάδισμα 19-16. Στα επόμενα λεπτά οι γηπεδούχοι περιόρισαν τον μέχρι τότε πρώτο σκόρερ του αντιπάλου, Ρεκουνιώτη και έτσι οι γηπεδούχοι άνοιξαν και άλλο τη διαφορά με τον Γραμματικό έπειτα από πάσα του να σκοράσει στην λήξη του δευτέρου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και μετα την επιστροφή τους από τα αποδυτήρια, όμως στο 23ο λεπτό το Ληξούρι με τον Πολίτη μείωσε σε 35-27, ενώ στην επίθεση που ακολούθησε ο ίδιος παίκτης έχασε το καλάθι όμως ο Αντωνάτος πήρε το ριμπάουντ και έφτασε την ομάδα του στο -3 (35-32). Ο ίδιος παίκτης έφερε μια ανάσα τον ΝΕΟΛ (35-34), ενώ είχε την ευκαιρία έπειτα από τεχνική ποινή στο πάγκο του ΑΟΠΦ να φέρει το ματς στα ίσια, την οποία και χαράμισε. Ακολούθησαν δυο γρήγορα καλάθια από τους γηπεδούχους και έτσι η διαφορά μέχρι το 26’ άνοιξε και πάλι στο +7 (41-34). Ο Αγγελόπουλος στο 27ο λεπτό «άνοιξε» σε διψήφια απόσταση (46-36) για πρώτη φορά στο παιχνίδι, όμως ο ΝΕΟΛ δεν άφησε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν περεταίρω, αφού ευστόχησε έξω από τη γραμμή των 6,75 και μείωσε σε 46-39. Ο Πολίτης με 2/2 βολές πηγε την αποσταση στους πέντε, όμως ο Λαμπρόπουλος είχε «απάντηση» με καλάθι από την κορυφή της ρακέτας στα εναπομείναντα 19’’. Έτσι η περίοδος ολοκληρώθηκε στο 48-41. Με ένα μίνι σερί (0-4) οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν και πάλι, όμως το Φάληρο βρήκε τρόπο να κόψει την… ροή του αντιπάλου για το 52-45. Πολίτης και Πορτελάνος έφτασαν το ομάδικό σκορ στους 50, όμως η εμπειρία του Σολωμού «κράτησε» την ομάδα του στο +4. Ο Πολίτης έφερε το ματς στο καλάθι αφού έπειτα από συνεργασία, η μπάλα κατέληξε στα χέρια του και εκείνος ευστόχησε για το 54-52 (36’). Ο Αγγελόπουλος με ένα δύσκολο καλάθι έκανε το 56-52, ενώ ο Γραμματικός με ελεύθερο τρίποντο έδωσε… αέρα +7 στον ΑΟΠΦ. Στο 1:26 πριν από την ολοκλήρωση της αναμέτρησης ο Πολίτης με τρίποντο έφερε το ματς στα ίσια (59-59). Ο Βαϊδάκης αστόχησε σε παρόμοια φάση στο 39’, όμως ούτε ο ΝΕΟΛ κατάφερε να σκοράρει. Ο Γραμματικός έχασε την τελευταία επίθεση και έτσι το ματς πήγε στο έξτρα πεντάλεπτο. Ο ΝΕΟΛ με καλή άμυνα κράτησε τον ΑΟΠΦ μακριά από το καλάθι, όμως οι γηπεδούχοι ενάμισι λεπτό πριν από την ολοκλήρωση έκαναν το 63-63 και ο Σολωμός με ½ βολές το 64-63. Οι φιλοξενούμενοι «κόλλησαν» στην επίθεση που ακολούθησε, όμως ουτε το Φάληρο έφτασε στο καλάθι. Στα 28’’ ο ΝΕΟΛ έκανε βήματα και ο Σολωμός διαμόρφωσε το 66-63 (21’’). Ο Βουζας στα 16΄΄έκανε φάουλ στο Πολίτη, εκείνος πήγε στην γραμμή της φιλανθρωπίας και με 2/2 έφερε για ακόμα μια φορά τη διαφορά στον πόντο. Ακολούθησε φάουλ του Λαμπρόπουλου στον Βαϊδάκη, με τον πλειμεικερ του ΑΟΠΦ με ½ να κάνει το 67-65 αφήνοντας την τελευταία επίθεση (13΄΄) για τους φιλοξενούμενους. Η επαναφορά έγινε η μπάλα πήγε στον Πολίτη, εκείνος σούταρε υπο πίεση με την μπάλα να μην φτάνει μέχρι το στεφάνι. Έτσι το προβάδισμα έμεινε στους γηπεδούχους οι οποίοι πανηγύρισαν το έβδομο θετικό αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα αφήνοντας τον ΝΕΟΛ στο 6-2.

Η Παναχαϊκή συνεχίζει την ανοδική της πορεία καθώς επικράτησε και του Κορωπί με 75-59. Οι Πατρινοί βγήκαν μπροστά από το ξεκίνημα του παιχνιδιού άνοιξαν ακόμα και σε διψήφια διαφορά την απόσταση και εν τελει κατέκτησαν τη νίκη στο +16 εκθρονίζοντας τους φιλοξενούμενους από τα ψηλά της βαθμολογίας.

Το έξτρα πεντάλεπτο χρειάστηκε ο Ηλυσιακός προκειμένου να πανηγυρίσει του ΑΟΚΧαλανδρίου.  Οι φιλοξενούμενοι υπέρβαλλαν εαυτόν προκειμένου να κάνουν την «έκπληξη» μέσα στα Ιλίσια πήγαν το ματς στην παράταση με 58-58, όμως τα τέσσερα τρίποντα των γηπεδούχων από τους Πλευράκη (2) και Κελαϊδης (2) κράτησαν το θετικό αποτέλεσμα μέσα στο κλειστό «Αντώνης Φώτσης».

Στην ισοβαθμία της κορυφής βρέθηκε ο ΚΑΟΚ μετά το «διπλό» στην Κηφισιά και τις ανακατατάξεις του ομίλου. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να βρέθηκαν να ακολουθούν την ΑΕΝΚ 16-13, όμως οι Περρωτής, Αδαμοπουλος και Κωσταντίνου πήραν από το χέρι τον ΚΑΟΚ και χωρίς τους Οικονόμου και Μοσχοβίτη από την άλλη πλευρά να μπορούν να αντισταθούν (συμπλήρωσαν και οι δυο τα πέντε φάουλ),  τον οδήγησαν στην έβδομη του νίκη.

Το πρώτο του «διπλό» κατέκτησε ο Γλαύκος, καθώς πέρασε από την Τρίπολη με το 74-63. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν για την πρώτη τους νίκη όμως το σύνολο του Δεράου με εξαιρετικούς τους Βουρνά και Αναστασόπουλος έκλεψε το θετικό αποτέλεσμα αφήνοντας τους Δρομείς στο 0-8.

Με απουσίες (Σπύρος Γκοργκόλης και Θανάση Ζαφείρη από τους παίκτες) παρατάχτηκε για ακόμα μια αγωνιστική η Αχαγιά 82, που όμως δεν δυσκολεύτηκε να κατακτήσει τη νίκη της Ακράτας με 67-57. Οι γηπεδούχοι χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερη αντίσταση πήραν τα ηνία στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και τα κράτησαν μέχρι και την ολοκλήρωση του 40λεπτου. Όσον αφορά την Ακράτα μοναδική απουσία ήταν αυτή του Γιάννη Γιαννούλη.

Παραλίγο τους εκατό πόντους να φτάσει ο Άρης Νίκαιας εις βάρος της Ερμιόνης. Συγκεκριμένα οι γηπεδούχοι έγραψαν 99, ενώ το σύνολο από την Πελοπόννησο έφτασε μόλις τους 66 στο ντεμπούτο του Καλαιτζάκη στον πάγκο τους. Εξαιρετικός ήταν ο Πρίτσος ο οποίος σκόραρε 21 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Σκάνδαλος που έκλεισε στους 18 με 3 τρίποντα.

Γ Εθνική (1ος όμιλος Νότου)
8η αγωνιστική

Τα αποτελέσματα:
Κυριακή 8 Δεκεμβρίου

Παναχαϊκή-Κορωπί 75-59
Άρης Νίκαιας-Ερμιόνη 94-66
Π. Φάληρο-Νέο Ληξούριο 67-65 παρ. (59-59 κ.α.)
ΣΔΥ Τρίπολης-Γλαύκος 63-74
Αχαγιά 82-Ακράτα 67-57
Ηλυσιακός-Χαλάνδρι 74-63 παρ. (58-58 κ.α.)
ΑΕ Ν. Κηφισιάς-ΚΑΟ Κορίνθου 68-75

Τα φυλλα αγωνα:

ΔΡΟΜΕΙΣ-ΓΛΑΥΚΟΣ 63-74
Τα δεκαλεπτα: 24-9, 10-18, 18-27, 11-20
Δρομείς Τρίπολης (Μπαλής Αλικάκος): Χατζόπουλος 12 (1), Καλούλης 2, Παππάς 3 (1), Καραγιάννης, Μπαλής 10, Σινανάι 5 (1), Σπυράκος 2, Μπουρής 17 (5), Καρλής 5, Αγγουράς 7 (1).
Γλαύκος (Δεράος): Αναστασόπουλος 18 (4), Ανδρ. Βουρνάς 20 (2), Τριπολίδης, Θανόπουλος 13 (2), Παπαβασιλόπουλος 10, Λαμπρόπουλος 2, Χατζηκάλφας, Δημάκος 6, Κουκουλομάτης 5 (1).

ΑΟΠΦ-ΝΕΟΛ 67-65 παρ (59-59 κ.α.)
Τα δεκάλεπτα: 19-16, 32-23, 48-41, 59-59
Διαιτητές: Κοντίλης-Νάστος
Φάληρο (Παπαδάτος): Βαϊδάκης 4, Μαυροειδής 4, Προγκας 4, Γραμματικός 19 (3), Τσορμπατζίογλου 4, Βαλιώτης 2, Βούζας 5(1), Σολωμός 20, Αγγελόπουλος 5(1), Ανδρεάτος, Τσαπρούνης.
ΝΕΟ Ληξουρίου (Τζουγανάτος): Αντωνάτος Γ. 10, Ιωάννου, Τριφωνόπουλος 8, Ρεκουνιώτης 15, Πολίτης 15(3), Λαμπρόπουλος 9(1), Πορτελάνος 2, Θεοδωράκος 6(2).

Α.Ε.Ν.Κ-ΚΑΟΚ 68-75
Τα δεκάλεπτα: 16-13, 17-20, 16-21, 19-21
Α.Ε.Ν.Κ. (Λαδικός-Λαγοπόδης): Δούβλης 2, Μοσχοβίτης 16 (1), Μακρυγιαννης 17 (3),Οικονόμου 8 (1), Πρέκας, Μανουσος 18, Μιχαλάκης 5, Φασιανός 2, Αλετρας, Σπαχιγαι, Μαντζακος, Γιακουμης.
Κ.Α.Ο.Κ.(Ρουμελιωτης, Διαμαντιδης): Μπουτρης, Δανίκας 2, Αναγνωστακης 11, Τζαϊδας 4, Αυγενικος 6, Περρωτής 22, Μητσου 1, Κόης , Αδαμοπουλος 16 (1), Κωνσταντίνου 13 (3).

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ-ΧΑΛΑΝΔΡΙ 74-63 παρ. (58-58 κ.α)
Τα δεκάλεπτα: 16-14, 29-28, 51-46, 58-58 (κ.α), 74-63 (παρ.)
Ηλυσιακός ΑΟ (Λιτόπουλος-Καυκής): Γραμματίκας 3 (1), Κελαϊδής 27 (6), Φώτσης 12 (1), Μπινιάκου, Κωτσόπουλος 17 (2) , Πλευράκης 8 (2), Οουντίντζο-Βλαδίτσης , Πατσαντζόπουλος, Ταταράκης 2 ,Μπάζιος 5 (1), Ετζιάκα, Παντζούρης.
ΑΟΚ Χαλανδρίου (Στεφανάκος-Αναγνώστου): Κονδύλης 18(4), Ανδρουλάκης 2, Αυγουλάς 1, Μακρής , Μορφονιός 16(2) , Γιαννόπουλος, Δεμέναγας, Αυδής 14, Μωραΐτης 4(1), Βουλγαράκης, Θεοδωράκης 5, Βαρσάμος 3(1).

ΑΧΑΓΙΑ 82-ΑΚΡΑΤΑ 67-57
Τα δεκάλεπτα: 14-11, 16-12, 17-22, 22-12
Διαιτητές: Χρηστίδης Π.-Πολυχρόνης
Αχαγιά 82 (Μπαζίνας): Τασσοπουλος 10, Μπουρδανος 9 (1), Σερετης 22 (2), Κωνσταντινοπουλος, Καλογιαννης, Γκουτης, Φραντζης 11 (1), Μιχος, Ταρναρης 4 Χριστοδουλοπουλος 2 Λυμπερης 9.
Ακράτα (Ζίζηλας-Βαρβιτσιώτης): Κοστα 2 Μουρατιδης 15 (2) Κατωποδης 13 (1) Κυριτσης 7 (2) Γιοβας 10 (1) Δορλής 7 (1) Βασιλάτος 3 (1).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ- ΚΟΡΩΠΙ 75-59
Τα δεκαλεπτα: 17-12, 34-27, 54-42, 75-59
Διαιτητές: Κοτσίμπος-Σκανδαλάκης
Παναχαϊκή (Λιόνας): Μοσχοβάκης 12 (2), Γατσούλης 3 (1), Τσουλέας 2, Χρυσανθόπουλος, Παπανικολόπουλος 14 (2), Λυμπερέας 4, Γκόβας 19 (3), Καραγιάννης 15, Μπαρδάκας 6, Κουμανιώτης.
Κορωπί (Δρακόπουλος-Κουκουζέλης): Ιωάννου, Κατωπόδης 9 (3), Τετζεράκης, Κεχρής, Μερκούρης 11 (1), Κουτουφάς 15 (2), Κλασίδης 1, Μερκεβίτσιους 13, Αργυρόπουλος 2, Κούτρας 8.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ-ΕΡΜΙΟΝΗ 99-66
Τα δεκάλεπτα: 24-18, 26-20, 23-15, 21-13
Διαιτητές: Λογοθέτης-Λεβεντάκος
Άρης Νίκαιας (Καράμπελα): Σκάνδαλος 18 (3), Τζώρτζης 9 (3), Παπαγεωργίου, Καραβανάς 10 (1), Θεοδωράκος 6 (2), Γαλίτης, Πρίτσος 21 (3), Κόλλιας 8, Χαντζόγλου 2, Λαζαρίδης 8 (1), Πεταλάς 5 (1), Αλτζαντζής 7 (1).
Ερμιονίδα (Καλαϊτζάκης-Σκορδης): Ευστατίου Π. Αγγελής 11 (1), Θωμάς, Χάσα 10 (1), Γκολέμης, Σαρικάς 12, Προσίλης 3 (1), Πουλής Α., Ευστρατίου Παν 6, Κατσαβέλης, Κορίζης 19, Πουλής Ι. 2.