18.3 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Γ’ Εθνική (1ος – 6η Αγ.) : Με ηγέτη τον Σκλήβα ο Διαγόρας στην Κρήτη

Μια πολύ μεγάλη νίκη πήρε ο Διαγόρας Ρόδου, ο οποίος στο παιχνίδι που άνοιξε την 6η αγωνιστική στον 1ο όμιλο της Γ' Εθνικής νίκησε στο Λίντο τον Εργοτέλη με 69-54, έχοντας ως ηγετική μορφή τον Αντώνη Σκλήβα με 18 πόντους, ο οποίος αν και βραβεύτηκε «πόνεσε» την πρώην του ομάδα.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση, φτάνοντας στο 14-7 στο 7', για να κρατήσουν τα ηνία, φτάνοτνας και στο +11 (22-33) στο 17', με προσπάθεια του Στάμου Καράβα, και να κλείσει το ημίχρονο στο 38-25. Ο Εργοτέλης είχε την ατυχία να χάσει με τραυματισμό τον Λεωνίδα Μπουμπάρη στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου.

Με προσπάθεια του Δημήτρη Γιαννακόπουλου ο Εργοτέλης μείωσε σε 41-43, για να αποντήσει με γκολ-φάουλ ο Αντώνης Σκήβας (41-46), και το τρίτο δεκάλεπτο να κλείσει με 44-50 χάρη σε τρίποντο του Γιάννη Καραλή. Στο 32' αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή ο προπονητής του Εργοτέλη, Γιάννης Βισκαδουράκης, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +14 (44-58) και κάπου εκεί να κλείσει το ματς.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ - ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ 54-69
Δεκάλεπτα : 16-18, 25-38, 44-50, 54-69
Διαιτητές : Mαρτινάκος-Νικολάου Νικ
Εργοτέλης (Βισκαδουράκης): Αθανασιαδης 8 (1), Μαϊστρέλης 9 (3) , Μπουραντάς , Γουμενάκης 3 (1) , Μπουμπάρης , Χριστοδούλου 1, Κουμάκης , Γιαννακόπουλος 5, Καραλής 7 (1), Μαχαιριανάκης 17 (1), Δουλγεράκης 2, Καμηλάκης 2.
Διαγόρας Ρόδου (Καλαϊτζίδης): Κουρμαδιάς, Καράβας 6 (2) , Μαρουλάκης 3 (1) , Χατζηδημητρίου 13 (3), Καταβάνης 14 (2), Μήτσου 6 (1) , Δεμιρτζάκης 9, Γακάι , Σκλήβας 18