21.1 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Γ Εθνική (1ος-17η αγων.): Πήρε το ντέρμπι και την πρώτη θέση ο ΝΕΟΛ επέστρεψε στα ψηλά μετά από δυο παρατάσεις ο ΑΟΠΦ

Ανακατατάξεις στην κορυφή είχε ο πίνακας του 1ου ομίλου νότου της Γ Εθνικής μετα την ολοκλήρωση της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Συγκεκριμένα, ο ΝΕΟΛ πήρε τα πρωτεία, αφου πανηγύρισε του Ηλυσιακού, ενώ ο ΑΟΠΦ επέστρεψε στις θέσεις… ανόδου μετα τη νίκη απέναντι στην Παναχαϊκή στην β παράταση της αναμέτρησης με 82-80. Στην τετράδα συνεχίζει η Κόρινθος, η οποία να και βρέθηκε να ακολουθεί το Κορωπί κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη με 86-77. Από εκεί και έπειτα οι Άρης Νίκαιας, Αχαγιά και ΑΕΝΚ πανηγύρισαν το «διπλό» σε Πάτρα, Τρίπολη και Ερμιονίδα αντίστοιχα, ενώ και το Χαλάνδρι κατέκτησε τη νίκη στην Ακράτα απέναντι στην ομώνυμη ομάδα με 82-72.

Στο κατάμεστο κλειστό του Ληξούρι ο ΝΕΟΛ πανηγύρισε τη νίκη του Ηλυσιακού με 79-58 κατακτώντας παράλληλα και τη διαφορά από τον πρώτο στα μεταξύ τους  παιχνίδια. Οι γηπεδούχοι πραγματοποιώντας ένα από τα καλύτερα δεκάλεπτα τους στο πρωτάθλημα, μπήκαν δυναμικά στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής κατακτώντας τα ηνία με 26-10. Το σύνολο του Καυκή αν και κράτησε σε χαμηλά επίπεδα την επίθεση του ΝΕΟΛ και κατάφερε να ισορροπήσει στο επιμέρους σκορ του τρίτου δεκαλέπτου (18-18) δεν κατάφερε να κάνει το κάτι παραπάνω απέναντι στο σύνολο από την Κεφαλωνιά και έτσι έμεινε στο -21 του ΝΕΟΛ. Εξαιρετικός στην συγκεκριμένη αναμέτρηση ήταν ο Πολίτης, ο οποίος κράτησε την ομάδα του κάθε φορά που το σύνολο από τα Ιλίσια προσπαθούσε να πλησιάσει, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Φώτση στην σύνθεση τους.

Στο Παλαιό Φάληρο ο ΑΟΠΦ χρειάστηκε πενήντα λεπτά προκειμένου να πάρει τη νίκη της Παναχαϊκής και … ισορροπήσει τα μεταξύ τους ματς. Η ομάδα από την Πάτρα αποδείχτηκε πολύ… σκληρή, όμως στο 50ο λεπτό ο Βανδρόρος αποδείχτηκε «μοιραίας» για την ομάδα του, αφού σε… νεκρό χρόνο αστόχησε σε 2 βολές, χάνοντας έτσι στην ευκαιρία να δώσει περαιτέρω έκταση στο ματς και ίσως το «διπλό». Λίγα λεπτά πριν άστοχος εις διπλούν ήταν ο πρώτος σκόρερ, Σολωμός ο οποίος στο τέλος της κανονικής διάρκειας, αλλά και στο πρώτο εξτρά πεντάλεπτο έραψε ½ βολές και πέταξε «διπλή» ευκαιρία να τελειώσει εκεί το παιχνίδι. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 5-0 στην β’ παράταση με καλάθι και δυο βολές του Γραμματίκα και με το 82-80 κατέκτησαν τη νίκη και έπιασαν τους 30 πόντους που τους δίνουν την δυνατότητα να ελπίζουν ξανά στην απευθείας άνοδο.

Στην τετράδα του βαθμολογικού πίνακα συνεχίζει και ο ΚΑΟΚ, ο οποίος μπορεί να βρέθηκε να ακολουθεί το Κορωπί για είκοσι λεπτά (44-31), όμως από εκεί και έπειτα άλλαξε… μυαλά μπήκε πιο συγκεντρωμένο το δεύτερο μισό της αναμέτρησης στο παρκέ και με πιεστική άμυνα αλλά και οδηγούς τους Περρωτή, Κόη και Αναγνωστάκη στην επίθεση, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και εν τέλει να πανηγυρίσει με το 86-77 την 13η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα του 1ου ομίλου.

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε ο Άρης Νίκαιας, ο οποίος «απέδρασε» από την Πάτρα με το 8-73 του Γλαύκου. Το σύνολο του Καράμπελα βρέθηκε να ακολουθεί τον Γλαύκο μόνο για 10 λεπτά (20-15) όμως από εκεί και έπειτα με εξαιρετικούς του Σκάνδαλο (18) Πρίτσο (16) και Λαζαρίδη (15) πέρασε μπροστά και εν τέλει πανηγύρισε στο +7.

Την ευκαιρία να μειώσει και άλλο την απόσταση προς τη θέση των μπαράζ έχασε η Ακράτα, καθώς δεν κατάφερε ν κρατήσει το ροζ φύλλο αγώνα στο γήπεδο της απέναντι στο Χαλάνδρι. Οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους 27-8 στο τρίτο δεκάλεπτο και με 7/8 τρίποντα συνολικά στη συγκεκριμένη περίοδο πανηγύρισαν ένα καθαρά ψυχολογικό «διπλό».

Έχοντας τον έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης η ΑΕΝΚ πέρασε και από την Ερμιονίδα, πανηγυρίζοντας της τοπικής ομάδας με 86-63. Οι φιλοξενούμενη με 20 πόντους από τον Μανούσο και διψήφιους ακόμα τέσσερις παίκτες του συνόλου (Μακρυγιάννη, Μοσχοβίτη, Οικονόμου, Δουβλη) έκαναν το 9-8 στην σειρά και απομακρύνθηκαν στις δυο νίκες πια από την «επικίνδυνη» ζώνη.

Παραλίγο την έκπληξη θα έκαναν οι Δρομείς απέναντι στην Αχαγιά, όμως το σύνολο του Μπερδέση βρήκε τις λύσεις που χρειάστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο στον Φραντζή (28) και έτσι κατέκτησε τη νίκη στην Τρίπολη με 77-70.

ΣΔΥ Τρίπολης-ΑΟ Αχαγιά 82 70-77
ΑΟ Π. Φαλήρου-Παναχαϊκή 82-80 (70-70 α παρ. 59-59 κ.α.)
ΑΟ Γλαύκος-Άρης Νίκαιας 73-80
ΑΟ Ακράτα-ΑΟΚ Χαλάνδρι 72-82

Τα φύλλα αγωνα:

ΝΕΟΛ-ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 79-58
Τα δεκαλεπτα: 26-10, 44-31, 56-53, 79-58
Διαιτητές: Ρίζος-Νάστος
ΝΕΟΛ (Τζουγανάτος): Αντωνάτος Γ. 16 (1), Ιωάννου 8 (2), Αντωνάτος Η., Τρυφωνόπουλος 2, Ρεκουνιώτης 8, Πολίτης 35 (6), Θεοδωράκος 10(3),Λαμπρόπουλος, Πορτελάνος.
Ηλυσιακός (Καυκής-Λιτόπουλος): Γραμματίκας 11 (2),Κελαϊδής 5, Μπινιάκου 4,Κοτσόπουλος 11, Πλευράκης, Οουντίτζο 1, Πατσαντζόπουλος, Ταταράκης 2, Μπάζιος, Ετζιάκα 10, Παντζούρης 14(1).

ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ-Α.Ε.Ν.ΚΗΦΙΣΙΑΣ 63-86
Τα δεκαλεπτα: 19-23 37-42 53-66 63-86
Διαιτητές: Ελ Ανυ - Τσακιράκη
Α.Ο.ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ (Καλαϊτζάκης - Σκορδής): Ευστρατίου 7(1), Αγγελής 15 (1), Θωμάς 8 (1),Χάσα 11, Γκολέμης 7 (1),Πουλής Α. , Προσίλης 7 (1), Σαρίκας 2, Κατσάβελας, Πουλής Α. , Κορίζης 5, Πουλής Γ. 1.
ΑΕΝΚηφισιάς (Λαδικός-Λαγοπόδης): Δούβλης 12 (1), Μοσχοβίτης 15 (2),Μακρυγιάννης 17 (5), Οικονόμου 12 (1),Φραγκιαδάκης, Πρέκας, Μανούσος 20 (1), Μιχαλάκης 2, Γούνης 2, Φασιανός 8 (2), Γιακουμής, Μαντζάκος.

ΓΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ - ΚΑΟΚ 77- 86
Διαιτητές: Κοντίλης, Κατσαπρακάκης
Τα δεκάλεπτα: 22-14, 44-31, 59-59, 77-86
ΓΣ Κορωπίου (Δρακόπουλος-Κουκουζέλης): Ιωάννου 11 (1), Αντωνόπουλος, Κατωπόδης 11 (2), Κεχρής 2, Γκιόκας, Κούτρας 3 (1), Μερκούρης 8 (2), Αργυρόπουλος 4, Κλασίδης, Κουτουφάς 24 (1), Παπαδάκης, Μερκεβίτσιους 14.
ΚΑΟ Κορίνθου (Ρουμελιώτης, Διαμαντίδης): Μπούτρης, Μακρής, Δανίκας 2, Αναγνωστάκης 13, Πάκοβ, Τζαιδάς, Αυγενικός 11 (1), Περρωτής 20, Μήτσου 7 (1), Κωνσταντίνου 13 (4), Κόης 14 (2), Αδαμόπουλος 6 (1).

ΑΟΠΦ-ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 82-80 β’ παρ. (59-59 κ.α., 70-70 α’ παρ.)
Τα δεκαλεπτα: 22-16, 34-30, 44-47, 59-59 κ.α., 70-70 α’ παρ. 82-80 β. παρ
Διαιτητές: Κωτσου-Ξυλάς
ΑΟΠΦ (Παπαδάτος-Καμαριώτης): Βαλιώτης 2, Βαϊδάκης 9, Μαυροειδής, Γραμματικός 20 (4), Τσορμπατσιόγλου 4, Βούζας 8 (1), Καψαρίδης 7, Σολωμός 26, Τσαπρούνης 6.
Παναχαϊκή (Λιόνας): Μοσχοβάκης 16, Βανδώρος 1, Γατσούλης, Νικολάου 12, Τσουλέας 10 (2), Λυμπερέας 4, Γκόβας 22 (4), Μπαρδακας 15, Κουμανιώτης, Οικονομόπουλος.

ΑΚΡΑΤΑ-ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙ 72-82
Τα δεκάλεπτα: 20-15, 19-22, 8-27, 25-16
Διαιτητές: Χουγιάζος-Καραμπιτσάκος
Ακράτα (Βαρβιτσιώτης-Ζίζηλας): Ζίζηλας, Κυρίτσης, Μουρατίδης 23(4), Κατωπόδης 15, Πολύδερας 4, Πετρόπουλος, Κώστα 2, Γιαννούλης 17, Γιόβας 5(1), Βασιλάτος 6(2).
ΑΟΚΧ (Στεφανάκης): Κονδύλης 18(4), Σταθάκης 19 (5), Ανδρουλάκης, Αυδής 2, Μωραίτης 8 (2), Δημητριάδης 11, Δεμέναγας 4, Μορφονιός 7, Αμπελάς 6 (2), Βουλγαράκης 3, Θεοδωράκης 4.

ΑΟ ΓΛΑΥΚΟΣ - ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 73-80
Τα δεκάλεπτα:
20-15, 38-39, 49-63, 73-80
Διαιτητές: Μαντήλας, Διαμαντής
Γλαύκος (Δεράος): Αναστασόπουλος 13 (1), Βουρνάς 16 (1), Τριπολίδης, Σπύρου 3 (1), Θανόπουλος 14 (2), Παπαβασιλόπουλος 5, Λαμπρόπουλος 14, Χατζηκάλφας, Γαλάνης 2, Δημάκος 6, Κουκουλομάτης.
Άρης (Καράμπελας): Σκάνδαλος 18, Τζώρτζης 8 (1), Παπαγεωργίου, Καραθανάσης, Θεοδωράκος 5, Πρίτσος 16 (1), Κόλλιας 11, Πατζόγλου 2, Λαζαρίδης 15 (3), Πεταλάς 5, Βλάμης.

ΣΔΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ - ΑΟ ΑΧΑΓΙΑ ΄82 70-77
17-21, 37-32, 57-52, 70-77
Διαιτητές: Κουτσοδήμος, Κιουλάφας
Δρομεις (Αλικάκος-Μπαλής): Χατζόπουλος 12, Καλούλι 10, Νταγιάντης, Μπαλής 15 (1), Σινανάι 10 (2), Σπυράκος 5 (1), Μπουρής 9 (3), Καρλής 9, Λιβαλης.
Αχαγιά ΄82 (Μπερδέσης): Τασόπουλος 12 (1), Μπουρδάνος 7 (1), Σερέτης 7, Καλογιάννης 3 (1), Φραντζής 28 (8), Ταρνάρης 6, Λυμπέρης 14 (2), Χριστοδουλόπουλος.