17.5 C

«Γύρισε» το παιχνίδι και νίκησε η Ζενίτ (vid)

Η Ζενίτ υπερασπίστηκε την έδρα της και στον δεύτερο αγώνα με την Χίμκι στους ημιτελικούς των playoffs του πρωταθλήματος της Βαλτικής Λίγκας. Με το 92-89 έκανε το 2-0 και πλέον η σειρά μεταφέρεται στην έδρα της Χίμκι.

Βλέποντας την εικόνα του παιχνιδιού στα πρώτα 15 λεπτά δεν μπορούσες να φανταστείς τι θα ακολουθούσε. Η Χίμκι μπήκε... φορτσάτη και έφτασε στο 4-18 (4’20’’) και στο δεύτερο δεκάλεπτο στο +16 (22-38, 15’). Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι άλλαξαν ρότα, έγινα πιο επιθετικοί και άρχισαν σταδιακά να μειώνουν, με τους Τούλσον και Μάρκοβιτς να δίνουν στη διαφορά μονοψήφια τιμή στα μισά της αναμέτρησης (40-49).

Η αντεπίθεση συνεχίστηκε τους Βάλιεφ, Τιμά και Μάρκοβιτς να οδηγούν την ομάδα τους στο -5 (52-57, 23’), χωρίς όμως να μπορούν να πλησιάσουν και περισσότερο.

Κάτι που έγινε στην τελευταία περίοδο. Ο Τιμά ισοφάρισε με σουτ τριών πόντων (68-68, 31’) και ο Βάλιεφ έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα (69-68, 31’30’’). Το 76-73 (33’), έγινε 80-84 (37’) από τον Σβεντ, αλλά και πάλι όλα έμειναν ανοιχτά. Ένα 6-0 έφερε τη Ζενίτ και πάλι μπροστά στο σκορ (86-84, 39’) με τον Τούλσον να ευστοχεί και να λίγο αργότερα να πηγαίνει και στη γραμμή για το 89-84, 19’’ πριν τη λήξη.

Ο Καράσεφ λίγο αργότερα είχε ½ για το 90-86 με 11’’ στο ρολόι. Με 1’’ να απομένει ο Μόνια ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων για το 90-89, ο Μπράουν έκανε άμεσα φάουλ στον Τούλσον, ο οποίος ήταν και πάλι ψύχραιμος από τη γραμμή της φιλανθρωπίας για να γράψει το τελικό 92-89. Ήταν και ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 24 πόντους με τον Καράσεφ να ακολουθεί με 21. Καθοριστικό για μία ακόμη φορά ο Μάρκοβιτς με 11 πόντους και 10 ασίστ! Ο Αλεξέι Σβεντ ήταν ο κορυφαίος της Χίμκι με 23 πόντους και 12 ασίστ, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και ο Τοντόροβιτς με 22 πόντους και 6 ριμπάουντ.

*Αύριο θα γίνει η δεύτερη αναμέτρηση ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Λοκομοτίβ Κούμπαν που βρίσκεται στο 1-1 για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη. Ο τρίτος αγώνας ανάμεσα στη Ζενίτ και τη Χίμκι  θα γίνει στις 30 Μαϊου.