30.5 C
Δευτέρα, 8 Ιουλίου, 2024

Γλυκιά ήττα και πρόκριση στην Βουλγαρία για την Χολόν (vid)

Η Χαποέλ Χολόν είναι η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε μια θέση στην προημιτελική φάση του FIBA Europe Cup. Την Τετάρτη (12/3) το κυρίως πιάτο με 7 σημαντικές αναμετρήσεις.

Μπάλκαν – Χολόν 83-82 (Συνολικό Σκορ 164-167)

Έπαιξε με την φωτιά αλλά δεν την πλήρωσε η Χολόν. Η ομάδα από το Ισραήλ ηττήθηκε με 83-82 από την Μπάλκαν αλλά πέρασε στους 8 χάρης το +4 του πρώτου αγώνα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 20-9 στο 7ο λεπτό. Η Χολόν ανέβασε στροφές στην συνέχεια και με σερί 8-33 προσπέασε με 14 (28-42 15’). Το ημίχρονο τελείωσε 44-50. Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάλκαν πάλεψε μείωσε, ισοφάρισε και εν τέλει προσπέρασε ακόμα και με 4. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι στο τελευταίο λεπτό και με σωστά σουτ κράτησαν την διαφορά. Ο Χόπκινς με 20π, 15ρ και 5 ασίστς ήταν ο κορυφαίος του αγώνα για την Μπάλκαν.

Τον νικητή του Φέχερβαρ – Βόννη θα αντιμετώπισει στα προημιτελικά η Χολόν.