25.5 C
Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

Γλίτωσε το κάζο η Φενέρμπαχτσε (vid)

Η Φενέρμπαχτσε έφτασε στη νίκη με 71-67 επί της Χίμκι στην Κωνσταντινούπολη όπου επικράτησε της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα αλλά και του..εαυτό της. Η γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο από την αρχή και με διψήφια διαφορά στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης. Τα πολλά κενά διαστήματα, όμως, σε συνδυασμό με την κακή εμφάνιση του Μπραντ Γουαναμέικερ αλλά και την έλλειψη του Κώστα Σλούκα επέτρεψαν στην Χίμκι να απειλήσει ακόμα και με την νίκη στο τέλος.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Ομπράντοβιτς η οποία πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά 12 πόντων (38-26). Συγκεκριμένα στο πρώτο δεκάλεπτο η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε με 16-6 και με 22-11 στο πέμπτο και έβδομο λεπτό αντίστοιχα, με τον Τζέιμς Νάναλι να έχει 3/3 τρίποντα και να είναι ζεστός για ένα ακόμη παιχνίδι. Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με την Χίμκι να κάνει ένα σερί 8-0 με πρωταγωνιστές,κυρίως, τους Τζέιμς Άντερσον και Αλεξέι Σβεντ. Η απάντηση των γηπεδούχων όμως ήρθε νωρίς και με ένα δικό τους σερί 13-0 στο 19' έφεραν ξανά το παιχνίδι στα μέτρα τους.

Στην τρίτη περίοδο η Χίμκι προσπάθησε να επιστρέψει στον αγώνα και κατάφερε να ρίξει την διαφορά στους 4 πόντους με καλάθι του Σβεντ στο 27'. Σε εκείνο το σημείο όμως η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε πάλι άμεσα και με σερί 10-4 έφερε ξανά την διαφορά σε διψήφιο αριθμό με καλάθια των Ντουβερίογλου, Ντατόμε και φυσικά του Τζέιμς Νάναλι. Τέλος, στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκε δυνατά, με καλή άμυνα και σωστές επιθέσεις ροκάνισε την διαφορά και με καλάθι τους Σβεντ έριξε την διαφορά στους 3 πόντους 4 λεπτά πριν τη λήξη. Στα υπόλοιπα λεπτά με καλάθια των Βέσελι και Γκιλ οι διαφορά παρέμεινε στον ένα πόντο, μέχρι που ο Τζέιμς Άντερσον έκανε φάουλ στον Μπραντ Γουαναμέικερ στην προσπάθεια του δεύτερου για σουτ τριών πόντων στα 16''. Ο Αμερικανος γκαρντ ευστόχησε και στις 3 βολές γράφοντας το τελικό σκορ του αγώνα 71-67.

Παίκτης του αγώνα: Ο Τζέιμς Νάναλι με 20 πόντους, 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ με 4/5 τρίποντα είναι ο mvp για την Φενέρμπαχτσε. Σημαντικές βοήθειες έδωσε για έναν ακόμα αγώνα και ο Γιαν Βέσελι ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ μαζί με κάποια κρίσιμα καλάθια στο τέλος του αγώνα.

Με την γλώσσα των αριθών: Η Φενέρμπαχτσε είχε 9/22 τρίποντα με αποτέλεσμα να έχει για έναν ακόμα αγώνα ποσοστό πάνω του 40% επιβεβαιώνοντας πως είναι η πιο εύστοχη ομάδα της Ευρωλίγκας πίσω από την γραμμή των 6.75 καθώς ο μ.ο. της ομάδας του Ομπράντοβιτς είναι στο 43%.