17.3 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Γλίτωσε το κάζο η Μούρθια, άνετα Μπαϊρόιτ και Ναντέρ

Η Μούρθια, η Μπαϊρόιτ και η Ναντέρ έγιναν οι τρεις τελευταίες ομάδες που συμπλήρωσαν τους ομίλους του Basketball Champions League.

Οι Ισπανοί οι οποίοι πέρσι έφτασαν μέχρι και το Final 4 της διοργάνωσης χάνοντας δύσκολα στον ημιτελικό από την ΑΕΚ, παραλίγο να πάθουν ένα μεγάλο πατατράκ, αλλά τελικά το απέφυγαν.

Έχοντας νικήσει με εννιά πόντους στο πρώτο παιχνίδι με τη Σαρλερουά στο Βέλγιο κι έχοντας προβάδισμα 15 πόντων (44-29) στο ημίχρονο, χαλάρωσε υπερβολικά και οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο ανέτρεψαν την κατάσταση αλλά πλησίασαν στη μεγάλη ανατροπή.

Τελικά, ορισμένα καλάθια του Μίλτον Ντόιλ έσωσαν την κατάσταση και η ήττα με 82-78 δεν κόστισε.

Δείτε το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.

Νωρίτερα επί γερμανικού εδάφους, η Μπαϊρόιτ συνάντησε αντίσταση από την Τορούν για ένα ημίχρονο. Στη συνέχεια όμως πάτησε το γκάζι και έκαμψε την αντίσταση της αντιπάλου της με 86-73, χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης.

Τέλος, η Ναντέρ «σκόρπισε» ξανά την Κάρχου με 91-58 και σε συνδυασμό με την άνετη νίκη της στο πρώτο παιχνίδι «σφράγισε» την πρόκρισή της.