30.5 C
Δευτέρα, 8 Ιουλίου, 2024

Γλίτωσε η Χολόν, ισόπαλες Γκρόνινγκεν και Οστάνδη (vids)

Με δύο αναμετρήσεις ξεκίνησε η φάση των 16 του FIBA Europe Cup. Στο Ισραήλ η Χολόν φιλοξένησε την Μπάλκαν, ενώ υπήρξε και η γειτονική μάχη Ολλανδών και Βέλγων. Την Τετάρτη το κυρίως πιάτο με 6 αγώνες.

Χαποέλ Χολόν – Μπάλκαν 85-81

Ήταν το φαβορί αλλά δεν το απέδειξε. Η Χολόν γλίτωσε μεν το κάζο ωστόσο θα ταξιδέψει στην Βουλγαρία με το αναιμικό +4. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν και ήταν καλύτεροι για 35 λεπτά. Πιο συγκεκριμένα τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 12-19 ενώ και στη συνέχεια διατηρούσαν ακόμα και διψήφιες διαφορές. Στο τέλος του αγώνα η ομάδα από το Ισραήλ πάτησε γκάζι και με ένα σερί 25-11 έφτασε στη νίκη με 85-81. Ο Κόρι Γούολντεν με 20π ήταν ο πρώτος σκόρερ της Χολόν αλλά και του αγώνα. Ο Μπράουν με 17π ο καλύτερος της Μπάλκαν.

Γκρόνιγκεν – Οστάνδη 66-66

Κανείς δεν μπόρεσε να ξεχωρίσει στην πρώτη αναμέτρηση μεταξύ της Γκρόνινγκεν και της Οστάνδης και όσο και αν φαίνεται παράξενο για έναν αγώνα μπάσκετ η ισοπαλία είναι δίκαια. Στο τέλος η Οστάνδη βρέθηκε στο +3 και με δικά της τα τελευταία 20 δευτερόλεπτα. Οι Βέλγοι βιάστηκαν δέχθηκαν τάπα στο τρίποντο και στην αντεπίθεση δέχθηκαν καλάθι και φάουλ με το χρονόμετρο να μηδενίζει. Ο Γκίπσον με 13π και ο Τζούρισιτς με 15π οι καλύτεροι των ομάδων.