24.7 C

Γκραν… Μακάμπι! (vids)

Η διαφορά ποιότητας, διάθεσης και κινήτρου ήταν μεγάλη, έτσι η Μακάμπι δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει στο Τελ Αβίβ την Γκραν Κανάρια με 90-55 και να διατηρήσει τις όποιες ελπίδες έχει για να προλάβει τα πλέι οφ. Ελπίδες πάντως που περνούν οπωσδήποτε (και εκτός των άλλων) από τη νίκη της την άλλη εβδομάδα στην Κωνσταντινούπολη επί της Φενερμπαχτσέ. Η Γκραν Κανάρια δεν έδειξε τίποτα, εκτός από τον σέντερ Καλίφα Ντιοπ, ο οποίος στα 17 του χρόνια έκανε το ντεμπούτο του στην Ευρωλίγκα.

Η Μακάμπι μπήκε στον αγώνα με διάθεση να μην αφήσει κανένα περιθώριο στην Γκραν Κανάρια να αμφισβητήσει την ανωτερότητά της. Πιέζοντας πολύ στην άμυνα και με τον Ουίλμπεκιν μοχλό στην επίθεση προηγήθηκε με 10-2 στο 5' και από εκεί και μετά, σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, έκανε χωρίς πολλά προβλήματα διαχείριση αυτής της διαφοράς. Η Γκραν Κανάρια έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει, καθώς ήταν πολύ άστοχη στις προσπάθειές της.

Ο Μπλακ στην πρώτη περίοδο έδωσε λύσεις στη Μακάμπι μέσα στη ρακέτα, ενώ στη δεύτερη περίοδο ανέλαβε δράση ο Τάιους, ο οποίος έκανε θραύση κάτω από τα καλάθια. Όταν στο 13' η Γκραν Κανάρια έριξε μετά από αρκετή ώρα τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (27-18), η Μακάμπι απάντησε με ένα σερί 12-3, με το οποίο το σκορ στο 17' έγινε 39-21. Ο Πάργκο βοήθησε πολύ, ειδικά στο κομμάτι της δημιουργίας, και ο Ουίλμπεκιν πέτυχε τους τελευταίους πόντους του ημιχρόνου, που έληξε με 48-30

Με τον Μπλακ να μπαίνει φουριόζος η Μακάμπι ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους δυόμισι λεπτά μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου (55-33) και σε όλο το δεκάλεπτο το παιχνίδι εξελίχθηκε κατ' αυτό τον τρόπο. Η Μακάμπι είχε τον απόλυτο έλεγχο, με αφετηρία την άμυνα διατηρούσε τη διαφορά σε αυτό το επίπεδο κι αν ήταν λίγο πιο εύστοχη από την περιφέρεια θα είχε ξεφύγει ακόμα περισσότερο από το 64-45 με το οποίο έληξε η τρίτη περίοδος.

To σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην τελευταία περίοδο. Η Μακάμπι συνέχισε να κυριαρχεί απέναντι σε μια μάλλον αδιάφορη Γκραν Κανάρια, η διαφορά ανέβηκε και στους 31 πόντους (80-49 στο 36'), καθώς ο Τάιους οργίασε

Η ΚΟΛΩΝΑ: Ο Άλεξ Τάιους ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος μέσα στις δύο ρακέτες και αποτέλεσε τον στυλοβάτη της εύκολης επικράτησης της Μακάμπι. Τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους, 9/11 σουτ και 6 ριμπάουντ.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Αναρωτιέται κανείς πού θα είχε φτάσει το σκορ αν η Μακάμπι σούταρε λίγο καλύτερα από αυτό το 5/22 που είχε στα τρίποντα...