25.1 C
Κυριακή, 16 Ιουνίου, 2024

Τενερίφη και Γκραν Κανάρια συνέχισαν με νίκες στην ACB (vids)

Στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Liga Endesa η Γκραν Κανάρια και η Τενερίφη εξασφάλισαν θετικά αποτέλεσμα.

Η Γκραν Κανάρια δοκιμάστηκε στην έδρα της Μανρέσα και κατάφερε να αποδράσει με το «διπλό», επικρατώντας με 64-71. Οι οικοδεσπότες ήταν απειλητικοί καθ' όλη την διάρκεια του αγώνα και πήραν κεφάλι στο σκορ κατά την τρίτη περίοδο, παίρνοντας προβάδισμα ακόμη και με 11 πόντους (50-39). Οι φιλοξενούμενοι όμως έδειξαν ψυχραιμία, ανέτρεψαν την ροή του αγώνα και έφυγαν με τους δύο πόντους στις αποσκευές τους. Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Τόμας Ντίμσα, σημειώνοντας 18 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Στο άλλο ματς, η Τενερίφη υποδέχθηκε την Ανδόρα και μπόρεσε να προστατέψει την έδρα της. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και στην επανάληψη πάτησαν γκάζι, διευρύνοντας την διαφορά και σφράγισαν την νίκη με 93-81. Από τους νικητές ξεχώρισε ο Σερμαντίνη, σημειώνοντας νταμπλ-νταμπλ με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Χουέρτας με 19 πόντους και 9 ασίστ

Η Τενερίφη με αυτή της την νίκη εξακολουθεί να δεσπόζει στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 13-2 και την ίδια στιγμή η Γκραν Κανάρια βελτίωσε το ρεκόρ της στο 6-10, παραμένοντας ακόμη εκτός οχτάδας στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Πρόγραμμα – Αποτελέσματα (16η αγων., 27/12)

Μπανταλόνα-Σαν Πάμπλο Μπούργος 78-95

Μούρθια-Ομπραντόιρο 93-76

Ιμπεροστάρ Τενερίφη-ΜόραΜπανκ Ανδόρρα 93-81

Μανρέσα-Γκραν Κανάρια 64-71