23.8 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

«Γκρέμισε» τη Μακάμπι η Χάποελ Εϊλάτ

«Σοκ» στη Μακάμπι προκάλεσε η Χάποελ Εϊλάτ, κερδίζοντάς τη με 73-69 και φέρνοντάς της... συγκάτοικο στην κορυφή του πρωταθλήματος Ισραήλ, όπου βρίσκεται μαζί με τη Μακάμπι Άσντοντ.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έχασε τη μοναξιά της κορυφής, όπου βρίσκεται μαζί με τη Μακάμπι Άσντοντ, μετά τη 10η φετινή της ήττα σε σύνολο 29 αγώνων, με την Χάποελ Εϊλάτ να της βάζει «μπλόκο» με 73-69. Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες, μετά το 20-7 των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο που έφερε τα πάνω κάτω, μειώνοντας στο -2 (50-52), για να πάρουν μετά το προβάδισμα και να καταφέρουν να φτάσουν στο θρίαμβο, όντες ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Μεγάλη «ζημιά» έκανε ο Ντιμίτριους Τρέντουελ με double double 22 πόντων και 14 ριμπάουντ, όπως και ο Τζόρνταν Λόιντ με 21 πόντους. Για την «ομάδα του λαού», ο Μάικλ Ρολ είχε 14 πόντους με τέσσερις ασίστ.