23.4 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Γκιλμπόα Γκαλίλ – Μακάμπι 81-76: Της χάλασε τα σχέδια για στέψη (pics+vid)

Η Γκιλμπόα Γκαλίλ χάλασε τα σχέδια της Μακάμπι Τελ Αβίβ για στέψη, υποχρεώνοντας την σε εκτός έδρας ήττα με 81-76 και ισοφαρίζοντας (1-1) τη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος στο Ισραήλ! O τίτλος θα κριθεί στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι σε λίγοτερο από 24 ώρες (17/06, 21:00) στο «Menora Mivtachim Hall».

Ο Κέρι Μπλάκσιρ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών, σημείωνοντας double-double με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ. «Διπλός» και ο Τζόε Τόμασον με 17 πόντους και 10 ασίστ.

Η ομάδα του «λαού» έφτασε να χάνει μέχρι και με 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (46-30), ενώ πήγε στα αποδυτήρια στο -11 (51-40). Σε αυτό το διάστημα, ο Σκότι Ουίλμπεκιν είχε 21 πόντους, δηλαδή περισσότερους από τους μισούς της ομάδας του.

Μετά την ανάπαυλα, η Μακάμπι έτρεξε ένα επιμέρους 7-0, πλησιάζοντας στους τέσσερις πόντους (51-47), αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με δικό τους σερί και ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά πάνω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων (64-51).

Στην τελευταία και κρίσιμη περίοδο, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου «ψαλίδησαν» τη διαφορά, φέρνοντας το ματς στα ίσια, 74-74, περίπου 2 λεπτά πριν το φινάλε. O Τόμασον με ένα τρίποντο «μαχαιρία», 21.7" πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης, σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του. Αυτό ήταν μάλιστα το μοναδικό τρίποντο της Γκιλμπόα Γκαλίλ στο δεύτερο μισό του αγώνα!

Οι 34 πόντοι του Ουίλμπεκιν φάνηκε πως δεν ήταν αρκετοί για την Μακάμπι. Μοναδικός άλλος παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων, ο Κρις Τζόουνς που έβαλε 14. Μόλις 4 πόντους πέτυχε ο Άντε Ζίζιτς, μαζεύοντας όμως 13 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 30-16, 51-40, 64-54, 81-76