26.1 C
Σάββατο, 29 Ιουνίου, 2024

Γιόρτασε τα 100 με νίκη στο ΣΕΦ ο Αταμάν (pics)

Η Αναντόλου Έφες επέβαλλε το δικό της ρυθμό, είχε μεγάλο σύμμαχο την ευστοχία στα σουτ τριών πόντων χάρισε τον Εργκίν Αταμάν την 100η νίκη του στην Ευρωλίγκα με το 86-67 επί του Ολυμπιακού για την 7η αγωνιστική της διοργάνωσης. Οι "ερυθρόλευκοι" βρίσκονται στο 2-5 πλέον στην κατάταξη και την επόμενη εβδομάδα υποδέχονται τη Ζαλγκίρις Κάουνας (18/11, 21.30).

Οι «ερυθρόλευκοι» μπορεί να μπήκαν καλά στο παιχνίδι και με ξεκάθαρο πλάνο στα πρώτα λεπτά του αγώνα (7-2 στο 2’25’’, 9-4 στο 3’10’’), μπορεί να κράτησαν ένα μικρό προβάδισμα (16-13 στο 7’, 20-16 στο 8’45’’), αλλά μια εντελώς διαφορετική εικόνα χαρακτήρισε τη δεύτερη περίοδο. Η Έφες είχε κι αυτή το δικό της πλάνο για το παιχνίδι: Να απομονώσει τον Σπανούλη από τους συμπαίκτες του, κόβοντάς του τη δημιουργία με δύο και τρεις παίκτες να βγαίνουν ενίοτε πάνω του όποτε η μπάλα έφτανε σ’ αυτόν και να κόψει κάθε πιθανότητα συνεργασίας του με τον Μιλουτίνοφ.

Η πίεση των Τούρκων σε συνδυασμό με τον πλουραλισμό που είχε στην επίθεση με τη σκυτάλη να περνά από τον Μίτσιτς στον Λάρκιν με βοήθειες από όλους τους συμπαίκτες τους και τα 10 λάθη που είχε ήδη κάνει ο Ολυμπιακός στο 15’ οδήγησαν τη διαφορά ως το +18 (35-53) με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε, αν μη τι άλλο, πιο μαχητικός από τα αποδυτήρια, βάζοντας χέρια σε κάθε φάση για να μειώσει (43-54, 21'45'') με την Έφες να έχει 58% από τα 6μ75. Ήταν και το μεγάλο της όπλο, κάθε φορά που πλησίαζαν οι "ερυθρόλευκοι". Ήταν όμως και ο τρόπος με τον οποίο γράφτηκε το φινάλε της τρίτης περιόδου και η αρχή της τέταρτης από τα χέρια του Μπράντον Πολ για το 61-67 (31'20'').

Ο Μίτσιτς όμως είχε τον δικό του... χαβά. Όσα έχασε στο ΟΑΚΑ την περασμένη εβδομάδα απέναντι στον Παναθηναϊκό, τα έβαλε μαζεμένα στο ΣΕΦ. Πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα έγραψε το 63-76 με 5/6 τρίποντα και 27 πόντους. Και στα ίδια επίπεδα ήταν και ο Λάρκιν που ακολούθησε για το 65-79 (36'10'') με 22 πόντους και 3/3 τρίποντα ως το σημείο αυτό και τον αγώνα να σφραγίζεται με το τελικό 67-86 που διαμόρφωσε ο Σίνγκλετον, ενώ όλη η ομάδα του έδειχνε πως δεν θα εκδηλώσει επίθεση.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Ο Ολυμπιακός είχε 11 λάθη στο πρώτο μισό του αγώνα, μεγάλος αριθμός που βοήθησε την Έφες να χτίσει μια διαφορά, μαζί με την ευστοχία των Τούρκων στα σουτ τριών πόντων που ήταν στο 60% στο πρώτο μισό και έμεινε στα ίδια επίπεδα και στο τέλος της τρίτης περιόδου.

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Παπανικολάου και Μπόλντγουϊν ήταν οι δύο παίκτες που έμειναν εκτός ρόστερ για τον Ολυμπιακό. Παρακολούθησαν το παιχνίδι με.. πολιτικά μαζί με την ομάδα που αγωνίζεται στην Α2 Ανδρών.

Διαιτητές: Ιερεθουέλο, Παστούσιακ, Οντιάνσκιι

Δεκάλεπτα: 24-21, 35-53, 58-67, 67-86