23.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Γιόρτασε τα γενέθλια με νίκη ο Σάρας (vids, pics)

H Mπασκόνια έκανε ένα τραγικό πρώτο δεκάλεπτο, επέστρεψε από το -21, αλλά η Μπαρτσελόνα είχε τον πρώτο λόγο στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στη νίκη με 71-57 για την 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι "μπλαουγκράνα" παραμένουν στην πρώτη θέση με ρεκόρ 20-8 και φρόντισαν να μην χαλάσουν και τα γενέθλια του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, ο οποίος έφτασε σήμερα στα 45. Οι Βάσκοι βρίσκονται στο 14-14 και τη 10η θέση της κατάταξης μαζί με τη Βαλένθια.

Ο Γιασικεβίτσιους είδε τους παίκτες του να κάνουν περίπατο στο πρώτο δεκάλεπτο. Αν δεν είχε την εμπειρία που έχει ίσως και να σκεφτόταν πως θα είχε μια χαλαρή βραδιά γενεθλίων. Η Μπαρτσελόνα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 25-4 και την Μπασκόνια να δείχνει πελαγωμένη, χωρίς να μπορεί να φτάει στο καλάθι και μην παίζει την άμυνα που μας έχει συνηθίσει.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν λες και οι δύο ομάδες άλλαξαν... φανέλες. Οι γηπεδούχοι ήταν που δεν μπορούσαν να φτάσουν στο καλάθι, που έχαναν τα ριμπάουντ και ήταν αναποτελεσματικοί στην άμυνα. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι με τον Γιουσούφα Φαλ (παρά το ότι είχε δύο φάουλ από το 4’) να «ξυπνάει», τον Πιέρια Χένρι να γίνεται ο ηγέτης στο παρκέ για μία ακόμη φορά και να βάζει «χέρια» σε κάθε πάσα, σε κάθε μπάλα έκαναν το δικό τους εντυπωσιακό δεκάλεπτο με το επιμέρους 22-8. Πλησίασαν ως τους τέσσερις πόντους (30-26, 19’) και έκλεισαν το ημίχρονο έχοντας αλλάξει την εικόνα του παιχνιδιού (33-26, 20’).

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να βρίσκεται ένα βήμα μπροστά σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο με εξαίρεση μία και μοναδική στιγμή. Όταν οι Βάσκοι κάλυψαν διαφορά 21 πόντων και έφτασαν στο 40-40 (25’20’’), οδηγώντας τους Καταλανούς στο ένα λάθος μετά το άλλο. Το τάιμ άουτ του Γιασικεβίτσιους, λέγοντας μάλιστα προς τον Ντέιβις «δεν τρέχεις, κάνεις τζόγκινγκ και ο Φαλ φαίνεται γρηγορότερος από σένα» άλλαξε λίγο τα πράγματα (47-40, 28’) με το παιχνίδι όμως να παραμένει ντέρμπι (47-45, 29’).

Ο Άνταμ Χάνγκα με την πιο εντυπωσιακή φάση του αγώνα και οι Χίγγινς - Μίροτιτς με δύο τρίποντα έγραψαν το 65-54 (36'40'') για να φέρουν την Μπαρτσελόνα πιο κοντά στη νίκη.

Oι Καταλανοί κράτησαν το προβάδισμα, δεν απειλήθηκαν ως το φινάλε το οποίο σφραγίστηκε με το τελικό 71-57.

MVP: Ο Νίκολα Μίροτιτς άφησε το παιχνίδι με ένα ακόμη double double. Είχε 18 πόντους και 10 ριμπάουντ στην 100η εμφάνισή του με τους Καταλανούς.

ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΣ: Η Μπασκόνια είδε στο 26'45'' τον Λούκα Βιλντόζα να τραυματίζεται, όταν χτύπησε "γόνατο με γόνατο" με τον Μπράντον Ντέιβις της Μπαρτσελόνα. Ο Βιλντόζα έμεινε αρκετή ώρα στο παρκέ, πριν κατευθυνθεί στον πάγκο των Βάσκων.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Η 29η αγωνιστική έχει El Clasico για την Μπαρτσελόνα, η οποία θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ στη Μαδρίτη (11/3, 22.00). Η Μπασκόνια υποδέχεται την Μπάγερν Μονάχου (12/3, 20.00).

Διαιτητές: ΛαΜόνικα, Ράντοβιτς, Νάκιτς

Δεκάλεπτα: 25-4, 33-26, 50-45, 71-57