20.3 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Για την τιμή των όπλων…

Η Εθνική Εφήβων χρειάστηκε να περάσει από... δοκιμασία 50 λεπτών, αλλά η σκληρή της «μάχη» με τους Σενεγαλέζους απέδωσε καρπούς, παίρνοντας με 102-97 την πρώτη νίκη στο... τουρνουά της παρηγοριάς για τις θέσεις 9-16 του Παγκοσμίου Κυπέλλου U19, παίζοντας αύριο (6/7) απέναντι στην Αργεντινή.

Για την αξιοπρέπεια της κέρδισε η Εθνική Εφήβων, η οποία ύστερα από δύο παρατάσεις κατάφερε να καταβάλει με 102-97 τη Σενεγάλη, στον πρώτο αγώνα για τις θέσεις 9-16, και να πάρει την πρώτη νίκη για την καλύτερη δυνατή κατάταξη, βρίσκοντας τώρα ξανά μπροστά της την Αργεντινή. Το δίδυμο των Νίκου Αρσενόπουλου (35 π., 4 ρ., 6 ασ.) και Νίκου Ρογκαβόπουλου (20 π., 7 ρ., 7 ασ.). Ο τρομερός Μπιράμ Φαγιέ με το double double 34 πόντων και 19 ριμπάουντ, μαζί με τον Αμάρ Σιλά των 23 πόντων και 7 ριμπάουντ, δεν έφταναν για τους Αφρικανούς.

Οι Σενεγαλέζοι βρήκαν αρκετές λύσεις, για να πάρουν ένα προβάδισμα 10 πόντων στα πρώτα επτά λεπτά (21-11), αλλά Ρογκαβόπουλος και Αρσενόπουλος «αφύπνισαν» την Εθνική με σερί 0-12, με το κάρφωμα του Μπατζί να διατηρεί την ισορροπία (23-23). Ο Βουλγαρόπουλος και ο Χουγκάζ κέρδισαν «μάχες» χαμηλά και το αποτέλεσμα ήταν η «γαλανόλευκη» να πάρει εκείνη κεφάλι στο σκορ, με το +7 του ημιχρόνου να δίνει καλές προϋποθέσεις (42-49).

Ο Φαγιέ και ο Σιλά, όμως, είχαν τις λύσεις για τους Αφρικανούς, που στα μέσα της τρίτης περιόδου είχαν ολοκληρώσει σερί 15-0 για το 57-49, αλλά εκεί έδωσε χείρα βοηθείας ο Σανδραμάνης, προτού με νέα «βόμβα» ο Αρσενόπουλος γράψει το 63-64 του δεκαλέπτου. Ο Έλληνας γκαρντ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με τον Βουλγαρόπουλο να κυριαρχεί στη ρακέτα, αλλά ο Μποϊσί και ο Σιλά κράτησαν όρθια τη Σενεγάλη, με το κάρφωμα του τελευταίου να διαμορφώνει το 82-83 στα 20.7". Μετά τις βολές του Αρσενόπουλου, φάουλ δεν κάναμε και ο Φαγιέ ισοφάρισε με τρίποντο σε 85-85 για την παράταση.

Ο Φαγιέ ήταν εκπληκτικός στο έξτρα πεντάλεπτο, με την κυριαρχία του χαμηλά να οδηγεί στο +7 για την ομάδα του στα 100" για τη λήξη (92-85), αλλά τα μεγάλα σουτ βρέθηκαν από Αρσενόπουλο-Ρογκαβόπουλο για την ισοφάριση, σώζοντας την Εθνική (92-92). Οι βοήθειες του Χουγκάζ ήταν καταλυτικές και οι παίκτες του Καστρίτη ξέφυγαν οριστικά αυτή την φορά, με την άμυνά τουα να έχει «μπλακάρει» τον αντίπαλο και να οδηγεί στην νίκη.

Δεκάλεπτα: 23-23, 42-49, 63-64, 85-85, 92-92 (α' παρ.), 97-102 (β' παρ.)