23.4 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Γερμανική μπασκετική παράσταση με νικήτρια την Μπάγερν (vids)

Για ένα ημίχρονο η Μπάγερν έμοιαζε να μένει στις δάφνες των δύο διαδοχικών διπλών της προηγούμενης εβδομάδας στη Ρωσία επί της Χίμκι και κυρίως επί της ΤΣΣΚΑ. Επέτρεψε στην Άλμπα να κυριαρχήσει και να της βάλει δύσκολα. Συνήλθε εγκαίρως όμως, ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση και βγήκε νικήτρια από τον γερμανικό «εμφύλιο» αφού επικράτησε με 101-95. Ήταν μια μπασκετική παράσταση με ανατροπές, διαρκείς εναλλαγές και δραματικό φινάλε.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Αντρέ Τρινκέρι ανέβηκε στο 15-9 ενώ η Άλμπα με την ένατη ήττα στα τελευταία 10 παιχνίδια της, βυθίστηκε στο 8-16.

Η Άλμπα αιφνιδίασε την Μπάγερν με τον τρόπο που μπήκε στο παιχνίδι αφού προηγήθηκε με 9-0 στο 4' -με επτά πόντους του Λο- 13-2 στο 6' και 26-10 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι μετά το 12-28 στο 11', προσπάθησαν να αλλάξουν τον ρυθμό του αγώνα, να γίνουν περισσότερο πιεστικοί στην άμυνα αλλά δεν πλησίασαν περισσότερο από τους 10 στο 17' (27-37), απόσταση που διατηρήθηκε ως το τέλος του ημιχρόνου (33-43).

Η Μπάγερν μπήκε με αποφασιστικότητα στην τρίτη περίοδο και πολύ γρήγορα μπήκε ξανά και στο παιχνίδι αφού πλησίασε στους δύο μετά από τρία μόνο λεπτά στο δεύτερο μέρος (46-48). Η Άλμπα όμως διατήρησε την αυτοκυριαρχία της και τον έλεγχο της κατάστασης. Έτσι στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 66-58 και με την έναρξη του τέταρτου, ξέφυγε με 13 (58-71) προβάδισμα που κρατούσε και στα μέσα του (67-80).

Οι γηπεδούχοι είχαν ένα τελευταίο χαρτί να παίξουν, τη σκληρή άμυνα. Έπαιξαν στα όρια του φάουλ, βρήκαν μερικά σουτ και έγιναν ξανά απειλητικοί, μειώνοντας στους τρεις (79-82 στο 38') και μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, είχαν μία ευκαιρία να ανατρέψουν την κατάσταση. Με το σκορ στο 81-84, η Μπάγερν είχε κατοχή στα 48'' αλλά δεν βρήκε σκορ. Ο Λάμερς έκανε το 81-86 αλλά ο Λούτσιτς ευστόχησε σε ένα «τρελό» τρίποντο για το 84-86 στα 16''. Ο Έρικσον με μία βολή έκανε το 84-87 και ο Μπάλντουϊν με τρίποντο ισοφάρισε στο 87-87, ολοκληρώνοντας ένα σερί 20-7 σε πέντε λεπτά! Η Άλμπα είχε χρόνο για μία επίθεση, πήγε την μπάλα κοντά στο καλάθι αλλά ο Σίκμα δεν κατάφερε να σκοράρει και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Έχοντας πια το μομέντουμ του αγώνα και με τρίποντο του Σίλεϊ, η Μπάγερν βρέθηκε στο +5 (94-89) στα 2:50 πριν το τέλος της παράτασης όμως η Άλμπα δεν πέταξε «λευκή» πετσέτα και στα 57'' προσπέρασε με 95-94! Ο Λούτσιτς σημείωσε ένα ακόμη «μεγάλο» τρίποντο όμως για την Μπάγερν στα 42'' (97-95), η Άλμπα δεν βρήκε απάντηση και με βολές του Μπάλντουϊν έγινε το 99-95. Ακολούθησε λάθος των φιλοξενούμενων και εκεί μπήκε ο επίλογος του γερμανικού δράματος.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Τζέιλεν Ρέινολντς ήταν ο κορυφαίος της Μπάγερν με 24 πόντους και 10/15 σουτ, όμως καθοριστικά ήταν τα «μεγάλα» σουτ του Λούτσιτς και του Μπάλντουϊν.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Οι νικητές είχαν τέσσερις παίκτες με 20+ πόντους και τελείωσαν το ματς με 44% από το τρίποντο, σημείο από το οποίο βρήκαν τον δρόμο της επιστροφής στο παιχνίδι και τελικά της κατάκτησης της νίκης.

Photo Credits: Alba / Twitter