16.1 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Γερμανία: Ξανά στα μέτρα της Άλμπα η σειρά (vid)

Την εκτός έδρας νίκη που της επέτρεψε να "διορθώσει" το στραβοπάτημα στο πρώτο παιχνίδι της σειράς των ημιτελικών της Μπουντεσλίγκα, απέναντι στην Ράτιοφαρμ Ουλμ, πέτυχε η Άλμπα Βερολίνου (72-80). Διπλή ευκαιρία να κλειδώσει την πρόκριση στην τελική σειρά.

Η ομάδα του Αΐτο Ρενέσες κατάφερε να κάμψει το εμπόδιο της αξιόμαχης, για άλλο ένα παιχνίδι, ομάδας της Ουλμ, με αρκετά μεγάλη δυσκολία. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα, παίρνοντας το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο όμως κατάφερε να εκμηδενίσει μέχρι το ημίχρονο η Άλμπα (37-39). Η ίδια εικόνα παρουσιάστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεχωρίσουν, όμως αυτό που έκανε τη διαφορά ήταν το δυναμικό φινάλε των Βερολινέζων. Ένα επιμέρους σκορ 27-19 ήταν αυτό που έγειρε στο τέλος την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων και τους οδήγησε στη νίκη και το 2-1 στη σειρά, ισοφαρίζοντας έτσι το "μπρέικ" της Ουλμ στον πρώτο αγώνα.

Για τους νικητές, ο Μαόντο Λο ήταν για άλλη μια αναμέτρηση ο πρωταγωνιστής, έχοντας 21 πόντους, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ επίσης καταλυτικός ήταν ο Σιμόνε Φοντέκιο, με 19 πόντους και 4 ριμπάουντ. Από την άλλη, ο Οσετκόφσκι με 16 και ο Κλαρκ με 14 πόντους ήταν οι δύο παίκτες που ξεχώρισαν για την ομάδα της Ουλμ, η οποία στο τέταρτο παιχνίδι της σειράς θα παίξει για την επιβίωσή της.