22.8 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Γερμανία: Γλίτωσε με buzzer beater το 0-2 η Όλντενμπουργκ (pic)

Την νίκη που της επέτρεψε να ισοφαρίσει τη σειρά των προημιτελικών απέναντι στη Ράτιοφαρμ Ουλμ κατάφερε η Όλντενμπουργκ, η οποία επικράτησε στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς με 77-75.

Η γηπεδούχος ομάδα και τρίτη της βαθμολογίας στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος πήρε από πολύ νωρίς ένα μεγάλο προβάδισμα, επικρατώντας στο πρώτο δεκάλεπτο της αντιπάλου της με 24-11. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση, και με ένα επιμέρους 51-36 σε δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο, όχι απλώς μηδένισε τη διαφορά, αλλά πήρε το προβάδισμα με 4 πόντους, ένα δεκάλεπτο πριν το τέλος. Εκείνο το σημείο ήταν που για την Όλντενμπουργκ μίλησε η παλιά καραβάνα.

Με το παιχνίδι στην κόψη του και με μία τελευταία περίοδο που δεν μπορούσε καμία από τις δύο ομάδες να ξεχωρίσει, ο 38χρονος Ρίκι Πόλντινγκ έβαλε την υπογραφή του. Με την κόρνα της λήξης ευστόχησε σε δίποντο και διαμόρφωσε το τελικό 77-75, ισοφαρίζοντας για την ομάδα του τη σειρά και δίνοντάς της την ευκαιρία να πάει στην έδρα της Ουλμ με σκοπό να ανακτήσει το πλεονέκτημα.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Μπουθ με 18 πόντους, ενώ 15 είχε ο Μαχάλμπασιτς. Ο χρυσός σκόρερ, Πόλντινγκ, πέτυχε 14 πόντους. Από την άλλη, η Ουλμ είχε ως πρώτο σκόρερ τον Χόλμαν με 13 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν ο Κλαρκ με 12 και ο Κουπαίν με 11.