17.4 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Γερμανία: Αγχωτικά 2-0 για Μπάγερν και Λούντβιγκσμπουργκ (vids)

Παρά το γεγονός ότι αγχώθηκε, η Μπάγερν Μονάχου εντέλει ξεπέρασε το εμπόδιο της Κάρλσχαϊμ και πήρε τη δεύτερη νίκη της στην προημιτελική σειρά της Μπουντεσλίγκα, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Ντι Τζέι Σίλεϊ. Δύσκολα πέρασε το εμπόδιο της Μπάμεργκ και η Λούντβιγκσμπουργκ, η οποία έκανε το 2-0.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι κατάφερε να πάρει το προβάδισμα από νωρίς και να έχει έναν σχετικό έλεγχο του αγώνα, προηγούμενη με πέντε πόντους (25-20) στο πρώτο δεκάλεπτο. Το προβάδισμά της ήταν ισχνό και παρέμενε τέτοιο καθ'όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με τους Μέρλινς να πιέζουν και να πιστεύουν πως μπορούν να κάνουν το μπρέικ και να φύγουν από την Audi Dome με μία χρυσή νίκη. Τελικά κάτι τέτοιο δεν κατέστη εφικτό, καθώς παρά το 16-21 επί μέρους σκορ του τελευταίου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αντέξουν και να πάρουν τη νίκη με 83-79, κάνοντας το 2-0 στη σειρά. Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι ήταν ο Ντι Τζέι Σίλεϊ, ο οποίος σκόραρε 33 πόντους, ενώ καλύτερος παίκτης των Μέρλινς ήταν ο Μπελ Χέινς με 23.

Από την άλλη, παρόμοια εξελίχθηκε και το παιχνίδι της πρώτης Λούντβιγκσμπουργκ με την όγδοη Μπάμπεργκ. Η γηπεδούχος ομάδα πήρε και εκείνη από νωρίς ένα προβάδισμα, (24-16 στο πρώτο δεκάλεπτο), το οποίο η Μπάμεργκ κατάφερε να ανατρέψει και μάλιστα να φέρει τούμπα στην τρίτη περίοδο, που έκλεισε προπορευόμενη (63-64). Στο τέλος, η ποιότητα των γηπεδούχων έκανε τη διαφορά, και τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με το πολύ ισχνό 86-83 και να ζευγαρώσει τις νίκες της στη φάση των προημιτελικών. Για τους νικητές ξεχώρισε ο Τζαμέλ Μακλίν με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ 17 είχε για τους ηττημένους ο Κράβις.