24.7 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Γερμανία: «Άλωσε» το Βερολίνο η Ουλμ! (vids)

Με "μπρέικ" ξεκίνησε η σειρά των ημιτελικών της Μπουντεσλίγκα απέναντι σε Άλμπα Βερολίνου και Ράτιοφαρμ Ουλμ. Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν με το οριακό 73-71 και έκαναν το 1-0, παίρνοντας έτσι στα χέρια τους το πλεονέκτημα έδρας!

Η Ουλμ έδειξε από την αρχή του αγώνα της προθέσεις της, ξεκινώντας το πρώτο δεκάλεπτο με την πρωτοβουλία των κινήσεων και το προβάδισμα στο σκορ (16-20). Οι γηπεδούχοι και το φαβορί της σειράς, Άλμπα Βερολίνου, ανέβασε στροφές και στο ημίχρονο ανέκτησε το προβάδισμα (37-34), το οποίο μάλιστα αύξησε στους 8 πόντους με το τέλος της τρίτης περιόδου (57-49). Η 6η της βαθμολογίας Ουλμ, η οποία προέρχεται από τον θρίαμβο απέναντι στην Όλντενμπουργκ στη σειρά των προημιτελικών, την οποία απέκλεισε με 3-1 νίκες, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Οι "Πορτοκαλί" του Γιάκα Λάκοβιτς πραγματοποίησαν ένα επιμέρους 24-14 στην τέταρτη περίοδο και πήραν όχι απλώς τα ηνία του αγώνα, αλλά εν τέλει και τη μεγάλη νίκη, με 73-71, που τους δίνει το προβάδισμα ενόψει της συνέχειας της σειράς.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Οσετκόφσκι με μια φοβερή all-around εμφάνιση, στην οποία πέτυχε 21 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ διψήφιος ήταν και ο Ομπστ με 14 πόντους και 11 ριμπαόυντ. Από την άλλη, για την Άλμπα προταγωνιστής ήταν ο Πέιτον Σίβα με 15 πόντους, ενώ ο Φοντέκιο προσέθεσε 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.