22.4 C
Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Γαλανόλευκη παλίρροια στη Χαλκίδα

Η παλίρροια αυτή τη φορά είχε σταθερή κατεύθυνση στη Χαλκίδα, δεν... αναστάτωσε τα νερά. Η Εθνική Γυναικών παρέσυρε την Ισλανδία στο δικό της παιχνίδι, ήταν καλύτερο, η διαφορά ποιότητας ξεκάθαρη και το τελικό 89-54  ήρθε φυσιολογικά όπως κύλησε το παιχνίδι στο κλειστό γυμναστήριο "Τάσος Καμπούρης".

To τρίπτυχο πίεση-κλέψιμο-τρέξιμο έκανε και πάλι την εμφάνισή του στην ελληνική ομάδα. Είναι αυτό που αναζητά σε κάθε ευκαιρία και αυτό που έπραξε και στη Χαλκίδα από την αρχή του αγώνα. Ξεκίνησε με ένα 10-3 (2’44’’), έφτασε στο +10 (16-6, 6’) για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο 28-12 (10’) με πρώτη σκόρερ την 16χρονη Έλενα Μποσγανά.

Το σερί που είχε αρχίσει στο 6’46’’ για την Ελλάδα έληξε στο 14’25’’ και το 44-14, αφού πρώτη η ελληνική ομάδα είχε καταγράψει ένα 26-0! Το ημίχρονο έκλεισε 54-18 με τη 17χρονη Ιωάννα Χατζηλεοντή να γράφει και αυτή το όνομά της στον πίνακα των σκόρερ με την Εθνική Γυναικών, φτάνοντας τους έξι πόντους.

Η Ισλανδία ξεπέρασε τους 20 πόντους στο 21'30'' (61-21), αλλά το παιχνίδι είχε κριθεί προ πολλού με μοναδικό ενδιαφέρον το τελικό σκορ. Η ελληνική ομάδα επικράτησε με 89-54 και έχει μια νίκη και μια ήττα σε αυτό το πρώτο παράθυρο.

MVP: Η ομάδα και το μπάσκετ που έπαιξε συνολικά, απέναντι σε έναν αδύναμο σίγουρα αντίπαλο. Διάθεση για τρέξιμο και άμυνα, αλλά κυρίως ότι χρειαζόταν για να μπαίνουν στο κλίμα της Εθνικής Γυναικών οι πιο μικρές σε ηλικία αθλήτριες, από τη Βασιλική Λούκα, ως την Ιωάννα Χατζηλεοντή και την Έλενα Μποσγανά.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Δεν χρειάζονται καν οι αριθμοί της τελικής στατιστικής για να απεικονίσουν τη διαφορά των δύο ομάδων. Κι αυτοί στα μισά της διαδρομής περιγράφουν ανάγλυφα τι γινόταν στο παρκέ.

Δίποντα: 76% (19/25) για την Ελλάδα, 23,1% για την Ισλανδία

Ριμπάουντ: 21-13