22.1 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Β’ Εθνική (2ος ομ. – 2η αγ.) : Με υπογραφή Κυριλή στην κορυφή ο Πρωτέας

Ο Πρωτέας έχει ξεκινήσει εντυπωσιακά το πρωτάθλημα, και έτσι μετά το 73-61 επί του Ηλυσιακού στην Βούλα, έφτασε το 3/3 και έπιασε τον ΕΦΑΟΖ στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Για το συγκρότημα του Θοδωρή Τερζή ο Θοδωρής Κυριλής ήταν αυτός που υπέγραψε τη νίκη, πετυχαίνοντας τους 14 από τους συνολικά 22 πόντους του στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ως κορυφαίο τον Αντώνη Φώτση με 20 πόντους, και πλέον σε δυο παιχνίδια βρίσκονται στο 1-1.

Αναφορικά με το παιχνίδι, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, και από τη στιγμή που βρέθηκαν πίσω 14-17 στο 8', έτρεξαν ένα σερί 13-0, φτάνοντας στο +10 (27-17), με την διαφορά να φτάνει και στο +19 (43-24) στο 19' με καλάθι του εξαιρετικού Στέφανου Ματσάγγου. Το ημίχρονο έκλεισε με 45-31 χάρη σε ένα εκπληκτικό τρίποντο του Γιάννη Αναγωνστάκη πίσω από το κέντρο του γηπέδου.

Στην τρίτη περίοδο η άμυνα της ομάδας του Παναγιώτη Καυκή την έφερε να δέχεται μόλις 4 πόντους σε 9 αγωνιστικά λεπτά, και έτσι 2/2 βολές του Αντώνη Φώτση μείωσε σε 49-45 στο 29', με τον Αντώνη Φιλίππου να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο (51-45).Από εκεί και πέρα ανέλαβε δράση ο Θοδωρής Κυριλής, και με γκολ-φάουλ έφερε την διαφορά στο +13 (71-58) στο 37΄, κλειδώνοντας τη νίκη. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι ηττημένοι είχαν πολλές χαμένες βολές, με 6 από αυτές να έρχονται στην δεύτερη περίοδο.