26.7 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Β’ Εθνική (Νότος – 4η Αγ.): Αήττητοι Δούκας και Τρίτων, και αγωνιστική των «θρίλερ»

Ο Δούκας ήταν ο νικητής στο ντέρμπι κορυφής που έλαβε τόπο στο «Δαϊς», επικρατώντας ,με 82-71 της Δάφνης Δαφνίου, ανεβάζοντας ουσιαστικά κατακόρυφα την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ αήττητος παρέμεινε και ο Τρίτωνας, ο οποίος μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, και που είχε και διακοπή μερικών λεπτών στην τρίτη περίοδο, επικράτησε με 85-77 της Πεντέλης.

Παιχνίδια «θρίλερ» έλαβαν τόπο σε Ναύπλιο, Μάνδρα, Παπάγου και Καλλιθέα, με τους γηπεδούχους να χαμογελούν στο φινάλε, με τον Μανδραϊκό να χρειάζεται την παράταση να επικρατήσει του Γλαύκου με 87-83, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν την ευκαιρία να πάρουν το παιχνίδι στην κανονική περίοδο, όταν με το σκορ στο 74-74 είχαν την τελευταία επίθεση. Χωρίς νίκη έμειναν Πανερυθραϊκός και Ένωση Ιλίου, με την Ερυθραία έχοντας βαρύ κλίμα στις τάξεις της από την απώλεια του Δημήτρη Μανωλόπουλου να ηττάται στον Άγιο Δημήτριο από τον Κρόνο με 96-85, ενώ πρώτη νίκη πήρε και ο ΚΑΟΚ που νίκησε στην Κόρινθο το Ίλιον με 70-63.

Έτσι, στο Δαις, στο πρώτο μισό του αγώνα, η εξαιρετική ομάδα που έχει στήσει ο Μάης Κωνστναντινίδης, και έχοντας και την συμπαράσταση των φίλων της, πέτυχε 9 τρίποντα, έχοντας ως αντίπαλο τον Βουγιούκα ο οποίος με 18 προσωπικούς πόντους στο πρώτο μισό κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι. Έτσι, με τρίποντο του Καννά το ημίχρονο έκλεισε με 39-42 για τους φιλοξενούμενους. Ο Πετς πέτυχε τα δυο πρώτα τρίποντα της ομάδας του Νάσου Χούμπαυλη στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, γράφοντας το 47-44 στο 22', με την διαφορά στο σκορ να έρχεται στην 4η περίοδο, όταν μπήκαν και άλλοι παίκτες στην επιθετική εξίσωση για τον Δούκα, και ο Αποστολίδης με τρίποντο έγραψε το 68-56 στο 34'. Λίγο αργότερα (37') ο Παππάς με 2/2 τρίποντα έφερε την διαφορά και στο +15 (74-59), με το φινάλε να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα. Έτσι, ο Δούκας έφτασε στο 4/4, έχοντας όνειρα για πορεία πρωταθλητισμού, ενώ η Δάφνη υπέστη την πρώτη της ήττα.

Σπουδαίο παιχνίδι έλαβε τόπο και στο κλειστό του Στρέφη, όπου η Πεντέλη έδειξε τα δόντια της για μια ακόμη φορά, και έβαλε πολύ δύσκολα στον Τρίτωνα, ο οποίος ωστόσο κατάφερε να επικρατήσει με 85-77 και να φτάσει στο 4/4. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας ως και το 46-52, σημείο που υπήρξε μια ολιγόλεπτη διακοπή, με τον ρυθμό να αλλάζει, και το συγκρότημα του Μιχάλη Μιχελάκου να φτάνει στη νίκη, αφήνοντας με αρκετά παράπονα την ομάδα των Βορείων προαστίων.

Σπουδαίο παιχνίδι έλαβε τόπο στο κεκλεισμένων των θυρών κλειστό του Εσπέρου, όπου η ομάδα της Καλλιθέας νίκησε πολύ δύσκολα τον Πρωτέα Βούλας με 76-75 χάρη σε ένα καλάθι του Γραμματικού στα 4'' πριν το τέλος. Η ομάδα του Αντώνη Μάντζαρη, εκτός από την απουσία του κόσμου της αγωνίστηκε χωρίς τους Βάρσο και Θεοδοσίου, ενώ έχασε και τον Μπούσι με τραυματισμό από το πρώτο δεκάλεπτο, αγωνιζόμενη ουσιαστικά χωρίς βασικό πόιντ γκαρντ.

Ντέρμπι ως το τελευταίο δευτερόλεπτο ήταν το παιχνίδι στο Ναύπλιο, με τον Οίακα να κερδίζει στις λεπτομέρειες το Παγκράτι με 77-76, και αν φτάνει στις τρεις νίκες στο πρωτάθλημα, έχοντας και πάλι σε τρομερή κατάσταση τον Φάνη Κουμπούρα, ενώ για τους φιλοξενούμενους εκτός από τον τραυματία Μαγιντόμπε έχασαν και τον Τζατζά. Το παιχνίδι ήταν οριακό, με το Παγκράτι να περνάει για μια φορά μπροστά 35-36, και να ισοφαρίζει αρκετές φορές, όπως έκανε και στα 36'' πριν το τέλος όταν πέτυχε το 74-74. Η ομάδα του Χάρη Κουλουιώτη έφτασε στο 77-74 (λει απ Κουμπούρα και 1/2 βολές Πελεκάνου), με τον Λυτόπουλο να έχει δυο βολές στα 3'', να αστοχεί και στις δυο, και στη συνέχεια να παίρνει το ριμπάουντ, προτιμώντας το δίποντο (77-76).

Στην δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα έφτασε και ο Παπάγου, ο οποίος δείχνει ότι το «Σαλούν» θα αποτελέσει τη δύναμη του. Έτσι έχοντας τους Ζώρζο και Κουτρούλια σε εξαιρετικό απόγευμα επιβλήθηκε του Πανελευσινιακού με 78-76, στην επιστροφή του Λευτέρη Καλογήγου ως αντίπαλος στο άντρο των «Στρατηγών». Οι «σταυχοφόφοι» μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ, φτάνοντας στο 2-11 στο πρώτο πεντάλεπτο, χωρίς να έχουν την ανάλογη συνέχεια, με τον Παπάγου να ισορροπεί το παιχνίδι, και να φτάνει και στο +10 (53-43), με προσωπικό κρεσέντο του Κουτρούλια. Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (61-61) με τον Σταθόπουλο να ισοφαρίζει, με τον Ζώρζο να οδηγεί την ομάδα του Σάββα Κατσούνη σε ένα 7-0, και στο 68-61. Με το σκορ στο 71-65 στο 39', ο Μουρατίδης βάλθηκε να γυρίσει μόνος του το παιχνίδι και με 3/3 τρίποντα μείωσε σε 75-74,  με τον Ζώρζο με 2/2 βολές στα 12'' να γράφει το 77-74. Ο Κυριακόπουλος στα 8'΄με τον ίδιο τρόπο μείωσε σε 77-76, για να έρθει ο Κουτρούλιας να θυμηθεί τα πεπραγμένα του στο Δαϊς και με 1/2 βολές στα 6'' να γράψει το 78-76. Ωστόσο ο Κυριακόπουλος δεν μιμήθηκε τον Δενδρινό (που με τρίποντο είχε χαρίσει τη νίκη στον Δούκα σε μια ίδια κατάσταση την προηγούμενη αγωνιστική), και έτσι κάνοντας λάθος επιλογή ο Πανελευσινιακός δεν βρήκε σουτ, με τον Παπάγου να πανηγυρίζει τη νίκη.

Μόνο εύκολο δεν εξελίχθηκε το παιχνίδι στην Μάνδρα για τον Μανδραϊκό, ο οποίος επικράτησε στην παράταση του ψυχωμένου Γλαύκου με 87-83, φτάνοντας τις δυο νίκες στο πρωτάθλημα, και αφήνοντας τους Πατρινούς χωρίς επιτυχία σε τέσσερις αγωνιστικές. Η ομάδα του Τζίμη Κουστένη έφτασε την διαφορά στο σκορ ως και στο +15 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά είδε την ομάδα του Χρήστου Μυριούνη να έχει την τελευταία επίθεση στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, με το σκορ στο 74-74 και 10'' να απομένουν. Η ομάδα της Πάτρας δεν μπόρεσε να ευστοχήσει, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη στις λεπτομέρειες ευστοχώντας σε 2 βολές το τελείωμα της παράτασης.

Στη δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα, και στην πρώτη εντός έδρας έφτασε ο Κρόνος, ο οποίος σε ένα χορταστικό παιχνίδι επικράτησε του Πανερυθραϊκού με 96-85, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους χωρίς νίκη μετά από τέσσερα παιχνίδια, αν και το αγωνιστικό σκέλος περνάει σίγουρα σε δεύτερη μοίρα, μετά το οδυνηρό γεγονός της απώλειας του Δημήτρη Μανωλόπουλου. Αναφορικά με το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα φτάνοντας στο 12-20, με τον Σολωμό την ίδια ώρα να έχει τρία φάουλ. Ωστόσο η ομάδα του Φώτη Καρακώστα όχι μόνο επανήρθε στο σκορ, αλλά προσπέρασε με +11 (43-32) στο 17', με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 45-38. Η διαφορά παρέμεινε στο ίδιο μήκος κύματος ως και το 34' (80-69), με τον Πανερυθραϊκό να κάνει την τελική του προσπάθεια, και να μειώνει σε 86-81, με τον coach Καρακώστα να αποβάλλεται παράλληλα. Ένα μικρό 4-0 δια χειρός Ανδρέατου έφερε τον Κρόνο στο +9 (90-81), βάζοντας τίτλους τέλους στη διεκδίκηση της νίκης, και έντονο προβληματισμό στον coach Χουχουλή, που βλέπει την ομάδα του να κάνει το ίδιο ξεκίνημα με πέρυσι.

Σεφτέ στις νίκες έκανε και ο ΚΑΟΚ ο οποίος πιάνοντας ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο επικράτησε στην Κόρινθο της Ένωσης Ιλίου με 70-63, έχοντας ως μεγάλο κέρδος την απόδοση του Κωνσταντίνου. Η ομάδα του Τάσου Νικητόπουλου πέτυχε 53 πόντους στο πρώτο μισό του αγώνα, για να της αρκούν οι μόλις 17 στο δεύτερο ημίχρονο για να φτάσει στη νίκη. Στον αντίποδα η ομάδα του Γιάννη Κτιστάκη μετράει 0/4, πραγματοποιώντας κακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα.

Διαιτητές : Νάστος-Τσιμπούρης
ΚΑΟ Κορίνθου (Νικητόπουλος): Κεφαλάς 10, Σακελλαράκης 10, Μακρής 11(2), Κωνσταντίνου 15(5), Περρώτης 15, Πρατής 5(1), Δανίκας 2, Αρσένης 2, Νιφόρας, Γεωργίου, Θεοδωρίδης, Μπαλής
Ένωση Ιλίου (Κτιστάκης): Φουντάς 6(2), Πανουσόπουλος 7(1), Μανταλβάνος 13, Χαϊκάλης 4, Μπολάτογλου 5(1), Τσακίρης 13(2), Μπέλλας Γ. 4, Μπέλλας Οδ. 8, Παπαγεωργίου 3, Τσιουμπρής, Γεροκώστας, Βαρσαμούλης.

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ – ΓΛΑΥΚΟΣ 87-83
Δεκάλεπτα: 18-14, 48-34, 59-55, 74-74 (κ.αγ.), 87-83
Διαιτητές: Δολγύρας-Μαραγκάκης
Μανδραϊκός (Κουστένης): Σιμιτζής 10 (2), Σεργιένκο, Γεωργοπαπαδάκος Σ. 15 (1), Δέδες 14 (2), Γκαϊτάσοφ 9 (2), Ρεκουνιώτης 20, Φωτόπουλος 5, Χάλαρης 15, Γεωργοπαπαδάκος Ν. 6 (1), Βασιλόπουλος,
Γλαύκος (Μυριούνης): Μοσχοβάκης 12 (1), Εφέπουλος, Καρακωνσταντάκης 11 (1), Σερέτης 17 (3), Αγγελόπουλος 15, Δαβάνης 8, Βανδώρος 2, Μαναβόπουλος 18, Σπυράκος.

ΔΟΥΚΑΣ - ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ 82-71
Δεκάλεπτα :20-17, 39-42, 57-54, 82-71
Διαιτητές : Αποστολίδης-Πόντας
Δούκας (Χούμπαυλης) : Δενδρινός 7, Λάκκας 2, Σακελλαρίου, Μποχωρίδης 6, Βουγιούκας 25 (1), Ευστρατίου, Γκίνης 5 (1), Ξύδης 6, Αποστολίδης 9 (1), Τσιτσιγιάννης, Παππάς 16 (2), Πέτς 6 (2).
Δάφνη Δαφνίου (Κωνσταντινίδης) : Καννάς 3 (1), Γκάτζο, Κουφόπουλος 5 (1), Γοργόνης 9 (1), Καραμπάτσος, Ψημίτης 11 (3), Σάλεχ 2, Δορμπογιάννης 10 (3), Μουστόπουλος 5, Παπαδιονυσίου 14 (1), Τάταρης 12 (2).

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 95–86
Δεκάλεπτα: 19-25, 45-38, 67-59, 95-86
Διαιτητές: Πλιάκας- Καλογριάς
Κρόνος Αγ.Δημητρίου (Καρακώστας-Λαδικός): Ξιούρας 16(4), Σολωμός 17, Κεφάλας 17(1), Ζαραϊδώνης 11, Καρακεχαγιάς 6, Βούζας 9(1), Στραγανιώτης, Κόης 9(1), Ανδρεαδάτος 11(1).
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 13(2), Στογιάνοβιτς 1, Καλλιανιώτης 8(2), Ντουζίδης 1, Σκάνδαλος 4, Γιαουρτόγλου 25(1), Στάθης 4, Αντωνίου 8(2), Ματζιώρης 22(4).

ΠΑΠΑΓΟΥ – ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 78-76
Δεκάλεπτα: 18-18, 33-31, 55-49, 78-76
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος-Σπυρόπουλος
Παπάγου (Κατσούνης): Παπαζήσης, Πίνης 4 (1), Πρισκομάτης, Λεκάκης 9 (1), Χρυσός 3, Ζώρζος 25 (2), Παπαπέτρου 7 (1), Κουτρούλιας 22 (1), Μπάλος, Γιαννίκος, Αγγελόπουλος 8
Πανελευσινιακός (Καλογήρου): Κυριακόπουλος 16 (1), Ηλιάδης 2, Καράμπελας, Μουρατίδης 16 (4), Βούλγαρης, Σταθόπουλος 12, Ιωάννου, Ψαρόπουλος 12 (1), Πικέας, Δούκας 8, Μαύρος, Αναγνωστάκης 10 (1).

ΤΡΙΤΩΝΑΣ - ΠΕΝΤΕΛΗ 85-77
Δεκάλεπτα : 24-23, 41-43, 51-51, 85-77
Διαιτητές : Καλογερόπουλος Φ.-Σκαλτσής
Τρίτωνας (Μιχελάκος) : Τσούτσος 10 (1), Ψαρόπουλος 15 (3), Καλατζής 23 (2), Ντίμπ 11 (1), Νικολακόπουλος 6 (2), Δαμιανάκος, Μαλτέσιος 13, Ζησόπουλος, Κουκουνιάς 8, Βερτούδος.
Πεντέλη (Χαρτοματσίδης) : Μπούτρης 8 (2), Νάσσης, Γεωργακόπουλος, Λίτσο 20 (4), Αποστολόπουλος 18 (4), Κούσουλας 19 (4), Καρούζος, Μπέλη 12, Κουκάκης, Σαλτουρίδης, Τάγαρης

ΟΙΑΞ ΝΑΥΠΛΙΟΥ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 77-76
Δεκάλεπτα: 25-20, 42-38, 58-55, 77-76
Διαιτητές: Καρακάσης-Λογοθέτης
Οίαξ Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Ραζής 4 (1), Κουμπούρας, 27, Πασολάρι, Παπαντωνίου, Χασα, Γεωργιάδης 9 (1), Τσούχλης, Πελεκάνος 15 (2) , Μπουρτσουκλής, Σκορδάς 7 , Αναγνωστόπουλος 15.
Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 15, Κούτρας 2, Κατωπόδης, Λυτόπουλος 22 (2), Φωτίου 6, Δερμιτζάκης 18 (1), Δόξας, Ροδοστόγλου 2, Μπένος 11, Αρμάος.

ΕΣΠΕΡΟΣ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 76-75
Δεκάλεπτα: 23-19, 40-40, 56-59, 76-75
Διαιτητές: Τσαχάκης-Πολυχρόνης
Έσπερος Καλλιθέας (Μάντζαρης): Αγγελόπουλος 12 (1), Μούτσα, Χατζηκίδης 8 (2), Γραμματικός 17 (4), Μπούσι, Σκουλούδης 7, Παπαφλωράτος 11 (2), Κ.Χαρούνι 8, Ν.Χαρούνι 4, Βλασσόπουλος 9 (1), Καρλάφτης, Κοντραφούρης
Πρωτέας Βούλας (Βλάχος): Κυριλής 7 (1), Αγγελόπουλος 7 (1), Ματσάγγος, Αυγενικός 20 (4), Παπαρέγκας 16 (1), Φιλίππου, Γάργαλης 7, Παπαδάκης, Καματερός 6, Γεωργιάδης, Μόρφης, Ματαλιωτάκης 12.