22.2 C
Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

Β’ Εθνική (Νότος – 28η Αγ.): Στις «φλόγες» το Ναύπλιο!

Ο Οίακας Ναυπλίου βρίσκεται ένα μόνο «βήμα» από την άνοδο στην Α2, επικρατώντας στο ντέρμπι της 28ης αγωνιστικής της Δάφνης Δαφνίου και θέλοντας πια μία μόνο νίκη στις τελευταίες δύο, για να την «κλειδώσει», καθώς ο Τρίτωνας έμεινε ζωντανός με μια μεγάλη ανατροπή στο «Σαλούν», ενώ ΚΑΟ Κορίνθου και Πανελευσινιακός συνεχίζουν τη μεγάλη «μάχη» τους για την παραμονή.

Η γιορτή που είχε στηθεί στο Ναύπλιο ήταν αντάξια των δυο αντιπάλων, με τον Οίακα να συνεχίζει την εντυπωσιάζει, και φτάνοντας στο 14-0 εντός έδρας να βρίσκεται πολύ κοντά σε μια ιστορική άνοδο στην Α2. Η ομάδα του Χάρη Κουλουριώτη φιλοξένησε την πρωτοπόρο, Δάφνη Δαφνίου, και επικράτησε με  70-65, πιάνοντας την στην πρώτη θέση, μην καταφέρνοντας ωστόσο να κάνει δική του και διαφορά, γεγονός που ωστόσο μικρή σημασία παίζει, μιας και μοναδικός στόχος παραμένει η νίκη την ερχόμενη αγωνιστική με τον ΚΑΟΚ στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της σεζόν, ώστε το συγκρότημα από την Αργολίδα να πανηγυρίσει και μαθηματικά την άνοδο. Οι γηπεδούχοι πήραν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης το προβάδισμα, και δεν το έχασαν ποτέ, ακόμη όταν οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν και σε απόσταση ενός σουτ. Εκεί μίλησε η ψυχραιμία του Κουμπούρα, και η κλαση του Παπαντωνίου, ο οποίος με ένα τρίποντο και φάουλ σφράγισε το παιχνίδι.

Στις νίκες επέστρεψε ο Τρίτωνας, ο οποίος βρέθηκε κοντά και στην 5η συνεχόμενη ήττα του, αλλά κατάφερε να «αποδράσει» από το «Σαλούν» κερδίζοντας στην παράταση τον Παπάγου με 84-83, και αναγκάζοντας τον να ψάξει μια νίκη στα επόμενα δυο παιχνίδια του, δηλαδή με Μανδραϊκό εκτός και Οίακα Ναυπλίου εντός, για να εξασφαλιστεί στο 100%. Οι «Στρατηγοί» έχοντας αρκετούς παίκτες σε καλό απόγευμα, είχαν το προβάδισμα για 30 αγωνιστικά λεπτά, νιώθοντας ότι εύκολα ή δύσκολα θα έφταναν στη νίκη. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι γύρισαν την κατάσταση, και προσπέρασαν με 72-75, με τους γηπεδούχους να χάνουν χρυσή ευκαιρία να πάρουν τη νίκη. Με 18'' να απομένουν, και τον Παπάγου να έχει την επίθεση, ο Ζώρζος πέτυχε τρίποντο ισοφαρίζοντας σε 75-75, παίρνοντας και φάουλ, χωρίς ωστόσο να ευστοχήσει στη βολή, οδηγώντας το παιχνίδι στη παράταση. Εκεί στο 1'20'' πριν το τέλος ο Τρίτων προηγήθηκε με 77-82, με τον Πρισκομάτη με τρίποντο να μειώνει σε 80-82 και να βάζει τους γηπεδούχους πάλι στο παιχνίδι. Ο Κουτρούλιας μείωσε σε 83-84, για να αστοχήσει σε τρίποντο ο Ψαρόπουλος, και ο Πίνης σε σουτ που θα έδινε τη νίκη στην ομάδα του. Ο Τρίτωνας με αυτή τη νίκη βρίσκεται κοντά στο να κλειδώσει την 3η θέση, ειδικά να νικήσει την ερχόμενη αγωνιστική στην έδρα του τον Δούκα.

Το Παγκράτι έφτασε στο 14-0 στην έδρα του, αλλά έπρεπε να γίνουν πολλά για να κερδίσει τον σκληροτράχηλο και γεμάτο ενέργεια Πρωτέα Βούλας με 78-76 στην παράταση, σε ένα παιχνίδι που μόνο για την ποιότητα του δεν μπορεί να αναφερθεί. Το Παγκράτι φαινόταν ότι θα έφτανε άνετα στην 18η του νίκη στο πρωτάθλημα, ξεκινώντας επιθετικά, και μετά το 19-19 στο 8ο λεπτό, έφτασε σε +10 (41-31), κλείνοντας το ημίχρονο στο 43-35, με 2/2 βολές στο τελείωμα του Ροδοστόγλου. Οι γηπεδούχοι είχαν 4 εύστοχα τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, και εκεί έμειναν στα υπόλοιπα 25 αγωνιστικά λεπτά, κάτι που δεν φάνηκε να τους επηρεάζει όταν στο 6'38'' πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έφτασαν στο 53-35 με καλάθι του Κούτρα. Από εκεί και πέρα η άμυνα προσαρμογής του Βαγγέλη Βλάχου έκλεισε την ρακέτα για τους γηπεδούχους, και η αγωνιστική άνοδος του Αγγελόπουλου (πέτυχε 11 πόντους με 3 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο), έδωσαν την ευκαιρία στον Πρωτέα να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 20-7, και να μειώσουν στο 30' στο 60-55. Ο Παπαρέγκας με τρίποντο στο 31' μείωσε στο 60-58, ενώ στο 1'30'' ο Αυγενικός έκανε το 68-67. Στο τελείωμα της κανονικής περιόδου και με το σκορ στο 69-67 ο Αγγελόπουλος επιχείρησε τρίποντο, ο Ματαλιωτάκης πήρε το ριμπάουντ και στα 0,6'' ισοφάρισε σε 69-69, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί φάνηκε να έχει περισσότερη θέληση ο Πρωτέας και έτσι με βολές του Ματαλιωτάκη στα 42'' προσπέρασε με 72-76. Ωστόσο στη συνέχεια έγινε μια περίεργη φάση. Ο Ροδοστόγλου επιχείρησε τρίποντο, η μπάλα βρήκε μόνο ταμπλό, και ο Δόξας, ο οποίος με 5 πόντους στην παράταση ήταν καθοριστικός, με γκολ-φάουλ μείωσε σε 75-76, με τον πάγκο της ομάδας της Βούλας να δέχεται τεχνική ποινή, και τον Τζιβελέκα να ισοφαρίζει σε 76-76. Στα 8'' ο Τζιβελέκας με 2/2 βολές έγραψε το 78-76, με τον Αγγελόπουλο να αστοχεί σε τρίποντο και τους «ροσονέρι» να κρατάνε την 4η θέση. Εντύπωση προκάλεσαν οι 4 τεχνικές ποινές που δέχθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι.

Ο Δούκας των προβλημάτων συνέχισε την ανοδική του πορεία, και έτσι επικράτησε στο Δαΐς του Έσπερου Καλλιθέας με 89-79, και θα πάει στου Στρέφη να παίξει απέναντι στον Τρίτωνα και την ζαριά της τρίτης θέσης, ενώ δεν έχει εξασφαλίσει ούτε την 4η, με το Παγκράτι να την έχει στην ισοβαθμία. Το παιχνίδι μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (22-23), κρίθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν οι παίκτες του Νάσου Χούμπαυλη με ένα επιμέρους σκορ 27-15 έκλεισαν το ημίχρονο με 49-38, κρατώντας τη νίκη ως το φινάλε.

Ο Πανερυθραϊκός συνέχισε το εντυπωσιακό σιρκουί του, φτάνοντας στις 6 συνεχόμενες νίκες, και μετά το 76-71 στο Ίλιον επί της Ένωσης θέλει νίκη στην έδρα του απέναντι στο Παγκράτι για να σφραγίσει την παραμονή του. Η αναμέτρηση μόνο εύκολη δεν ήταν για την ομάδα του Δημήτρη Χουχουλή, η οποία είχε απέναντι της ένα καλοδουλεμένο σύνολο, το οποίο μπορεί να έχασε την κατηγορία, αλλά έκανε αρκετές ζημιές στους αντιπάλους του. Το παιχνίδι κρίθηκε στην τέταρτη περίοδο, όταν οι νικητές μετέτρεψαν το 55-51 σε 58-66, κλειδώνοντας τη νίκη.

Ο Πανελευσινιακός ήξερε ότι ήθελε μόνο τη νίκη απέναντι απέναντι στον σκληρό Κρόνο Αγίου Δημητρίου, και κατάφερε να την πάρει με 68-64, σε ένα παιχνίδι που φάνηκε πνιγμένος στο άγχος του. Η ομάδα του Λευτέρη Καλογήρου βρήκε λύσεις από τους Ηλιάδη  και Αναγνωστάκη, έχοντας σε όλο το παιχνίδι ένα μικρό προβάδισμα, καταφέρνοντας να φτάσει το προβάδισμα της ως και το +13 (62-49) στο 35'. Ο Κρόνος με κορυφαίο τον συγκινητικό Ανδρέατο (είχε 20 πόντους και 15 ριμπάουντ), κατάφερε να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής, με τους «σταχυοφόρους» να παίρνουν εν τέλει νίκη...χρυσάφι.

Ο ΚΑΟΚ πήρε ψυχολογία μετά το τεράστιας σημασίας διπλό στου Στρέφη απέναντι στον Τρίτωνα, νίκησε άνετα στην Κόρινθο τον Μανδραϊκό με 75-68, και πλέον στο δρόμο για τη σωτηρία έχει να αντιμετωπίσει τους δυο πρωτοπόρους, Οίακα στο Ναύπλιο και Δάφνη Δαφνίου εντός έδρας. Η ομάδα του Φώτη Καρακώστα εμφανίστηκε ψυχωμένη, και χτυπώντας τον Μανδραϊκό κοντά στο καλάθι, και μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (31-31) κατάφερε να χτίσει ένα προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας στο 70-59 στο 36', κλειδώνοντας τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους συνέχισαν να πληρώνουν τις εκτός έδρας αδυναμίες τους, και χρειάζονται νίκη στο εντός Μάνδρας παιχνίδι με τον Παπάγου, για να εξασφαλιστούν.

Ο Γλαύκος του Δημήτρη Παπαδόπουλου, μπορεί να έχει υποβιβαστεί, να έχει χάσει βασικούς παίκτες, αλλά αποχαιρετάει την κατηγορία με το κεφάλι ψηλά, κερδίζοντας την Πεντέλη στην έδρα του με 63-54, και βάζοντας την σε αναζήτηση μιας νίκης στις τελευταίες δυο αγωνιστικές. Με τους Μοσχοβάκη και Γιαννικόπουλο να ηγούνται η ομάδα της Πάτρας πήρε το προβάδισμα από το ξεκίνημα, και χάρη στην πολύ καλή της άμυνα κατάφερε να κρατήσει την διαφορά, και να φτάσει στην 9η νίκη του.

Εδώ παρακολουθήσατε το live του basketa.gr

Β’ Εθνική (Νότος)
28η αγωνιστική
Τα αποτελέσματα :

Παγκράτι-Πρωτέας Βούλας 78-76 (69-69 κ.α.)

Διαιτητές : Κοντίλης-Χριστινάκης
ΚΑΟ Κορίνθου (Καρακώστας) : Νιφόρας 14 (2), Γεωργίου 4, Μακρής 17 (2), Θεοδωρίδης, Κεφαλάς 16 (2), Περρωτής 12, Κωνστνατνίου 7 (1), Πράτης, Σακελλαράκης 3, Δανίκας, Μπαλής 2
Μανδραϊκός (Κατσούνης): Χάλαρης, Δέδες 10 (3), Γεωργοπαπαδάκος Σ. 9 (1), Σιμιτζής, Φωτόπουλος, Γεωργοπαπαδάκος Ν. 9 (1), Σεργιένκο 2, Ρεκουνιώτης 18, Γκαϊτάσοφ 10, Παπανικολάου, Κοπακάκης, Βασιλόπουλος 10 (2).

ΠΑΓΚΡΑΤΙ - ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 78-76 (69-69 κ.αγ)
Τα δεκάλεπτα : 26-21, 43-35, 60-55, 69-69 (κ.αγ), 78-76
Διαιτητές : Αποστολίδης-Γρίβα
Παγκράτι (Λιόγας) : Τζιβελέκας 16 (2), Μαγιντόμπε 2, Κούτρας 9 (1), Κατωπόδης 2, Λυτόπουλος 2, Φωτίου 6, Δερμιτζάκης 9, Δόξας 7, Ροδοστόγλου 12 (1), Μπένος 11, Αρμάος 2.
Πρωτέας Βούλας (Βλάχος) : Κυριλής 3 (1), Ματσάγγος, Αγγελόπουλος 15 (3), Παπαδάκης 7 (1), Αυγενικός 9 (1), Παπαρέγκας 10 (1), Γάργαλης 8 (1), Καματερός 6, Μόρφης 2, Ματαλιωτάκης 16.

ΓΛΑΥΚΟΣ – ΠΕΝΤΕΛΗ 63-54
Τα δεκάλεπτα: 23-14, 32-26, 44-40, 63-54
Διαιτητές: Κοτσίμπος-Λεκατσάς
Γλαύκος (Παπαδόπουλος): Μοσχοβάκης 17 (2), Βανδώρος 3, Γιαννικόπουλος 15 (2), Κούτρας, Αγγελόπουλος 2, Δαβάνης 9 (1), Τσεκλένης 9 (3), Σπυράκος 8.
Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Μπούτρης 5, Γεωργακόπουλος 1, Λίτσος, Αποστολόπουλος 4 (1), Κούσουλας 3, Καρούζος 16 (4), Μπέλη 7, Κουκάκης 10 (2), Μπίγκος, Σαλτουρίδης 2, Τάγαρης 6.

ΟΙΑΚΑΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ – ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ 70-65
Τα δεκάλεπτα: 25-15, 40-32, 52-49, 70-65
Διαιτητές:  Παναγιώτου-Βαρδάλος
Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης) : Ραζής 5 (1), Κουμπούρας 8, Πελεκάνος 13, Παπαντωνίου 16 (3), Γεωργιάδης 5 (1), Μανάκας 3(1), Μπουρτσουκλής 5(1), Σκοράς 6, Αναγνωστόπουλος 9
Δάφνη Δαφνίου (Κωνσταντινίδης): Καννάς, Γκάτζο 7 (1), Γοργόνης 8, Καραμπάτσος 9 (1), Ψημίτης 9, Δομπρογιάννης 4, Μουστόπουλος 15, Παπαδιονυσίου 8(1), Τάταρης 3, Αρνόκουρος 2.

ΠΑΠΑΓΟΥ - ΤΡΙΤΩΝΑΣ 83-84
Τα δεκάλεπτα : 23-23, 44-34, 60-52, 75-75 (κ.αγ), 83-84
Διαιτητές : Κωνσταντινόπουλος-Θεοδωρόπουλος
Παπάγου (Ταυρόπουλος) : Παπαζήσης, Πίνης 8 (2), Πρισκομάτης 3 (1), Χρυσός 12 (1), Παπαπέτρου 14 (4), Κουτρούλιας 16, Αγγελόπουλος 8, Μπάλος 4, Παστήρας, Γιαννίκος, Κοντολάτος, Ζώρζος 18 (2).
Τρίτωνας (Μιχελάκος) : Κούτουλας 15 (2), Ψαρόπουλος 20 (2), Καλατζής 4, Σπυριδάκης, Νικολακόπουλος 9 (3), Δαμιανάκος 3 (1), Μαλτέσιος 10, Ύμερι, Κουκουνιάς 16, Βερτούδος 2, Τσούτσος 5 (1), Φρέσκος.

ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ - ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 71-76
Τα δεκάλεπτα: 14-15, 38-34, 55-51, 71-76
Διαιτητές : Ραχιώτης - Καλογριάς
Ένωση Ιλίου (Κτιστάκης): Μπέλλας Γ. 9 (2), Τσακίρης 4, Φουντάς 20 (4), Μπολάτογλου 14 (2), Μπέλλας Οδ. 13 (1), Τσιουμπρής 2, Μανταλβάνος 6, Γεροκώστας 3, Βάτσιος.
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 15, Στογιάνοβιτς, Καλλιανιώτης 7 (2), Ντουζίδης 3 (1), Σκάνδαλος 6 , Γιαουρτόγλου 20 (1), Γεωργιάδης, Στάθης 20, Αντωνίου 5 (1), Καστανιώτης, Ματζιώρης, Σπάχια.