15.3 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Β’ Εθνική (Νότος – 24η Αγ.) : Α2 ερχόμαστε φωνάζουν στο Χαϊδάρι, άνω κάτω έκαναν την παραμονή Ερυθραία, Γλαύκος

Την μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας της πέτυχε η Δάφνη Δαφνίου, η οποία μπορεί να αγωνίστηκε στο ντέρμπι κορυφής με τον Τρίτωνα στου Στρέφη χωρίς τον Σάλεχ, αλλά με τον Μάη Κωνσταντινίδη να εμφανίζεται διαβασμένος πήρε τη νίκη με 77-73 και τεράστιο προβάδισμα ανόδου για την Α2.

Από κοντά συνεχίζουν τόσο ο Οίακας που νίκησε στο Ναύπλιο με αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου με 83-67, αλλά και το Παγκράτι, που χρειάστηκε την παράταση, και ένα λει απ του Τζιβελέκα στα 4'' πριν το τέλος για να αποδράσει από το Ίλιον, κερδίζοντας την Ένωση με 84-83.

Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για τον Δούκα που κέρδισε στο Δαϊς την Πεντέλη με 80-70, ενώ εμφατικά επέστρεψε στις επιτυχίες ο Παπάγου μετά το 77-58 επί του Πρωτέα Βούλας στο «Σαλούν». Σπουδαία νίκη, με ανατροπή για τον Μανδραϊκό μετά το 73-63 επί του Έσπερου Καλλιθέας, ενώ τα διπλά των Γλαύκου και Ερυθραίας σε Ελευσίνα και Κόρινθο αντίστοιχα μπέρδεψαν τα μέγιστα την υπόθεση παραμονή.

Χαρακτήρα πρωταθλήτριας έδειξε η Δάφνη Δαφνίου, η οποία αν και αγωνίστηκε στου Στρέφη χωρίς τους Σάλεχ και Καννά, βρήκε την κατάλληλη ενέργεια να κερδίσει τον Τρίτωνα με 77-73 και να γίνει το απόλυτο αφεντικό της κατηγορίας. Ο Μάης Κωνσταντινίδης, ο οποίος διάβασε εξαιρετικά το παιχνίδι, ξεκίνησε με δίδυμους πύργους το παιχνίδι (Τάταρης - Μουστόπουλος), και έχοντας ευστοχία έξω από τα 6,75 πήρε από την αρχή το προβάδισμα φτάνοντας στο 23-33 με τρίποντο και κερδισμένο φάουλ του Γοργόνη. Ο Ψαρόπουλος ουσιαστικά προσπαθούσε να κρατήσει όρθιο τον Τρίτωνα, και με δικό του τρίποντο η ομάδα του μείωσε σε 35-39, με το ημίχρονο να κλείνει με βολές του Καραμπάτσου στο 35-41. Από εκεί και πέρα, με το παιχνίδι να κυλάει στον ρυθμό των φιλοξενούμενων, και με τον Τάταρη σε σπουδαίο απόγευμα το σκορ πήγε στο 48-51,  μέχρι στην εξίσωση να μπουν Κουκουνιάς και Καλαντζής. Με τρίποντο στην εκπνοή του δεύτερου στο τελείωμα της τρίτης περιόδου, ο Τρίτων μείωσε σε 51-55, ενώ με 9 συνεχόμενους πόντους του Κουκουνιά οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 60-57, για να ξαναχτυπήσει ο Καλαντζής και το σκορ να φτάσει στο 63-57. Ο Γκάτζο πέτυχε το σουτ του αγώνα, καθώς με τρίποντο ψυχολογίας μείωσε σε 67-64, ενώ το πέμπτο φάουλ του Κουκουνιά και η τεχνική ποινή που εισέπραξε, η οποία αναγκαστικά πήγε στον πάγκο, και οδήγησε σε αποβολή τον Μιχάλη Μιχελάκο, άλλαξε άρδην το σκηνικό. Έτσι ο Ψημίτης με τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του με 67-68. Ο Μουστόπουλος με σουτ από κοντά στο 1'52'' έγραψε το 69-72, με τον Ντιμπ να παίρνει την κατάσταση πάνω του και με 4 μαζεμένους πόντους να γράφει το 73-72 στα 55''. Ο Παπαδιονυσίου σε τρίποντο που επιχείρησε έκανε airball αλλά η μπάλα έφτασε δίκην ασίστ στα χέρια του Ψημίτη ο οποίος στα 34'' έγραψε το 73-74, με τον Δομπρογιάννη να κόβει τον Ντιμπ, και τον Ψαρόπουλο να αστοχεί σε τρίποντο. Στα 19'' ο Κουφόπουλος με 1/2 βολές έγραψε το 73-75, με τον Ντιμπ να αστοχεί εκ νέου σε τρίποντο, και τον Δομπρογιάννη να κερδίζει αντιαθλητικό φάουλ στο 1'', γράφοντας με 2/2 βολές το τελικό 73-77.

Ακόμη πιο κοντά στην άνοδο έφτασε ο Οίακας, ο οποίος έφτασε στο 11-0 εντός των τειχών, κερδίζοντας στο Ναύπλιο τον Κρόνο με 83-67, καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο μισό της αναμέτρησης η σκληροτράχηλη ομάδα του Κώστα Ρουμελιώτη είχε το προβάδισμα με 37-38, χωρίς ωστόσο να αντέξει στη συνέχεια. Πλέον η ομάδα του Χάρη Κουλουριώτη δίνει ένα παιχνίδι με τον Έσπερο στην Καλλιθέα που σε ενδεχόμενο νίκης της αλλάζει την ιστορία της φετινής χρονιάς.

Παιχνίδι με έντονα συναισθήματα και τρομερό σασπενς έγινε στο Ίλιον, με το Παγκράτι να φτάνει στην τέταρτη εκτός έδρας νίκη του, κερδίζοντας την μαχητική Ένωση Ιλίου με 84-83. Οι γηπεδούχοι έχοντας δυο παιχνίδια λιγότερα στόχευαν στη νίκη, ώστε να μπορέσουν να έχουν δικαίωμα στην παραμονή, και παρά το άσχημο ξεκίνημα τους (προηγήθηκε το Παγκράτι με 16-29), κατάφεραν να επιστρέψουν και να πλησιάσουν στο 35-39 στο ημίχρονο, στο οποίοι οι φιλοξενούμενοι είχαν χάσει με άσχημο τραυματισμό τον Κούτρα, ο οποίος σε μια σύγκρουση στο δεύτερο λεπτό χτύπησε πάνω στην μπασκέτα, και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο. Στο δεύτερο μισό οι δυο ομάδες άλλαζαν το προβάδισμα, με τα αδέλφια Μπέλλα, Φούντα και Μπολάτογλου να τραβάνε το σκοράρισμα για τους γηπεδούχους. Στο φινάλε με το σκορ στο 68-68 ο Φωτίου αστόχησε, Παπαγεωργίου πήρε το ριμπάουντ, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για φάουλ του Μπένου, και τον Οδυσσέα Μπέλλα να αστοχεί σε τρίποντο. Στην παράταση ο Δερμιτζάκης με μεγάλο τρίποντο έγραψε το 81-82, με τον Τζιβελέκα με λει απ στο φινάλε να κλείνει το σκορ, χαρίζοντας στην ομάδα του νίκη τετράδας.

Ο Δούκας έφτασε τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες, διεκδικώντας και αυτός την τέταρτη θέση, με τον Νάσο Χούμπαυλη να πιστώνεται το γεγονός ότι η ομάδα των Βορείων προαστίων κρατήθηκε ενωμένη. Έτσι, επικράτησε στο Δαΐς της Πεντέλης με 80-70, σε μια αναμέτρηση που πήραν αρκετά πράγματα από πολλούς παίκτες. Αναφορικά με το παιχνίδι οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας στο 45-32, και κατάφεραν να κρατηθούν ψύχραιμοι όταν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 62-55 στο 30'. Η Πεντέλη με την σειρά της χρειάζεται 2 νίκες στα επόμενα 6 παιχνίδια να φτάσει στις 13 που όπως όλα δείχνουν δίνει σωτηρία, ενώ δεν αγωνίστηκαν οι τραυματίες Αποστολόπουλος και Μπίγγος.

Οι τρεις συνεχόμενες ήττες είχαν προβληματίσει έντονα τους ανθρώπους του Παπάγου, οι οποίοι είδαν την ομάδα τους να επανέρχεται στα γνωστά της στάνταρ, και με τους Κουτρούλια και Ζώρζο να πετυχαίνουν μαζί 50 πόντους, έφτασαν στην άνετη νίκη επί του Πρωτέα Βούλας με 77-58, έχοντας πλέον 12 νίκες και ουσιαστικά εξασφαλίζοντας την κατηγορία.

Ο Μανδραϊκός έφτασε στην 10η νίκη του σε 12 παιχνίδια στην έδρα του, κερδίζοντας με ανατροπή τον Έσπερο Καλλιθέας με 73-63, και δείχνοντας να σώζει τα προσχήματα την φετινή σεζόν. Η συγκεκριμένη αναμέτρηση είχε δυο όψεις, με την ομάδα του Αντώνη Μάντζαρη να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό στο παιχνίδι, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 8-14, και το ημίχρονο στο 24-26. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 30-37 στο 25', αλλά κάπου εκεί άλλαξε το παιχνίδι, με το συγκρότημα του Σάββα Κατσούνη να σκοράρει 43 πόντους στα υπόλοιπα 15 λεπτά, και να μειώνει σε 56-57 στο 35', παίρνοντας τη νίκη με ένα επιμέρους σκορ 17-6 στο φινάλε, με τον Σάκη Γεωργοπαπαδάκο να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι (25 π., 3 τριπ.).

Διπλό, και μάλιστα πολύτιμο πήρε την κατάλληλη στιγμή ο Πανερυθραϊκός, ο οποίος νίκησε στην Κόρινθο τον ΚΑΟΚ με 66-60, κερδίζοντας τον ουσιαστικά με το δικό του όπλο, την αμυντική τακτική, και βάσει προγράμματος έχει την ευκαιρία να σώσει την παρτίδα. Η ομάδα του Δημήτρη Χουχουλή έχοντας τους Δέλλιο, Ντουζίδη και Στάθη σε καλό απόγευμα, κατάφερε να φτάσει στο 36' και στο +15 (46-61), ενώ ένα καθοριστικό τρίποντο του Ντουζίδη στο 38', διαμόρφωσε το 56-66, σφραγίζοντας ένα μεγάλο διπλό. Ο ΚΑΟΚ από την πλευρά του δείχνει να μένει από ιδέες και δυνάμεις στην κρισιμότερη χρονική περίοδο, και θα πρέπει να δώσει μάχη για να κρατήσει την κατηγορία, ενώ πλήγμα στον συγκεκριμένο αγώνα ήταν ο τραυματισμός και η αποχώρηση του Περρωτή στο ξεκίνημα του αγώνα.

Ο Γλαύκος είναι ζωντανός, και το απέδειξε με την σπουδαία του εμφάνιση στην Ελευσίνα, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους σε οδυνηρή ήττα με 55-53. Οι «σταυχοφόροι» ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση, και ελέγχοντας την κατάσταση, προηγήθηκαν με 34-23. Από εκεί και πέρα ο Δημήτρης Παπαδόπουλος κατάφερε να εξουδετερώσει τον Ψαρόπουλο (6 π., όλοι με βολές) και αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να σκοράρουν μόλις 19 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε με ένα επιμέρους σκορ 2-10 να μετατρέψει το 43-33 σε 45-43 στο 30΄,και να προσπεράσει με 46-55 στο 35', τρέχοντας ένα φοβερό επιμέρους σκορ 3-22, και υποχρεώνοντας την ομάδα του Λευτέρη Καλογήρου να πετύχει 3 πόντους σε 10 αγωνιστικά λεπτά. Από εκεί και πέρα κατάφερε απλά να κρατήσει τη νίκη, και να παίζει πολλά στα δυο παιχνίδια με την Ένωση Ιλίου. Το μόνο θετικό για τους ηττημένους είναι ότι κράτησαν την διαφορά.

Πανελευσινιακός-Γλαύκος 53-55
 Ένωση Ιλίου-Παγκράτι 83-84 (68-68 κ.αγ.)
Τρίτωνας-Δάφνη Δαφνίου 73-77
ΚΑΟ Κορίνθου-Πανερυθραϊκός 60-66
Οίακας Ναυπλίου-Κρόνος Αγ. Δημητρίου 83-67
Μανδραϊκός-Έσπερος Καλλιθέας 73-63

Τα φύλλα αγώνα :

ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ 83-84 (68-68 κ.αγ)
Τα δεκάλεπτα: 14-19, 35-39, 56-55, 68-68 (κ.αγ.), 83-84
Διαιτητές : Σπυρόπουλος-Γαρινή
Ένωση Ιλίου (Κτιστάκης): Παπαγεωργίου 2, Μπέλλας Γ. (11(2), Τσακίρης 7(1), Φουντάς 15(2), Μπολάτογλου 13(1), Μπέλλας Οδ. 21(3), Τσιουμπρής 3, Μανταλβάνος 4, Γεροκώστας 7, Τσόλκας, Κατσαρός, Βάτσιος
Πακγράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 18(1), Μαγιντόμπε 3(1), Κατωπόδης 3(1), Λυτόπουλος 9, Φωτίου 9(2), Δερμιτζάκης 14(3), Ροδοστόγλου 20(1), Μπένος 9, Κούτρας, Δόξας, Αρμάος.

ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ - ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 60-66
Τα δεκάλεπτα: 20-19, 33-35, 44-51, 60-66
Διαιτητές : Αναστόπουλος, Κοτσιμπός
ΚΑΟ Κορίνθου (Νικητόπουλος): Νιφόρας 4, Γεωργίου 1, Σακελλαράκης 7 (1), Μακρής 22 (2), Θεοδωρίδης 5 (1), Κεφαλάς 12 (2), Περρωτής 5, Δανίκας 2, Πράττης, Κωνσταντίνου 2.
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 16, Στογιάνοβιτς, Καλλιανιώτης 5 (1), Ντουζίδης 14 (2), Κουντούρης, Σκάνδαλος 5 (1), Γιαουρτόγλου 5, Γεωργιάδης 2, Στάθης 11, Αντωνίου 5 (1), Καστανιώτης, Ματζιώρης 3 (1).

ΠΑΠΑΓΟΥ - ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 77-58
Τα δεκάλεπτα : 23-9, 39-31, 63-42, 77-58
Διαιτητές : Θεοδωρόπουλος Ρ.-Πολυχρόνης
Παπάγου (Ταυρόπουλος) : Παπαζήσης, Πίνης 1, Πρισκομάτης, Κοντολάτος, Χρυσός 19 (2), Ζώρζος 25 (3), Παπαπέτρου, Κουτρούλιας 25 (3), Αγγελόπουλος 7, Γιαννίκος, Παστήρας.
Πρωτέας Βούλας (Βλάχος) : Κυριλής 7 (1), Ματσάγγος 10, Ματαλιωτάκης 10, Αγγελόπουλος 7 (1), Μόρφης 9, Αυγενικός, Παπαρέγκας 3, Φιλίππου 2, Γάργαλης 2, Καματερός 8 (1).

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ – ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 73-63
Τα δεκάλεπτα: 8-14, 24-26, 44-49, 73-63
Διαιτητές: Στρέμπας-Γρίβα
Μανδραϊκός (Κατσούνης): Βασιλόπουλος 6 (2), Σιμιτζής 3, Γεωργοπαπαδάκος Σ. 25 (3), Δέδες 18 (1), Γκαϊτάσοφ 2, Ρεκουνιώτης 6, Χάλαρης 6, Φωτόπουλος 4, Γεωργοπαπαδάκος Ν. 3, Παπανικολάου,
Έσπερος Καλλιθέας (Μάντζαρης): Αγγελόπουλος 10 (1), Καρλάφτης 3 (1), Γραμματικός 7, Παπαφλωράτος 11, Χαρούνι Κλ 16, Σκουλούδης 5, Μπούσι 6 (2), Χαρούνι Ν. 5.

ΔΟΥΚΑΣ – ΠΕΝΤΕΛΗ 80-70
Τα δεκάλεπτα: 25-18, 45-32, 62-55, 80-70
Διαιτητές: Ζακεστίδης-Ορφανός Ιορδ.
Δούκας (Χούμπαυλης): Παππάς 21 (1), Δενδρινός 2, Μποχωρίδης 10 (1), Βουγιούκας 10, Γκύνης, Ξύδης 5 (1), Τσιτσιγιάννης 3 (1), Λάκκας 11, Μήτσιαλος 8, Σακελλαρίου, Αποστολίδης 3
Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Μπούτρης 3 (1), Γεωργακόπουλος, Λίτσος 5 (1), Κούσουλας 13 (2), Καρούζος 10 (2), Μπέλη 3, Κουκάκης 4, Σαλτουρίδης 2, Ταγάρης 15, Νάσης 15 (3), Πανέτης, Γάσπαρης

ΟΙΑΚΑΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ – ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 83-67
Τα δεκάλεπτα: 20-16, 37-38, 63-51, 83-67
Διαιτητές: Ασημακάκη-Μαρινάκης
Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Ραζής 3 (1), Κουμπούρας 18 (1), Πασολάρι, Πελεκάνος 17 (1), Παπαντωνίου 7 (1), Χάσα 2, Ευστρατίου 2, Μανάκας 5, Σκορδάς 6, Αναγνωστόπουλος 12
Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Ρουμελιώτης): Στραγανιώτης 8 (1), Κεφαλάς 8 (2), Τσάβος, Ζαραϊδώνης 13 (1), Βούζας 2, Κόης 9 (1), Σολωμός 16, Καρακεχαγιάς, Στέφος 11, Ανδρεάτος.

ΤΡΙΤΩΝΑΣ – ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ 73-77
Τα δεκάλεπτα : 20-23, 35-41, 51-55, 73-77
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος-Καλογερόπουλος Φ.
Τρίτωνας (Μιχελάκος): Αθανασόπουλος, Κουτούλας 6 (1), Ψαρόπουλος 19 (1), Καλαντζής 12 (4), Σπυριδάκης, Ντιμπ 8, Νικολακόπουλος, Δαμιανάκος, Μαλτέσιος 8, Ύμερι, Κουκουνιάς 12, Τσούτσος 8 (2),
Δάφνη Δαφνίου (Κωνσταντινίδης): Τσικνάκης, Γκάτζο 12 (2), Κουφόπουλος 1, Γοργόνης 9 (2), Καραμπάτσος 5, Ψημίτης 11 (2), Αχείμαστος, Δομπρογιάννης 5 (1), Μουστόπουλος 2, Παπαδιονυσίου 10 (2), Τάταρης 17 (1), Αρνόκουρος 2.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ – ΓΛΑΥΚΟΣ 53-55
Τα δεκάλεπτα: 21-15, 34-23, 45-43, 53-55
Διαιτητές: Κοντίλης-Φάκαρος
Πανελευσινιακός (Καλογήρου): Κυριακόπουλος 11 (2), Καράμπελας 5 (1), Μουρατίδης 3, Βούλγαρης 7 (1), Σταθόπουλος 9, Ψαρόπουλος 6, Δούκας 6, Αναγνωστάκης 6
Γλαύκος (Παπαδόπουλος): Μοσχοβάκης 12 (1), Βανδώρος, Γιαννικόπουλος 13 (3), Καρακωνσταντάκης 5, Κούτρας 2, Μαναβόπουλος 8, Αγγελόπουλος, Δαβάνης 9, Τσεκλένης 6 (1).