28.5 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Β’ Εθνική (Νότος): Το σερί του ο ΚΑΟΚ, στην εκπνοή με Αντωνίου ο Πανερυθραϊκός

Το αήττητο σερί του συνέχισε ο Ιωνικός Νικαίας στο Νότο της Β' Εθνικής, ενώ σπουδαίες νίκες πήραν ΚΑΟΚ, Μανδραϊκός και ΕΦΑΟΖ στην 8η αγωνιστική.

Οι Νικαιώτες πέρασαν με 100-80 από την έδρα του Κορωπίου, το οποίο προέβαλε αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο (23-29). Ο Ιωνικός βρήκε ρυθμό και με σταθερή διαφορά άνω των 10 πόντων έκανε το 7/7 (εκκρεμούν τα δυο λεπτά στο Χαϊδάρι με την Δάφνη Δαφνίου) στο πρωτάθλημα, παραμένοντας στην κορυφή.  Η ομάδα του Μάριου Γούναρη, έχοντας όπως βλέπετε και στην φωτογραφία και τον κόσμο μαζί της, έφτασε σε μια ακόμα κατοστάρα, δείχνοντας ότι η κατηγορία είναι πολύ μικρή να την κρατήσει. Φώτης Βασιλόπουλος, Κανονίδης και Καράμπουλας ήταν για μια ακόμα φορά ασταμάτητοι, ενώ και το Κορωπί παρά την ήττα, έδειξε ότι έχει μπει σε σωστό δρόμο.

Με buzzer beater του Αντωνίου, ο Πανερυθραϊκός επικράτησε 78-77 του Ηρακλείου στο κλειστό της Αλικαρνασσού, όπου χρησιμοποίησε σαν έδρα η ομάδα του Γιώργου Μακράκη λόγω των υποχρεώσεων της Εθνικής Ανδρών στα «Δυο Αοράκια«. Αυτή ήταν η δεύτερη εντός έδρας ήττα για τους Κρητικούς που δεν κατάφεραν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα, παρά το προβάδισμα που είχαν στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, το οποίο έφτασε και ως και το +14 στα 6 λεπτά πριν το τέλος. Σε εκείνο το σημείο παρότι αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ ο Καλλιανιώτης, ο Δημήτρης Χουχουλής πέρασε στο παρκέ τον 18χρονο γκαρντ, Μηνά Στεργίου, ο οποίος έπαιξε εκπληκτικά άμυνα πάνω στα αντίπαλα γκαρντ, πίεσε την μπάλα, και σε συνδυασμό με την ευστοχία του Γιαουρτόγλου έβαλαν την ομάδα τους στο παιχνίδι. Ο Λιανός ήταν αυτός που με 2/2 βολές στα 9'' έγραψε το 77-75, για να έρθει ο Αντωνίου με τρίποντο στο 0,1'' πριν το τέλος να κρίνει το παιχνίδι, ενώ χαρακτηριστικό ήταν το χειροκρότημα του κόσμου του Ηρακλείου στους νικητές.

Σε πολύ καλή κατάσταση βρίσκεται ο ΚΑΟ Κορίνθου που νίκησε 68-66 τον Πανελευσινιακό για το 4/4 στα τελευταία παιχνίδια. Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 36-29 αλλά με αντεπίθεση οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 42-47 στο 26'. Ακολούθησε ένα εντυπωσιακό σερί 11-0 για τον ΚΑΟΚ, που κράτησε τον αντίπαλο του χωρίς εκτός έδρας νίκη. Ωστόσο το συγκεκριμένο παιχνίδι στιγματίστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Κωνσταντίνου στο 35', με το σκορ στο 61-53, και τους φόβους για πρόβλημα στον χιαστό να είναι έντονοι. Η ομάδα του Λευτέρη Τσαουσίδη κατάφερε από εκεί και πέρα να επιστρέψει, και με τρίποντο του Στέφου να ισοφαρίσει σε 66-66, για να διαμορφώσει το 68-66 με ντράιβ ο Κεφαλάς. Στο 3'' πριν το τέλος ο Κελαϊδής επιχείρησε ένα πολύ καλό σουτ έξω από τα 6.75, το οποίο ωστόσο δεν βρήκε το στόχο, με αποτέλεσμα ο ΚΑΟΚ να βρίσκεται στην τρίτη θέση με ρεκόρ 5-3.

Παρά το βαρύ κλίμα από τις πρόσφατες καταστροφές, ο Μανδραϊκός επιβλήθηκε με 87-73 της ΑΕΝΚ, έχοντας εξ αρχής το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Η ομάδα της Μάνδρας, έφτασε σε διψήφιες διαφορές, κρατώντας το προβάδισμα και δίνοντας μια μικρή χαρά στην περιοχή. Στον αντίποδα η Κηφισιά συνέχισε να προβληματίζει εκτός έδρας, μην μπορώντας να βρει εκτός έδρας νίκη σε 8 αγωνιστικές.

Το Παγκράτι επιβλήθηκε 69-52 του Πρωτέα Βούλας στο Μετς, σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι καθώς οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν 34-27 στο ημίχρονο. Το Παγκράτι πήρε τον απόλυτο έλεγχο στο δεύτερο ημίχρονο, «πληγώνοντας» την παθητική άμυνα ζώνης που προτίμησε ο Δημήτρης Ποδαράς, και βγάζοντας εξαιρετικό πρόσωπο στην άμυνα, με μπροστάρη σε αυτό τον τομέα, τον Παναγιώτη Καυκή. Έτσι, παρά το γεγονός ότι το σκορ έγινε 27-36 στο 21', οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 43-41 μετά από τρίποντο του Λυτόπουλου, ολοκληρώνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με ένα σερί 10-0 και στο 50-41. Από εκεί και πέρα, το μόνο που κατάφερε ο Πρωτέας ήταν να μειώσει ως το -7 (53-46) στο  35', ενώ στο δεύτερο μισό δεν αγωνίστηκε ο Τοπάλης, λόγω ενός προβλήματος στο μάτι.

Ο Τρίτων ανεβάζοντας στροφές στο φινάλε, επικράτησε της Δάφνης Δαφνίου με 78-65, επιστρέφοντας στις νίκες την ώρα που οι φιλοξενούμενοι δείχνουν να βρίσκονται σε άσχημο φεγγάρι, καθώς μετρούν τέσσερις σερί ήττες (υπολογίζουμε και το παιχνίδι με τον Ιωνικό όπου υπάρχει το διαδικαστικό δίλεπτο). Η ομάδα του Μιχάλη Μιχελάκου είχε σε καλό απόγευμα τους Καραδολάμη και Καλατζή, έχοντας τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, και με ρεκόρ 6-2, δείχνει να είναι η δεύτερη ομάδα που ξεχωρίζει για την άνοδο στην Α2.

Ματς για γερά νεύρα έγινε στον Ζωγράφου με τον ΕΦΑΟΖ να επικρατεί 68-63 του Ιπποκράτη Κω στο ματς που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά με ένα γρήγορο 9-0 αλλά οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς στην συνέχεια. Ένα ξέσπασμα του Ιπποκράτη στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, του χάρισε διαφορά 9 πόντων, 35-26. Ο ΕΦΑΟΖ αντέδρασε στο δεύτερο μέρος και με διαρκή αντεπίθεση πήρε το προβάδισμα με 52-50 και με πρωταγωνιστές τους Σαμοθράκη και Εμμανουηλίδη κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες σε ένα δραματικό τέταρτο δεκάλεπτο, και επιστρέφοντας από το 61-63, για να πάρει τη νίκη με 68-63 . Και οι δύο ομάδες μετρούν ρεκόρ 4-4, με τον Ιπποκράτη να δυσκολεύεται να πάρει εκτός έδρας νίκη (1-3 μακριά από την Κω).

Τέλος, στις νίκες επέστρεψε και ο Διαγόρας Δρυοπιδέων, ο οποίος επικράτησε στο κλειστό του Αιγάλεω του Ίκαρου Νέας Σμύρνης με 74-64. Οι φιλοξενούμενοι, χάρη στην σκληρή τους άμυνα είχαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο (36-37)  έχοντας καταφέρει νωρίτερα να προηγηθούν και με +10 (24-34), για να πάρει τα ηνία στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Σπύρου Σαμόλη, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Κατιάκο (19 π.).

Διαγόρας Δρ.-Ίκαρος Ν. Σμύρνης 74-64

Θυμηθείτε το live του basketa.gr με κλικ εδώ...

Τα φύλλα αγώνα:

Διαιτητές: Κοτσίμπος-Κυριακόπουλος
Δεκάλεπτα: 14-15,12-20,26-15,16-13
ΕΦΑΟΖ (Ζήβας): Παπαφλωράτος, Εμμανουηλίδης 7(1), Γκαβασιάδης 7, Κόψιας, Γρατσιάτος 11(3), Αλεξανδρόπουλος 2, Σαμοθράκης 9, Σαρλής 4, Στάθης2, Τσιτσιγιάννης 7, Υφαντής 11(3), Παπαρέγκας 7(1).
Ιπποκράτης Κω (Κουλουριώτης): Κουμπούρας 13, Τρύπας 4, Ονάσογλου 12(2), Σκούφης 9(1), Παπαδημητρίου, Ασημακόπουλος 8(2), Λεκάκης 8, Χαρίσης 5, Τσακαλέρης 4.

ΚΟΡΩΠΙ - ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 88-100
Δεκάλεπτα: :23-29, 46-59, 66-79, 80-100
Διαιτητές : Ραχιώτης-Κονταράτος
Κορωπί (Ρουμελιώτης) : Δενδρινός 6 (2), Γκοντόπουλος 19 (4), Σερέτης 7 (2), Αγόρης 5 (1), Σιμιτζής 5, Σπάνος 11, Μαλτέσιος 23 (1), Γκίνης, Πετς.
Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης) : Θ.Βασιλόπουλος 3 (1), Κοντραφούρης, Κουντουράς 6 (2), Καράμπουλας 18, Βουγιούκας 3, Πετροδημόπουλος 12, Παλαιοχωρίτης. Φ.Βασίλοπουλος 26 (4), Κανονίδης 18 (1). Κατούφας 13 (1), Παπαδόπουλος 3 (1).

ΗΡΑΚΛΕΙΟ - ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ 77-78
Δεκάλεπτα: 21-15, 38-33, 62-55, 75-76
Διαιτητές :  Λογοθέτης-Τσακαλογιάννης
Ηράκλειο (Μακράκης) :Λάκκας 8 (2), Σταμπουλής 17 (1), Γουμενάκης, Μποχωρίδης 13 (2), Κίτσος, Πετράκης 1, Λιανός 9 (1), Πρωτογεράκης, Καλατζής, Χάλαρης 18, Παπαδάκης 11 (1), Μαργκουδάκης.
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής) : Δέλιος 5, Στεργίου, Καλλανιώτης 11 (3), Δερμιτζάκης 8 (2), Τσακίρης 9 (2), Σκάνδαλος 9 (1), Γιαουρτόγλου 17 (3), Καλούδας, Λέπουρης, Αντωνίου 12 (4), Μακρόπουλος 7, Σταθόπουλος.

ΚΑΟΚ-ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 68-66
Δεκάλεπτα: 22-14, 36-29, 53-47, 68-66
Διαιτητές: Καμήτσος-Ασημακάκη
KAOK (Νικητόπουλος-Διαμαντίδης): Πρατής 3 (1), Κωνσταντίνου 13 (3), Σακελλαράκης 2, Μακρής 4, Κεφαλάς 18 (4), Καρούζος 8, Αντωνόπουλος 6 (2), Σκόρδας 5, Γιανναλέτσος 5, Κατσαμάκης 6 (2)
Πανελευσινιακός (Τσαουσίδης): Νικολακόπουλος 17 (2), Κελαϊδής, Χόρτσας, Ηλιάδης 8, Ρόκας, Ζούμπος 2, Στέφος 25 (1), Δούκας 4, Ματζιώρης 10 (2).

ΤΡΙΤΩΝ-ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ 78-65
Δεκάλεπτα: 22-14, 41-37, 62-57, 78-65
Διαιτητές: Ζακεστίδης-Χρηστίδης Ηλ.
Τρίτωνας (Μιχελάκος): Ευστρατίου, Κούτουλας 7 (1), Φράγκος, Καλαντζής 15 (3), Ντιμπ 6, Θυμνιός 11, Καραδολάμης 16 (3), Γκαβανόπουλος 4 (1), Κουκουνιάς 4, Τασόπουλος 15, Ασπρόπουλος
Δάφνη Δαφνίου (Ρήγγας): Γεωργούτσος 14, Κουφόπουλος, Χρυσός 6, Σοφρωνάς 4, Γκίνης 6 (1), Μιχόπουλος 6 (1), Γκιουζέλης 5, Τσιάκος 8, Καπώνης 5, Τσελεμπής 6, Κοροβέσης.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ - ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 69-52
Δεκάλεπτα : 16-18, 27-34, 50-41,69-52
Διαιτητές : Τσαχάκης-Φασόλης
Παγκράτι (Χούμπαυλης) : Κούτρας, Καυκής 5 (1), Γιαννίκος 6 (1), Γεωργοπαπαδάκος 20 (1), Λυτόπουλος 5 (1), Μήτσιαλος 8 (1), Τζατζάς , Χριστόπουλος 9 (1), Γερονίκος , Ξιούρας 9 (1), Μπένος 7, Φάσουρας.
Πρωτέας Βούλας (Ποδαράς) : Μπάλας 6 (2), Αγγελόπουλος 7, Ματαλιωτάκης 4, Παπάδης, Ματσάγγος 2, Αθηνιώτης 7 (1), Αυγενικός 2, Τοπάλης 9, Βαρδαβάς 8, Γάργαλης 3, Μόρφης 2, Καματερός 2.