25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Β’ Εθνική (Νότος): Πέρασε και από του Στρέφη ο Ιωνικός, εξαπλή ισοβαθμία στις 8 νίκες στο «θρίλερ» της σωτηρίας

Ακόμη ένα βήμα για τον Ιωνικό..

Στις 21 νίκες έφτασε ο Ιωνικός Νικαίας, ο οποίος πέρασε και από το κλειστό του Στρέφη, επικρατώντας του Τρίτωνα με 78-76 σε ένα άκρως επεισοδιακό παιχνίδι, και αναζητεί πλέον την μαθηματική επισφράγιση της ανόδου του.

Εκεί που γίνεται ο χαμός είναι στις θέσεις της παραμονής, όπου έξι ομάδες ισοβαθμούν στις 8 νίκες, ενώ και ο Ίκαρος Νέας Σμύρνης που «άλωσε» το Κορωπί πλησίασε, φτάνοντας στις 6 νίκες. Διπλό σωτηρίας πήρε ο Πρωτέας που νίκησε στα «Δυο Αοράκια» το Ηράκλειο, ενώ άλμα τετράδας έκανε ο Μανδραϊκός, ο οποίος νίκησε στην Μάνδρα τον Πανερυθραϊκό.

Τα παιχνίδια

Ο Ιωνικός απέχει πλέον 2 νίκες από την μαθηματική του άνοδο στην Α2 Ανδρών μετά την δύσκολη νίκη του στο κλειστό του Στρέφη επί του Τρίτωνα με 78-76. Το παιχνίδι άργησε να ξεκινήσει (περίμεναν παρουσία αστυνομικής δύναμης), αλλά όταν αυτό έγινε η ομάδα του Μάριου Γούναρη μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ, και προηγήθηκε 5-15 στο 7', για να κλείσει το δεκάλεπτο με 12-23. Στο ίδιο τέμπο κυμάνθηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια έχοντας υπέρ τους ένα +14 (30-44). Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Μιχάλη Μιχελάκου, η οποία με ένα επιμέρους σκορ 18-4, ισοφάρισε σε 48-48 στο 28', κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με 56-51 χάρη σε τρίποντο στο φινάλε του Καραδολάμη. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +7 (61-54) στο 33΄, αλλά σε εκείνο το σημείο σήμανε την αντεπίθεση του ο Ιωνικός. Έτσι, με ένα επιμέρους σκορ 2-8, μείωσε σε 63-62, ενώ προσπέρασε με τρίποντο του Καράμπουλα με 67-69 στο 37', φτάνοντας την διαφορά και στο +8 (67-75) στο 39'. Οι γηπεδούχοι με δυο μαζεμένα τρίποντα μείωσαν σε 73-75, με τον παιχνίδι να κρίνεται στα τελευταία δευτερόλεπτα στην ρουλέτα των βολών.

Τη νίκη αλλά και την διαφορά (είχε ηττηθεί με το οριακό 81-80 στην Ερυθραία) πήρε ο Μανδραϊκός από τον Πανερυθραϊκό, επικρατώντας με 83-75, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία αγωνιστικά λεπτά. Η ομάδα του Δημήτρη Χουχουλή βρέθηκε στην Μάνδρα με πέντε εφήβους, αλλά κάνοντας δικό της τον ρυθμό προηγήθηκε με 26-36 στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 32-43. Η ομάδα του Θεόφιλου Μπεκέ έκανε την δική της αντεπίθεση, με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ ως το 38', και τους γηπεδούχους να παίρνουν την σημαντική νίκη στο φινάλε, κάνοντας άλμα τετράδας.

Ο Πρωτέας συνέχισε να αποτελεί την πλέον απρόβλεπτη ομάδα του φετινού πρωταθλήματος, και έτσι μετά το σπουδαίο 82-75 στα «Δυο Αοράκια» επί του Ηρακλείου δείχνει να εξασφάλισε κατά μεγάλο βαθμό την παραμονή του στην κατηγορία, παίρνοντας παράλληλα και την διαφορά από την ήττα του στο πρώτο παιχνίδι. Το παιχνίδι είχε δυο μορφές, με τους γηπεδούχους να ξεκινούν καλύτερα το παιχνίδι, και να φτάνουν στο 20-9 στο πρώτο δεκάλεπτο, και στο 40-34 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, έχοντας τους Μποχωρίδη και Πετράκη να έχουν πετύχει τους 22 πόντους της ομάδας του, και τον Αγγελόπουλο στον αντίποδα να έχει 11 πόντους. Ωστόσο η έλλειψη ρυθμού του τραυματία Λάκκα και η απουσία του Σταμπουλή έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προσπεράσουν με 53-55 στο 29', και ουσιαστικά να μην κοιτάξουν ποτέ πίσω. Στα παραλειπόμενα, πριν το παιχνίδι Ηρακλής Σφακιανάκης και Γιάννης Στεφανάκης, χάρισαν μια ανθοδέσμη στους Βαρδαβά και Αυγενικό του Πρωτέα, καθώς αμφότεροι έχουν αγωνιστεί στο Ηράκλειο, ενώ στο ημίχρονο του αγώνα είχαμε βράβευση και απονομή κυπέλλου στην πρωταθλήτρια ομάδα των Εφήβων του Ηράκλειο.

Τον πρώην προπονητή του, τον Αλέξη Παπαδάτο, «πλήγωσε» ο Ίκαρος Νέας Σμύρνης, ο οποίος επικράτησε σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι στο Κορωπί, με 80-71, αναπτερώνοντας τις ελπίδες του για παραμονή, και βάζοντας τους γηπεδούχους σε μεγάλες περιπέτειες. Τίποτα δεν έδειχνε ότι το παιχνίδι θα είχε τέτοια εξέλιξη όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 50-41 στο ημίχρονο, με το συγκρότημα του Φώτη Καρακώστα να αλλάζει τον ρυθμό στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλάζοντας τα δεδομένα. Συγκεκριμένα, με το σκορ στο 64-60, ο Ίκαρος πήρε συνεχόμενους πόντους τους Δορκοφίκη, Λάβαρη, Δαρμογιάννη και Γοργόνη, τρέχοντας ένα σερί 0-9 και φτάνοντας στο 64-69 στο 35'. Από εκεί και πέρα, το Κορωπί κερδίζοντας αντι-αθλητικό φάουλ μείωσε σε 67-70, με τον Δορκοφίκη να γράφει το 67-72, και τον Γοργόνη στον αιφνιδιασμό το 67-74. Ωστόσο τα αίματα άναψαν στα 2'' πριν το τέλος, όταν Σπανός και Βούζας είχαν αψιμαχία, με αποτέλεσμα να εισέλθει εντός ο πάγκος των γηπεδούχων, και οι διαιτητές να χρεώσουν τεχνικές ποινές. Έτσι το σκορ έκλεισε με 3/4 βολές ο Γραμματικός, με τους νικητές να παίρνουν και την διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Δάφνη Δαφνίου την αναμέτρηση της με τον Πανελευσινιακό, τον οποίο νίκησε με 83-67, και εκτός από τη νίκη κατάφερε να πάρει και την διαφορά στο σκορ. Η ομάδα του Κώστα Σορώτου, έχοντας για μια ακόμη φορά τους Καπώνη, Χρυσό και Σοφρωνά σε μεγάλα κέφια, και εκτός τους Μιχόπουλο και Γεωργούτσο, προηγήθηκε με 21-11 στο 10', με το συγκρότημα του Νάσου Χούμπαυλη να μειώνει σε 27-25 στο 15', και να μένει εκεί. Από εκεί και πέρα το σκορ πήρε γεωμετρική πρόοδο, φτάνοντας ως και το +24 (79-55) στο 37', με την ομάδα του Χαϊδαρίου να φτάνει στις 8 νίκες και να μένει ζωντανή στη μάχη της παραμονής.

Τον πρώτο τελικό παραμονής έπαιζε το Παγκράτι, το οποίο στο κεκλεισμένων των θυρών Μετς δεν άφησε περιθώρια σκέψης στην Κορίνθου, την οποία νίκησε με 85-71, στην καλύτερη του φετινή παρουσία. Οι διαθέσεις της ομάδας του Τζίμη Κουστένη φάνηκαν από το ξεκίνημα, όταν παίρνοντας 7 πόντους από τον Μπένο προηγήθηκαν με 12-3 στο 3', για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +10 (22-12) με τρίποντο του Γεωργοπαπαδάκου στην εκπνοή. Οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Μακρή μείωσαν σε 26-23 στο 14', αλλά από και πέρα το Παγκράτι πάτησε γκάζι και τον Καυκή να οργανώνει και τους Τζατζά και Χριστόπουλο να σκοράρουν έτρεξε ένα σερί 25-8, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με 51-31. Ο ΚΑΟΚ με την έναρξη της τρίτης περιόδου έτρεξε ένα σερί 0-8, μειώνοντας σε 51-39, αλλά ένα τρίποντο του Ξιούρα με ταμπλό, σε τελείωμα επίθεσης τους έκοψε την φορά (54-39), για να ανέβει η διαφορά και στο +19 (61-42), με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με 63-49. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Μακρής με τρία συνεχόμενα τρίποντα μείωσε σε -11 (71-60) στο 35', για να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 10-2 το Παγκράτι, φτάνοντας με τρίποντο του Χριστόπουλου στο 80-62, παίρνοντας στο φινάλε τη νίκη και την διαφορά, σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Την καλύτερη στιγμή διάλεξε να κάνει την πρώτη του φετινή εκτός έδρας νίκη η Νέα Κηφισιά,η οποία επικράτησε στο κλειστό του Ζωγράφου του ΕΦΑΟΖ με 79-72, κάνοντας το 2-0 και βάζοντας σε μεγάλους μπελάδες την ομάδα του Τάκη Ζήβα. Το παιχνίδι ήταν οριακό και κρίθηκε στην παράταση, με τις δυο ομάδες να βαδίζουν σε τεντωμένο σκοινί στην κανονική του περίοδο. Έτσι, ο Μοσχοβίτης με λει απ ισοφάρισε σε 63-63 στο 39', με τους Γκαβασιάδη και Πρέκα να γράφουν το τελικό 65-65, και τον Μοσχοβίτη να αστοχεί στο φινάλε. Στην παράταση, ο Ψαρόπουλος με σπουδαίο τρίποντο έγραψε το 72-75 στο 43', με τους Κεφαλά με λει απ και Καμαριανό με κάρφωμα να κρίνουν την αναμέτρηση.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής:

Διαγόρας Δρυοπιδέων – Ιπποκράτης Κω 77-63 (17/3)

Διαιτητές :Κωνσταντινίδου , Ρίζος
Hράκλειο (Μακράκης, Τζανής) : Κίτσος , Γουμενάκης , Στανίρης , Μποχωρίδης 23(2) , Λάκκας , Πρωτογεράκης 4 , Λιανός 9 , Παπαδάκης 8(1) , Πετράκης 13(3) , Καλατζής 2 , Χάλαρης 13(1) , Στιβακτάκης
Πρωτέας Βούλας (Βλαχος,Τερζης) : Αγγελόπουλος 29(3), Βαρδαβάς 1, Λάτσης, Κρανιάς, Αθηνιώτης 8(1), Ματαλιωτάκης 21, Μόρφης 3(1) , Μπάλας 2 , Παπάδης , Καματερός 2, Γάργαλης 9, Αυγενικός 10(2).

ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ - ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 83-67
Δεκάλεπτα: 21-11, 40-34, 65-47, 83-67
Διαιτητές :  Σκούτας-Θεοδωρόπουλος
Δάφνη Δαφνίου (Σορώτος, Κωνσταντινίδης): Κοροβέσης, Κουφόπουλος , Καπώνης 20(3), Χρυσός 10(2), Σωφρονάς 9 (9 ασίστ), Γκίνης 7(1), Θεοδοσίου 3(1), Γκιουζέλης 13(1), Τσιάκος 13, Τσελεμπής 8(2).
Πανελευσινιακός (Χούμπαυλης, Κωστής): Αβραμίδης 12, Νικολακόπουλος 9(1), Κελαϊδής 14, Ηλιάδης 5, Ρόκκας, Ζούμπος 3, Τζιάλλας 1, Στέφος 5, Φωτόπουλος, Ματζιώρης 18(2).

ΠΑΓΚΡΑΤΙ - ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ 85-71
Δεκάλεπτα : 22-12, 51-31, 63-49, 85-71
Διαιτητές : Μαντήλας-Ντάνος
Παγκράτι (Κουστένης) : Κούτρας 14 (2), Καυκής 8, Γιαννίκος 2, Γεωργοπαπαδάκος 9 (1), Λυτόπουλος 4, Τζατζάς 9 (1), Χριστόπουλος 14 (3 τριπ., 8 ασίστ), Ξιούρας 3 (1), Μπένος 24
Κόρινθος (Νικητόπουλος) : Πράττης 2, Σακελλαράκης 6, Μακρής 16 (4), Κεφαλάς 18, Δανιήλ 3 (1), Γεωργούλης, Αντωνόπουλος 10 (2), Σκορδάς 12, Γιανναλέτσος 2, Κατσαμάκης 2.

ΓΣ ΜΑΝΔΡΑΣ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ - ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 83-75
Δεκάλεπτα: 16-13, 32-43, 57-55, 83-75
Διαιτητές: Μπίκας, Αναστασίου
ΓΣ Μάνδρας Νικηφόρος (Μπεκές): Τζιβελέκας 16 (3), Κωτσόπουλος, Παπανικολάου, Κούσουλας 24 (3), Καραμπάτσος 5 (1), Γκαϊντάσοβ 8, Παπαπέτρος, Βαφιάς, Γεωργοπαπαδάκος 7 (1), Ψυλέας 23 (2).
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Καλλιανιώτης 15 (5/11 τρίπ., 8 ριμπ.), Δερμιτζάκης 7 (1 τρίπ., 10 ριμπ.), Σκάνδαλος 20, Γιαουρτόγλου 11 (1), Τσικόπουλος, Λέπουρης, Αντωνίου 14 (4/7 τρίπ.), Μακρόπουλος 4 (11 ριμπ.), Σταθόπουλος 4, Καλούδας, Μπακοδήμος, Σπάχια,.

ΚΟΡΩΠΙ - ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ 71-80
Δεκάλεπτα : 28-20, 50-41, 62-56, 71-80
Διαιτητές:  Σκαλτσής-Δελαγραμμάτικας
Κορώπι (Παπαδάτος) : Δενδρινός 3 (1), Γκοντόπουλος 16 (3), Σερέτης 16 (1), Αγόρης 3 (1), Σιμιτζής 10 (2), Σπανός 12 (2), Γκίνης, Μαλτέσιος 8, Πετς 3 (1).
Ίκαρος Νέας Σμυρνής (Καρακώστας) : Γοργόνης 11, Μελισσουργός, Βελιζιώτης 13 (2), Γραμματικός 16 (1), Σπυρόπουλος, Βούζας 8 (1), Λάβαρης 3 (1), Δροκοφίκης 9, Μιχαλόπουλος 4, Δαρμογιάννης 6, Ζούκας 10, Ανέστης.