22.2 C
Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

Β’ Εθνική (Βορράς – 29η Αγ.): Νίκησε η Ελευθερούπολη, το αβαντάζ στο Αγρίνιο, φιέστα το Ανατόλια

Διαστάσεις θρίλερ θα έχει η τελευταία αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Β' Εθνικής, καθώς μετά το Ανατόλια, το οποίο ολοκλήρωσε τη φιέστα του απέναντι στα Φάρσαλα (95-80), θα κριθεί η δεύτερη θέση που οδηγεί και αυτή στην Α2 Ανδρών.

Συγκεκριμένα η Ελευθερούπολη επικράτησε του Αγρινίου με 73-62, αλλά δεν κάλυψε την διαφορά του +16 του πρώτου γύρου, και θα διεκδικήσει την άνοδο στην τελευταία αγωνιστική αγωνιστική, όπου υποδέχεται το Ανατόλια. Η Ελευθερούπολη από την πλευρά της θα χρειαστεί να νικήσει στη Βέροια τον Φίλιππο και να ηττηθεί το Αγρίνιο. Στην Γ' Εθνική υποβιβάστηκαν οι Ίκαροι Σερρών μετά την εντός έδρας ήττα τους από την Γέφυρα (74-59).

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκληρώνει το φετινό πρωτάθλημα ο Φίλιππος Βέροιας, ο οποίος πέρασε από την Θεσσαλονίκη, επικρατώντας της ΧΑΝΘ με 70-62, σφραγίζοντας την 4η θέση, και δηλώνοντας παρών στα μπαράζ κατάταξης. Στο άλλο παιχνίδι που ξεκίνησε νωρίς, το Στρατώνι νίκησε άνετα στην Ευκαρπία τους μικρούς του Φαίακα Κέκρυρας με 122-88, φτάνοντας μια νίκη από την παραμονή. Οι φιλοξενούμενοι υποβιβάστηκαν μαθηματικά στην Γ' Εθνική.

Με το απόλυτο στην έδρα του αποχαιρέτησε την έδρα του το Ανατόλια, το οποίο δεν είχε προβλήματα απέναντι στα Φάρσαλα τα οποία κέρδισε με 95-80, συνδυάζοντας το παιχνίδι με την φιέστα ανόδου που ακολούθησε. Οι γηπεδούχοι έχοντας την γνωστή επιθετική παραγωγικότητα και με 5 παίκτες με διψήφια νούμερα, δεν αντιμετώπισαν προβλήματα από τους Θεσσαλούς, οι οποίοι αν κερδίσουν τον Ερμή Λαγκαδά στην έδρα τους στο φινάλε του πρωταθλήματος, θα κρατήσουν την κατηγορία.

Μεγάλο παιχνίδι έλαβε τόπο στην Ελευθερούπολη, με την τοπική ομάδα να κερδίζει το Αγρίνιο με 73-62, αλλά να μην καταφέρνει να πάρει και την διαφορά, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την ευκαιρία με νίκη απέναντι στο Ανατόλια στην έδρα τους, να πανηγυρίσουν την άνοδο. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά, φτάνοντας στο 8-0 στο 4', και κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 23-11, δείχνοντας ότι θα κυνηγούσαν και τη διαφορά. Έτσι, ως και το 18' συνέχισε να βρίσκεται στο +12 (30-18), με το ημίχρονο να κλείνει στο 30-24, με τρίποντο του Μιχάλογλου, από την μια μπασκέτα στην άλλη. Η ομάδα του Ιωάννη Διαμαντάκου κατάφερε να πάρει ψυχολογία από αυτό το τρίποντο, και έτσι μείωσε σε 45-42 στο τελείωμα της τρίτης περιόδου, την ίδια στιγμή που οι γηπεδούχοι έχαναν με 2 τεχνικές ποινές τον Κελεσίδη. Με 2'22'' να απομένουν οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και στο -1 (58-57) ερίζοντας και για τη νίκη, για να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 15-5 η Ελευθερούπολη στο τελευταίο δίλεπτο, κερδίζοντας με 73-62, και θέλοντας πλέον δική της νίκη στη Βέροια, και ήττα του Αγρινίου.

Την εξαιρετική φετινή του πορεία σφράγισε ο Φίλιππος Βέροιας, ο οποίος κέρδισε στην Θεσσαλονίκη την ΧΑΝΘ με 70-62 και σφράγισε την 4η θέση που οδηγεί στα μπαράζ κατάταξης. Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα είχε τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, και έχοντας τους Κοθρά, Παπαρούρα και Σουτζόπουλο σε καλό απόγευμα, έφτασε στη νίκη. Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε η αναμέτρηση στον Λαγκαδά, ανάμεσα στον Ερμή και τους Μαχητές, με τους γηπεδούχους να παρουσιάζονται με μεγαλύτερη όρεξη, και με πρωταγωνιστή τον Νότη, έφτασαν στη νίκη με 66-56.

Νίκη ελπίδας πήρε η Νίκη Βόλου στην Θεσσαλονίκη απέναντι στην Χαλκηδόνα, επικρατώντας με 63-55, μην έχοντας ωστόσο την τύχη στα χέρια της την τελευταία αγωνιστική, περιμένοντας τυχόν στραβοπάτημα της Γέφυρας (εντός με ΧΑΝΘ), του Στρατωνίου (εκτός με Μακεδονικό) ή των Φαρσάλων (εντός με Ερμή), Η ομάδα του Σπύρου Στρατίκη έφτασε στη νίκη τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 20-5 στο τελευταίο δεκάλεπτο, έχοντας ως κορυφαίους τους Τάσσο και Τσώλη, και τους γηπεδούχους να χάνουν νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο με 4 φάουλ τον Τσακαλέρη.

Τα χρειάστηκε ο Έσπερος Λαμίας ώστε να κερδίσει στο Χαλκιοπούλειο τον Μακεδονικό με 82-76 στην παράταση, και να πανηγυρίσει την παραμονή του στην κατηγορία. Η ομάδα της Φθιώτιδας είδε τον ουραγό Μακεδονικό να προηγείται ακόμη και με +10 (48-58) στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, για να ροκανίσει τη διαφορά, και να φτάσει στο 70-70, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Για ένα ακόμη παιχνίδι όπλο της ομάδας του Γιάννη Σοφογιάννη τα τρίποντα, με τον Έσπερο να έχει 15 εύστοχα.

Μια νίκη από την παραμονή στην κατηγορία βρίσκεται η Γέφυρα, η οποία πέρασε από το κλειστό της Ομόνοιας, κερδίζοντας τους Ίκαρους Σερρών με 74-59, και υποχρεώνοντας τους να γνωρίζουν οδυνηρό υποβιβασμό. Οι φιλοξενούμενοι πήραν από το ξεκίνημα του αγώνα το προβάδισμα, φτάνοντας στο 17-27 στο 8', με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 22-29. Οι γηπεδούχοι έδειξαν σημάδια αντίδρασης, και έτσι προσπέρασαν στα 27'' πριν το τέλος του ημιχρόνου με 39-38, για να κλείσει το μισό της αναμέτρησης με 39-41. Από εκεί και πέρα η διαφορά έφτασε και στο +11 (41-52) στο 27', με την Γέφυρα να παίρνει άνετα τη νίκη. Τέλος, το Στρατώνι δεν είχε προβλήματα με τους μικρούς του Φαίακα Κέρκυρας, κερδίζοντας με 122-88, και θέλοντας νίκη με τον Μακεδονικό για να σφραγίσει την παραμονή.

Χαλκηδόνα / Προποντίς-Νίκη Βόλου 55-63
Έσπερος Λαμίας-Μακεδονικός 82-76 (70-70 κ.αγ)

Τα δεκάλεπτα :

ΣΤΡΑΤΩΝΙ – ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 122-88
Tα δεκάλεπτα: 27-10, 59-36, 89-59, 122-88
Διαιτητές: Σιταρίδης-Τζιοπάνος Γ.
Στρατωνι (Μύθου, Πέγιας): Δοξάκης 5 (1), Μπουρδάνος 24 (6), Κολοκοτρώνης 9 (3), Δημητράκας 37 (1), Μπέγας 4, Πολιτόπουλος 9 (3), Κοτζαγιάννης 18(1), Κοκκιός 16
Φαίακας Κέρκυρας (Αυγερινός): Αυγερινός 31 (7), Σαγιάς 5 (1), Ψαρράς 11 (1), Σπίνουλας 26 (1), Αγιους 13 (3), Βάγιας 2

ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ/ΠΡΟΠΟΝΤΙΣ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ
Δεκάλεπτα: 25-18, 36-27, 50-43, 55-63
Διαιτητές: Παπαγερίδης-Τσιαπλής
Χαλκηδόνα / Προποντίς (Τέντσος): Σπύρας 2, Μαρκίδης 2, Δανάκης 6 , Τσακαλέρης 13(1) , Μυλωνίδης 10(2) , Κούτε , Γιαννόπουλος , Δελίδης 7(1) , Σιολόγκας 6 , Σικαλίδης 9 , Φυλακτός
Νίκη Βόλου (Στρατίκης – Νάνης): Καραγεώργος 10 (2), Διγενής, Βερτζάγιας, Καρπέτης, Τασιούδης 8(1), Κουτίνας 2, Τσαβές , Γιωτόπουλος 1, Τσώλης 15(2), Τάσσος 16, Φρουσκλιάς 8, Αναγνωστόπουλος 3(1).

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ - ΑΓΡΙΝΙΟ 73-62
Τα δεκάλεπτα : 23-11, 30-24, 45-42, 73-62
Διαιτητές : Λόρτος-Κοϊμτζόγλου
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος) : Γκέλιος 25 (5), Κελεσίδης 6, Σταμπουλής 14 (1), Μπέσσας, Ιωάννου, Απαζίδης 13 (1), Λαζαρίδης, Καραγιώργος 6, Χαρισμίδης 7, Μουλάκης 2, Μπουτσακσί.
Αγρίνιο (Διαμαντάκος) : Τασόπουλος 8, Μπερερής 4, Μιχάλογλου 18 (1), Καπινιάρης 9, Τσάτας, Σταμούλης, Γκρέκας 16 (1), Μήτσου 3, Ψάρας 4, Χρήστου, Σταμίρης.

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ - ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ 66-56
Τα δεκάλεπτα : 17-9, 39-23, 57-41, 66-56
Διαιτητές: Θεοδώρου-Βασιλόπουλος
Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Μήνου 2, Μάρουσιτς 8(2), Τσιρογιάννης 6(1), Νότης 20, Παρίτσης 6, Πλιούκας 8(2), Χριστοδούλου 8, Πιλκόύδης 8.
Μαχητές Πειραματικό Πευκών (Χατζηκυριακίδης): Βογιατζής 8(2), Καραγιαννίδης 10, Παλιαχάνης 2, Μαυρίδης 10(1), Δήμας 3(1), Τσιμίδης 2, Μητσάκης 14(3), Λαζάρου 2, Ελευθεριάδης 5

Σ.Α.Α.Κ ΑΝΑΤΟΛΙΑ- Γ. Σ ΦΑΡΣΑΛΩΝ 95-80
Τα δεκάλεπτα : 23-15,53-37,77-63,95-80
Διαιτητές :Kατωτικίδης-Παπανικολάου
Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Στεφανίδης 11(3), Αμπατζάς 14(2), Γαλανίδης 12(2),Κάτανος, Κωνσταντινίδης, Ξενιτίδης 8, Κιγμέτογλου 11, Μπρόζος 8(1), Καραποστόλου 31(5), Μουρατίδης
Φάρσαλα (Φόρος): Λεπενιώτης 15(1), Χαιρετίδης 5(1),Αναγνωστόπουλος 9(2), Τσιώγκας 11(1),Συνετός, Γκιουλέκας 20(2), Δέσπος 17,Φιλιππόπουλος 3.

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ – ΓΕΦΥΡΑ 59-74
Τα δεκάλεπτα: 22-29, 39-41, 47-60, 59-74
Διαιτητές: Ευφραιμίδης - Ταρενίδης
Ίκαροι Σερρών (Σίσκος): Κάτος, Σιδερίδης 7 (1), Γεωργιανός 11 (1), Δαλαγκόζης, Κουτσοκώστας, Γκούτζιας, Παπαδόπουλος 11, Καραμπέκης 10 (2), Θολιώτης 10, Φώτογλου 6 (1), Κακιούζης 4.
Γέφυρα (Παράδας): Ψευτόγκας 3 (1), Πουλιανίτης 5 (1), Καταβαίνης 7, Αποστολίδης 24 (4), Ζιάκας 14 (4), Κουτουξίδης 11 (2), Καραγιαννάκης, Κοτσάνος 4, Σώμος 4, Παπαδόπουλος 2.

ΧΑΝΘ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 62-70
Τα δεκάλεπτα : 15-16, 27-30, 48-51, 62-70
Διαιτητές : Γερακίνης - Παζώλης
Χ.Α.Ν.Θ. (Ζαφειρούδης, Τζιόμαλος): Βαζούκης, Ντίνος 3(1), Χονδρόπουλος 6(2), Παπαδόπουλος 3(1), Μπαλάσκας 10(3), Ζαφειρούδης 7(1), Γεωργάκης 5(1), Πέτροβιτς, Καραγεωργίου, Δεληγεώργης 16(2), Βλαγκόγιας 5, Τσάμης 6, Περρης 6(1)
Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Παπαδόπουλος 4, Τσεσμετζίδης, Σισμάνης, Πονόπουλος, Βάλλιος 6(2), Τσιακλάγκανος 3(1), Καβαργύρης, Κοθράς 20(4), Παραπούρας 15(5), Σουτζόπουλος 10(1), Καντάρκος 12.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 82-76 (70-70 κ.αγ.)
Τα δεκαλεπτα: 13-12, 27-28, 46-51, 70-70, (παρ.) 82-76
Διαιτητές : Τσουμαχίδης-Γεωργούλης
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης) : Στογίλκοβιτς, Ρούζιος 17 (5), Τριανταφυλλίδης, Πάππος 3 (1), Κατσαρές 18 (3), Παπανικολάου 2, Μαντζούκας, Παπαργυρόπουλος 10, Ψυχούλης, Αργύρης, Τεπετίδης 19 (4), Ολύμπιος 13 (3).
Μακεδονικός (Γουναρίδης) : Χαλάτσης 14 (1) , Κοντσές 3 , Μπάρζου , Κουτουρατζόγλου 10 (1), Τσινόπουλος 4 , Καλογεράτος 7 (1) , Κομμάτας , Καραθανάσης 18 (4) , Ουλουσίδης  , Χατζίδης 10.