18.1 C
Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024

Β’ Εθνική (Βορράς): Πήραν τα ντέρμπι Ίκαροι και Χαρίλαος Τρικούπης

Δυνατές μάχες έγιναν στον Βορρά της Β' Εθνικής με τους Ίκαρους Σερρών να κερδίζουν 79-77 στην παράταση τον Ερμή Λαγκαδά. Στο δεύτερο ντέρμπι της ημέρας ο Χαρίλαος Τρικούπης επικράτησε 70-65 της Ασπίδας Ξάνθης.

Στο Πευκοχώρι, η Ευρώπη κέρδισε με 75-60 τους Τιτάνες Παλαμά, που παραμένουν χωρίς νίκη μετά από πέντε «στροφές» στο πρωτάθλημα.

Το σπουδαιότερο παιχνίδι της ημέρας έγινε στο κλειστό της Κοιλάδας στις Σέρρες, όπου η ομάδα του Στέργιου Ποργιόπουλου έχοντας ως πολυτιμότερο παίκτη τον Κακιούζη, πήρε τη νίκη με 79-77 στην παράταση από τον Ερμή Λαγκαδά, φτάνοντας στην κορυφή του ομίλου. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με 63-63 με τους φιλοξενούμενους να απαντούν στο τρίποντο του Θολιώτη (63-60), ενώ ο Κακιούζης ήταν αυτός που με λει απ στο φινάλε έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Σε ένα κατάμεστο ΔΑΚ στο Μεσολόγγι ο Χαρίλαος Τρικούπης έφτασε στην 4η του νίκη στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας με ανατροπή την Ασπίδα Ξάνθης με 70-65. Στο συγκεκριμένο παιχνίδι τα πάντα κρίθηκαν στην 4η περίοδο, με το επιμέρους σκορ 17-7, να κρίνει το νικητή.

Τα Φάρσαλα του Στέφανου Πέρκου έδειξαν ότι δεν καταλαβαίνουν από αντιπάλους στην έδρα τους, και έτσι επικράτησαν και των Μαχητών με 80-68, φτάνοντας στο 3/3 στο σπίτι τους. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά και στο +13 (36-23), κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο 43-34, για να αντιδράσει στο τρίτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Δημήτρη Γεροφώτη, και με ένα επιμέρους σκορ 15-5, να προηγηθεί με 49-48 στο 25'. Λίγο αργότερα ανέβασαν την διαφορά και στο +4 (48-52), με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 55-56. Ωστόσο η τέταρτη περίοδος άνηκε στους γηπεδούχους, με την διαφορά να φτάνει στο +10 (74-64) στο 37΄, και τους γηπεδούχους να κρατάνε τη νίκη.

Την τρίτη του νίκη σε τέσσερα παιχνίδια (έχει κάνει το ρεπό του) έφτασε το Πευκοχώρι, το οποίο δεν αντιμετώπισε προβλήματα στην έδρα του, κερδίζοντας τους Τιτάνες Παλαμά με 75-60. Η ομάδα του coach Πλατή είχε τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, με τους Θεσσαλούς από την πλευρά τους να μένουν χωρίς νίκη μετά από τέσσερα παιχνίδια.

Το Στρατώνι έχει τον τρόπο να κερδίζει στο κλειστό της Αρναίας, με το μεγάλο μυστικό του να είναι ο έλεγχος του ρυθμού. Αυτό έκανε με αντίπαλο το Ανατόλια, περιορίζοντας τον Καραποστολού στους μόλις 5 πόντους, και φτάνοντας στη νίκη με 63-54. Για τους φιλοξενούμενους δεν αγωνίστηκε ο Συμεωνίδης.

Την δεύτερη του νίκη, και την πρώτη εκτός έδρας πήρε το Αγρίνιο το οποίο πέρασε από την Θεσσαλονίκη, κερδίζοντας την Χαλκηδόνα με 71-67. Το παιχνίδι ήταν κλειστό, και ουσιαστικά κρίθηκε στην 4η περίοδο, όταν η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη κατάφερε να χτίσει διαφορές από 5 ως 7 πόντους, και να κρατήσει το ροζ φύλλο ως το φινάλε.

Τέλος, την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πήρε ο Γέφυρα, η οποία στο ντεμπούτο του coach Καραμουσαλίδη νίκησε την Ελίμεια με 74-62, με τους Κοζανίτες να μένουν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.