19 C
Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024

Β’ Εθνική (Βορράς): Χάθηκε το αήττητο για Ίκαρους και Χαρ. Τρικούπη! (pics)

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Β' Εθνικής πανηγύρισε το Αγρίνιο που επικράτησε του Στρατωνίου για την τέταρτη αγωνιστική του 2ου ομίλου. Μεγάλη νίκη πέτυχαν οι Μαχητές επί των Ίκαρων Σερρών! Στραβοπάτησε κι ο Χαρίλαος Τρικούπης, που ηττήθηκε στην Καβάλα! Πέντε ομάδες βρίσκονται στο 3-1.

Η παραίτηση-επιστροφή του Χρήστου Μυριούνη αποτέλεσε το... ηλεκτροσόκ που χρειάστηκαν οι γηπεδούχοι, που μετά από τρεις "στροφές" κατάφεραν να πάρουν το πρώτο ροζ φύλλο (64-51). Οι Αγρινιώτες είχαν σταθερά τον έλεγχο του αγώνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο δημιούργησαν και διψήφια διαφορά.

Στην Ξάνθη, η Ασπίδα και ΓΑΣ Χαλκηδόνα μονομάχησαν, οι ακρίτες ξέφυγαν με 11 στο τρίτο δεκάλεπτο (59-48) και άντεξαν στην αντεπίθεση των φιλοξενούμενων για το τελικό 74-70.

Στραβοπάτησαν στα Πεύκα οι Ίκαροι Σερρών, με τους Μαχητές να είναι ιδιαίτερα... μαχητικοί και ανταγωνιστικοί, κερδίζοντας 78-76. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 11 στο πρώτο δεκάλεπτο (13-24) αλλά σταδιακά οι Μαχητές επέστρεψαν, ανέτρεψαν το σκορ και κράτησαν ανέπαφη την έδρα τους για δεύτερο ματς.

Στην παρέα της κορυφής βρίσκεται και ο  Ερμής Λαγκαδά, που κέρδισε εντός έδρας 63-54 την Γέφυρα, φτάνοντας τις τρεις νίκες στην σεζόν.

Ανατροπή πέτυχε η Καβάλα απέναντι στον Χαρίλαο Τρικούπη, επικρατώντας με 72-70. Οι γηπεδούχοι κυνηγούσαν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, όμως μπαίνοντας αποφασισμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο, προηγήθηκαν 58-52 και άντεξαν για την τελική επικράτηση και το ζευγάρωμα των νικών. Αντίθετα αυτή ήταν η πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα για τους Μεσολογγίτες.

Η Ευρώπη Πευκοχωρίου πέρασε από την Ελίμεια με 73-66, με την ομάδα της Κοζάνης να παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Ο αγώνας άργησε με καθυστέρηση 20 λεπτών λόγω αγώνα βόλεϊ που ήταν προγραμματισμένος νωρίτερα.

Πολλά προβλήματα με τον ηλεκτρονικό πίνακα υπήρξαν στο Ανατόλια με τον αγώνα να διακόπτεται για περίπου 15 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, όμως η ομάδα του κολεγίου νίκησε με 86-77 τα Φάρσαλα. Αμφότερες οι ομάδες μετρούν πλέον από 2 νίκες και 2 ήττες.