23.1 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Β’ Εθνική (Βορράς): Βάζει… σε ζόρια τη Γέφυρα το Στρατώνι

Ένα ακόμη μεγάλο «διπλό» στην φετινή σεζόν στο Βορρά της Β' Εθνικής πανηγυρίζει το Στρατώνι, το οποίο πέρασε από την έδρα της Γέφυρας με 63-57 και την έβαλε εκ νέου σε «μπελάδες» για το θέμα της παραμονής.

Το Στρατώνι συνεχίζει την εξαιρετική του πορεία στην φετινή Β' Εθνική και κόντρα στη Γέφυρα κατάφερε να πάρει άλλο ένα εκτός έδρας αποτέλεσμα, με 63-57. Οι παίκτες του Γιάννη Χατζούλη έφεραν στα μέτρα τους το ματς στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν ακόμη μία νίκη, με κατεύθυνση την καθιέρωση στην πρώτη πεντάδα του Βορείου ομίλου, κάτι που φυσικά θα αποτελούσε μία σπουδαία επιτυχία, στη «μάχη» που δίνει με το Ανατόλια.

Την τετράδα, βέβαια, λογικά δεν την προλαβαίνει καμία εκ των δύο ομάδων, άρα εκείνη που «καιγόταν» για το αποτέλεσμα, θέλοντας να ξεφύγει ακόμη περισσότερο από την επικίνδυνη «ζώνη», ήταν η Γέφυρα. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι, μάλιστα, στο πρώτο ημίχρονο, με την άμυνά τους από «γρανίτη» να δίνει τον «τόνο» και στο ημίχρονο να τους έχει μπροστά σε απόσταση τριπόντου από το Στρατώνι, δείχνοντας πως θα μπορούσαν να καταφέρουν την πολυπόθητη υπέρβαση (37-34).

Μετά την ανάπαυλα, όμως, με τον ίδιο τρόπο κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι να πάρουν τα ηνία, προηγούμενοι με «βραχεία κεφαλή» στο τέλος της τρίτης περιόδου (47-48). Ο αγώνας φαινόταν πως θα κριθεί στις λεπτομέρειες και οι μόλις δέκα πόντοι που πέτυχε η Γέφυρα στο τελευταίο δεκάλεπτο, όσους πέτυχε και στο τρίτο, επομένως 20 σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο, δε θα μπορούσαν να της χαρίσουν την νίκη με μία ταλαντούχα ομάδα, σαν το Στρατώνι. Κάπως έτσι, η ομάδα από την Χαλκιδική θα έπαιρνε το «διπλό».

Διαιτητές: Γερακίνης-Ξέρα
Δεκάλεπτα: 23-19, 37-34, 47-48, 57-63
Γέφυρα (Ροδάς): Νικολαΐδης 2, Κολοκοτρώνης 3, Γαρέζος 3 (1), Παπαδόπουλος 5 (1), Σιώπης 13, Ταουσάνης 2, Σιώμος 19, Μπίσκας 10 (1).
Στρατώνι (Χατζούλης): Σπύρας 1, Μητσάκης 2, Δελίδης 12 (2), Φλιάτης Ι. 2, Λευκαδίτης 5 (1), Φλιάτης Γ. 13 (2), Πολιτόπουλος 6 (2), Δασκαλόπουλος 20 (2).