24.4 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Β’ Εθνική (Βορράς): «Διπλό» ανόδου για Καβάλα!

Τεράστια νίκη στο Μεσολόγγι πήρε η Καβάλα, η οποία κατέβαλε τον Χαρίλαο Τρικούπη με 78-71 κι έγινε πια φαβορί για την άνοδο στην Α2.

Η Καβάλα ως γνωστών δημιουργήθηκε το καλοκαίρι ώστε να διεκδικήσει την επάνοδο της στην Α2 Ανδρών, και έτσι έκανε το μεγαλύτερο βήμα προς αυτή την κατεύθυνση, κερδίζοντας τον αήττητο στην έδρα του Χαρίλαο Τρικούπη με 78-71, και εκτός από το 2-0 απέναντι στους Μεσολογγίτες, ανέβηκε και στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων πήρε από το ξεκίνημα το προβάδισμα, και κατάφερε να το κρατήσει σε μια πολύ δύσκολη και κατάμεστη έδρα.

Στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα ανέβηκαν οι Ίκαροι Σερρών οι οποίοι επικράτησαν πολύ δύσκολα των Μαχητών με 71-65, σπάζοντας και μια δυσμενή παράδοση που είχε δημιουργηθεί εναντίον τους. Η ομάδα του Στέργιου Ποργιόπουλου ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση, φτάνοντας στο +8 (24-16) στο 12', και έχοντας ως πρωτεργάτη τον Γκατζιά ανέβασαν την διαφορά στο +13 (38-25), με το συγκρότημα του Δημήτρη Γεροφώτη να κλείνει το ημίχρονο στο -6 (40-34). Και όχι μόνο αυτό, αλλά με τους Χατζημιχαηλίδη και Στόλη να βρίσκονται σε καλή κατάσταση, ισοφάρισαν σε 53-53, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με 56-54 για τους Ίκαρους. Η ομάδα των Πευκών προσπέρασε για πρώτη φορά στο σκορ με 59-61, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα σερί 6-0, και με τρίποντο του Θολιώτη να φτάνουν στο 65-61, πριν οι φιλοξενούμενοι ισοφαρίσουν εκ νέου σε 65-65, με 55'' να απομένουν. Ωστόσο, ένα κλέψιμο του Θολιώτη, και ένα αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ο Γκατζιάς έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να πανηγυρίσουν μια αγχωτική νίκη.

Στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα ανέβηκε ο Ερμής Λαγκαδά, ο οποίος με ένα εξαιρετικό 4ο δεκάλεπτο επικράτησε στην Θεσσαλονίκη της Γέφυρας με 63-53, φτάνοντας τις 11 νίκες στο πρωτάθλημα. Το παιχνίδι ήταν κλειστό για τρία δεκάλεπτα, με το συγκρότημα του Δημήτρη Ροδά να φτάνει στο 30', προηγούμενο με 49-48. Ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι «πράσινοι» με εκπληκτική άμυνα πήραν τη νίκη, αναγκάζοντας τους «πορτοκαλί» να πετύχουν μόλις 4 πόντους, βλέποντας παράλληλα την Χαλκηδόνα να τους πλησιάζει σε απόσταση μιας νίκης.

Το Ανατόλια έγινε η πρώτη ομάδα που πέρασε από τα Φάρσαλα, κερδίζοντας τον Γυμναστικό στην έδρα του με 74-71, και φτάνοντας τις 11 νίκες στο πρωτάθλημα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 53-41 στο 27', ισοφαρίζοντας σε 55-55 στο 30', και κάνοντας πάλι το ίδιο όταν βρέθηκε πίσω με 64-59 στο 2'40''. Έτσι, με ένα επιμέρους σκορ 2-8, προσπέρασαν με 66-67, έχοντας ως κορυφαίο τον Καραποστόλου, ο οποίος με τρίποντο «μαχαιριά» στα 24'', καθάρισε ουσιαστικά τη νίκη (66-70), με τον Μακρή να κλείνει το σκορ με τρίποντο ακριβώς στο μηδέν.

Στην 12η του νίκη, και ακόμη πιο κοντά στην κορυφή έφτασε το Πευκοχώρι, το οποίο δεν αντιμετώπισε προβλήματα, κερδίζοντας στην έδρα του την Ελίμεια με 77-51, σε ένα παιχνίδι που δεν σηκώνει ιδιαίτερη κριτική. Η ομάδα του Ευριπίδη Μελετιάδη μετά από ένα μέτριο πρώτο δεκάλεπτο (11-13) πήρε μπροστά, και σκοράροντας 29 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, έφτασε στο +12 (40-28), με το παιχνίδι να παίρνει τον δρόμο του. Κορυφαίος για την ομάδα της Χαλκιδικής ήταν  ο Τσιμπής με 16 πόντους.

Στην 5η συνεχόμενη του νίκη με τον Γιάννη Διαμαντάκο στον πάγκο του έφτασε το Αγρίνιο, το οποίο πέρασε από την Χαλκιδική κερδίζοντας το Στρατώνι με το επιβλητικό 69-48, και έφτασε στις 10 νίκες στο πρωτάθλημα. Οι νικητές πήραν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ, φτάνοντας στο 12-22 στο 15', και ανεβάζοντας σταδιακά την διαφορά, έχοντας παράλληλα και εξαιρετική παρουσία στην άμυνα, με τους 48 πόντους που δέχθηκαν να λένε την αλήθεια.

Τέλος, νίκη ελπίδας πήρε η Χαλκηδόνα, η οποία νίκησε στην Θεσσαλονίκη την Ασπίδα Ξάνθης με 63-60, πλησιάζοντας την σε απόσταση μια νίκης. Η ομάδα του Γιώργου Τουλούμη έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Μαραπίδη κατάφερε να επιστρέψει από το 13-21 με το οποίο βρέθηκε πίσω στο πρώτο δεκάλεπτο, και να πάρει τη νίκη, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να ανατρέψει το -4 (74-70), με το οποίο είχε ηττηθεί τον πρώτο γύρο στην Ξάνθη.