19.6 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Βόμβα Νίκολιτς “τελείωσε” την Παρτιζάν (vids)

Συγκλονιστικό παιχνίδι με εκπληκτικό φινάλε έγινε στο Βελιγράδι ανάμεσα στην Παρτιζάν και την Μπουντούτσνοστ με τους Μαυροβούνιους να παίρνουν τη νίκη στην παράταση χάρη σε ένα τρίποντο buzzer beater του Νίκολιτς που έγραψε το τελικό 99-101!

Η Παρτιζάν βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα των τριών πρώτων δεκαλέπτων, αλλά η κατάσταση άλλαξε στην τελική ευθεία. Μπήκε στην τέταρτη περίοδο με ένα 14-7 στο πρώτο πεντάλεπτο και έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα.

Η Μπουντούτσνοστ αντέδρασε και με τον Ετζίμ προηγήθηκε (75-76, 37'46''). Ο Γιάραμαζ με 2/2 βολές έγραψε το 77-76 με 30'' στο ρολόι. O Νίκολιτς με 4'' για την ολοκλήρωση του αγώνα απάντησε για το 77-78 επιστρέφοντας από το τάιμ άουτ. Ο ίδιος έκανε το φάουλ στον Μόσλεϊ ο οποίος με 1/2 βολές έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, αφού ο Ιβάνοβιτς αστόχησε σε τρίποντο με τη λήξη.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο έξτρα πεντάλεπτο με σκορ στο 84-84 με 37'' για το τέλος. Η Παρτιζάν πήρε τάιμ άουτ και πήγε σε γρήγορη επίθεση με τον Μίκα (86-84, 39'35''), ο Άπιτς ισοφάρισε, ο Γιάραμας έκανε το λάθος και το παιχνίδι πήγε σε δεύτερη παράταση. Το σκηνικό φάνηκε να επαναλαμβάνεται όταν το 92-96 έγινε 96-96 από τον ΜακΙντάιρ 1'23'' πριν το τέλος και του δεύτερου έξτρα πενταλέπτου. H Παρτιζάν προηγήθηκε 99-98 με τον ΜακΙντάιρ και 1'' στο ρολόι, το οποίο όμως αποδείχθηκε αρκετό για να πάρει ένα σουτ ο Νίκολιτς και να ευστοχήσει για το τελικό 99-101!

Γιάραμαζ (24), Μίλερ ΜακΙντάιρ (15), Μίκα (12), Ζάγκορατς (12) ήταν ο πρώτοι σκόρερ για τους γηπεδούχους που είχαν 25% με 8/31 σουτ τριών πόντων. Το αντίστοιχο ποσοστό για τους φιλοξενούνους ήταν κάτι λίγο πάνω από το 45% (10/22) και είχαν στη λίστα των σκόρερ στις πρώτες θέσεις τους Κομπς (27), Νίκολιτς (21), Άπιτς (12), Ιβάνοβιτς (11), Ριντ (11).

Δεκάλεπτα: 20-22, 41-46, 60-63,78-78 (κ.α.), 86-86 (α' παρ.), 99-101 (β΄παρ.)

*Ζαντάρ-Μόρναρ Μπαρ 66-82 (Μάβρα 21, Μπούρσατς 14 – Πούλεν 15, Σμιθ 12, Νίνταμ 10, Γκάμπριελ 10, Βράνιες 10)