31 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Βραζιλία – Κροατία: Ισοπεδωτικοί οι “Καριόκας” στο Σπλιτ! (vid)

Μία επιβλητική νίκη κατάφεραν επί των οικοδεσποτών Κροατών οι Βραζιλιάνοι, οι οποίοι επιρκάτησαν με 27 πόντους διαφορά  (94-67) και κλείδωσαν την πρόκριση στην επόμενη φάση του τουρνουά. Προβλημάτισαν οι Κροάτες ενόψει της συνέχειας.

Σε ένα παιχνίδι που ήταν παιχνίδια για κάτι παραπάνω από ένα ημίχρονο, οι Βραζιλιάνοι κατάφεραν να ισοπεδώσουν τους Κροάτες, κερδίζοντας τους κατά κράτος σε όλα τα δεκάλεπτα της αναμέτρησης. Η ομάδα της Λατινικής Αμερικής είχε διψήφια διαφορά στο ημίχρονο (45-34), δεν έχασε καμία από τις τέσσερις περιόδους του αγώνα, και στο τελευταίο δεκάλεπτο, κατάφερε να εκτοξεύσει τη διαφορά σε δυσθεώρητα, αν κρίνουμε και την δυναμική των δύο ομάδων ύψη, φλερτάροντας με τους 30 πόντους διαφοράς.

Με τη νίκη αυτή οι Βραζιλιάνοι κλειδώνουν την πρωτιά του ομίλου τους, καθώς έκαναν το 2/2, ενώ οι Κροάτες καλούνται να κερδίσουν την ομάδα της Τυνησίας. Για τους νικητές, ξεχώρισαν ο Χέτσαϊμερ με 20 πόντους και ο Καμποκλό με 17 και 8 ριμπάουντ, ενώ 16 πόντους για τους Κροάτες είχε ο Μπογκντάνοβιτς. Ο Μάριο Χεζόνια αγωνίστηκε 19 λεπτά και πέτυχε 9 πόντους.